Apple’ın Vision Pro sanal gerçeklik başlığı, 2 Şubat’ta satışa çıkacak. Doğal yalnız ABD’da satışa çıkıyor bulunduğunu ve stokların ön siparişler için bile tükendiğini de belirtmekte yarar var. Gene de resmi olarak satışa sunulacak olmasıyla, popüler uygulamaların da bu yeni ve garip ürün için geliştirdiği değişik özellikler bulunuyor.

Her ne kadar Zoom’u iş haricinde pek kullanmıyor olsak da, çalışanların sık sık kullandığı bir uygulama olduğundan kullanıcı tabanı oldukça geniş. Kullananlar için Zoom, Vision Pro sürümü için garip yeni özellikler sunuyor.

3 boyutlu avatarlardan “uzamsal bilgisayar” kullanımına kadar Zoom, Vision Pro’nun yapabileceklerinden sonuna kadar yararlanıyor şeklinde görünüyor.

Apple Vision Pro için 5 yeni Zoom özelliği

Videolu görüşmeleriniz artık fazlaca daha gerçekçi hale dönüşecek. İşte o özellikler:

1. Iştirakçilerin 3 boyutlu temsilleri

Apple, Vision Pro takanların yüzlerini gerçekçi bir halde bilgisayar ortamında yapmaya yarayan “Persona” özelliği hakkında uzun uzun açıklamalarda bulunmuştu. Zoom da bu özelliği derhal kabullenmişe benziyor.

Görsel: Apple

Durum bu şekilde olunca, Vision Pro kullanan tüm Zoom kullanıcıları da durağan(durgun) bir video ekranı yerine 3 boyutlu bir modelle temsil ediliyor olacak. Bu özellik aramaları daha üretken ya da etkisinde bırakan kılacak mı? Söylemesi zor. Fakat hızla gelişen teknolojinin garip bir kullanımı olduğu açık.

2. Uygulama boyutlandırma

Vision Pro’daki Zoom uygulamasıyla yapabileceğiniz işe yarar bir nokta da, alanınıza uygun olarak uygulamayı ölçeklendirebiliyor olmak.

Görsel: Apple

Zoom’un blog gönderisine gore bu özellik sizi “diğerleriyle aynı odadaymış şeklinde” hissettirmek için tasarlanmış. Hakikaten bu şekilde hissettirecek mi, göreceğiz.

3. Yüz ve el hareketleri

3 boyutlu “persona”ların garip bir özelliği de fazlaca daha anlaşılır görünmek için yüz ve el hareketlerini de barındırıyor olması.

Görsel: Apple

En azından bu özelliğin amacı bu yönde diyelim şimdilik. Kendi gözlerimizle görmeden istendiği şekilde çalışıp çalışmadığını söyleyemiyoruz. Korkulu ya da acayip görünüyor olabilir.

4. 3 boyutlu nesne paylaşımı

Zoom’un önümüzdeki bahar aylarında uygulamaya eklemeyi düşündüğü garip bir özellik de 3 boyutlu nesne paylaşımı olacak.

Eğer Zoom’daki iş arkadaşlarınızla paylaşmak istediğiniz bir 3 boyutlu model var ise, bunu yapabiliyorsunuz. Bu sayede onlar da nesnenin boyutunu, şeklini ve öteki ölçülerini kolayca anlayabiliyor. Bilhassa endüstriyel tasarım alanında uzaktan çalışanlar için oldukça yararlı olacağa benzediğini söyleyebiliriz.

Kim bilir yalnız keyifli bir özellik de olabilir.

5. Katılımcıları sabitleme

Son olarak Zoom’un bu bahar aylarında sunulacak güncellemeyle uygulamaya eklenmesi beklenen bir öteki özellik de toplantı esnasında katılımcıları tek tek etrafınızdaki alana sabitleyebilmek. Vision Pro’yla birçok pencereyi etrafınızdaki belli bir fizyolojik noktaya sabitlemek mümkün oluyor. Bu özellik de aynı şekilde Zoom’a eklenmiş.

Görsel: Apple

Sözgelişi işyerinde sevmediğiniz biri de mi görüşmede? Onu çöp kovasına sabitleyebilirsiniz. Evet.

Yalnız başkalarına söylemeyin yeter.


Alex Perry’nin haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.