PARA GAYRİMENKUL/ AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR Zeytinli, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı bir mahalle. Akçay ile Edremit içinde bulunan bu şirin belde, 1990’lı yıllarda Akçay’ın dinlence beldesi olarak yurtdışında tanınmasıyla deniz turizmi açısından büyük ehemmiyet kazanmıştır. Zeytinli beldesi, adını yörenin en mühim ekonomik faaliyeti olan zeytinden alıyor. Aslolan Zeytinli Mahallesi, Kaz Dağı eteklerinde olsa da mahalleye bağlı sahil bandı, yazlık konutların yapılmasıyla hareketlenmeye başladı. Zeytinli, Akçay’a 15 dakikalık bir mesafede içeriyor. Plajı ve denizi yerli ve yabancı turistler tarafınca oldukça rağbet görüyor. Son yıllarda Akçay’a bakılırsa daha fazlaca tercih edilmeye başlanılan Zeytinli’de deniz soğuk olsa da yüksek oksijen ve çeşitli biyolojik zenginlikleriyle organik yaşam isteyenlerin adresi oluyor. Edremit’in en güzel mahallelerinden kabul edilen Zeytinli’de konut piyasası ise her geçen gün kıymetini yükseltiyor.

Bölgede satılık konutların tutarları, sahil bandında olması ya da Kaz Dağları’nın eteklerinde olmasına bakılırsa değişiyor. Doğal yıldan yıla artan konut tutarları, bölgede şimdilerde 3 milyon 500 bin liraları bulmuş durumda. Evin haricinde topraklarının verimli olması ve zeytin bahçelerinin bol miktarda yer alması, yatırımcıyı bir tek ev değil zeytinlik almak için de teşvik ediyor. Doğası ve temiz plajlarıyla ünlenen Zeytinli, senenin dört mevsimini yaşamak için tercih edilen bir bölge oluyor.

“BÖLGENİN YÜZDE 84’Ü ZEYTİNLİK”

2022 senesinde Türkiye İstatistik Kurumu (TİK) verilerine bakılırsa Edremit kazasının toplam nüfusu 167 bin 901 seviyesindeymiş. Zeytinli’nin nüfusu ise son verilere bakılırsa ortalama 3 bin 428. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, ilçede son iki yılda konut fiyatlarının ortalama yüzde 200 seviyelerinde yükseldiğini söylüyor. Konut fiyat averajının ise metrekare bazında 24 bin lira bandında seyrettiğini ifade ediyor. Müstakil evlerde bu sayı birazcık daha yüksek olurken, metrekareleri 30 bin lira seviyesine kadar çıkıyor. Zeytinli bölgesi adından da anlaşılacağı benzer biçimde zeytin bahçelerinin yer almış olduğu bir lokasyon olduğundan bahçe, arsa ve tarla benzer biçimde gayrimenkulleri de konut kadar kıymetli. Zeytinliklerin genel olarak metrekare tutarları bin 200 lira, villa imarlı arsaların metrekare tutarları ise 10 bin liraları buluyor. Elmacıklı; “Edremit kazasının toplam ziraat alanları 23 bin 553 hektar olup, bunun 20 bin hektarı zeytinlik. Bölgenin yüzde 84’ü zeytinlik alanda kalıyor” diyerek imarlı alanların sınırı olan olmasından kaynaklı büyük ve markalı projelerin bölgede konut üreteceklerini düşünmediğini belirtiyor.

2-3 MİLYON LİRA ARASINDA

Coldwell Banker Türkiye Balıkesir Altınova Emlak Danışmanı Seran Köşkeroğlu, Zeytinli Mahallesi’nin nüfusunun 5 bin civarında bulunduğunu, eski binalardaki yaş ortalamalarının da 80 ile 100 senelik bulunduğunu söylüyor. “Son yıllarda Akçay, Altınkum’da arsaların fiyatlarının yükselmesi sonucunda Zeytinli’de inşaat yapılanması arttı. Averaj satılık 100 metrekarelik dairelerin tutarları 2 ile 3 milyon lira içinde değişiyor. Mahallenin iç kesimlerinde kat yoğunluğu iki olduğundan yatay bir yapılaşma başat. Satılık arsalardaki metrekare tutarları 15 bin lira. Zeytinliklerin ise dönümü 1 milyon lira bandında. Çoğu zaman halk zeytincilik ile geçimini sağlıyor” diye bahseden Köşkeroğlu, eski bahçeli evlerin de 2 milyon bandında bulunduğunu söylüyor. Ek olarak bölgenin tercih edilmesindeki sebepleri ise şu sözlerle açıklıyor: “Pandemi ile birlikte doğaya ve organik olana yönelim artış gösterdi. Zeytinli de tabiat ile bir tüm halinde yaşamayı seven ya da bu şekilde bir niyeti olanlar için kıymetli bir yatırım bölgesi olacaktır. Bu tip bölgelerde yaşamın doğasına uygun mimari, son dönemde kişilerin daha fazlaca yönelim gösterdiği bir mevzu. Zeytinli, her yıl averaj yüzde 5.8 civarında göç alıyor.”

Halil İSTANBULLU / Altın Emlak Balıkesir Edremit Emlak Temsilcisi

Köyün arkası Kaz Dağları önü ise deniz”

Zeytinli Mahallesi’nde son dört senedir konut yapılaşması arttı. Bölgede bina yaşı averajı 15. Nüfusu ise 6 bin 300 şahıs. Bölgede satılık konutların tutarları; 2021’de 1 milyon ile 1 milyon 250 bin lira, 2022 senesinde 2 milyon lira, 2023’te 2 milyon 800 bin lira, 2024’te ise 3 milyon liralara terfi etti. Doğal fiyatlar güncel olarak değişime uğrayabiliyor. Satılık zeytinliklerde fiyatlar, ulaşıma ve ağaçların yaşlarına bakılırsa değişim gösteriyor. Arsalarda ise fiyatlar bayındır durumuna, denize yakınlığına bakılırsa değişiyor. Metrekaresi 10 bin lira ile 60 bin lira içinde seyrediyor. Mahallenin senelik 100 ile 200 içinde göç aldığını söylemek mümkün. Bölgeyi kıymetli kılan ise tarıma elverişli ve verimli topraklar olması. Bir öteki özelliği, köyün arkası Kaz Dağları önü ise deniz. Yeşil ile mavinin tam ortasında diyebiliriz. Havası temiz, coğrafi konumu güzel dört mevsim yaşamak isteyenler için ideal. Yatırım yapmak isteyenlerin ilk olarak verimli topraklarına yapmasını tavsiye ederim. Ulaşım açısından da dokuz ay rahat olsa da yazın fazlaca kalabalıklaşıyor. Her kesim ve zevke hitap edebilecek olanak, toplumsal tesisler ve bölgeler mevcut.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )