15 inç’lik M3 MacBook Air, saçını kestirip sizin fark etmemenize kızan eşiniz şeklinde duruyor. Sadece fazlaca yakından bakmış olduğunuzda “Aaa iyi mi da görmedim? Ne güzel olmuş!” diyorsunuz.

Aynı şekilde yeni nesil M3 MacBook Air de ilk bakışta fazlaca mühim bir güncelleme barındırmıyor. “İyi de yeni M3 işlemcili olanı alıyorum” diye düşünüyor olabilirsiniz.

Laptopun kasasının içine bakmış olduğunuzda aslolan heyecanı anlıyorsunuz. M2’li bir 15 inç MacBook Air kullanan biri olarak, yoğun performans gerektiren uygulamalar için bu performans sıçraması artık gelmeliydi.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Yeni MacBook Air iki boyutta sunuluyor: 13 ve 15 inç. Ek olarak laptop yeni M3 yongasına da haiz. “İyi de bu ne demek?” diye soruyor olabilirsiniz. İşin kısası, Blender yada Adobe Illustrator şeklinde içerik üretim uygulamaları artık daha süratli, akıcı ve kesintisiz çalışacak.

15 inç’lik M3 MacBook Air fiyatı ve teknik özellikleri

15 inç’lik M3 MacBook Air’in başlangıç fiyatı 54999 TL ve bu fiyatta alabileceğiniz donanım şu şekilde:

  • 8 çekirdekli CPU
  • 10 çekirdekli GPU
  • 8GB RAM
  • 256GB SSD depolama
  • 15.3 inç’lik 2880 x 1864 çözünürlüğünde olan LED ekran

İncelediğimiz model ise 70999 TL fiyatıyla aynı donanımla daha çok hafıza (16GB) ve daha çok depolama (512GB) sunuyor. Sizin yerinizde olsak, bu modele yönelirdik; şundan dolayı 16GB hafıza, aynı anda fazlaca daha çok uygulamayı rahatça çalıştırabilmek anlamına geliyor.

15 inç M3 MacBook Air hakkında beğendiklerimiz

Daha ilkin de bahsettiğimiz şeklinde M3 MacBook Air’in bir çok yeniliği kasasının içinde yer ediniyor. Ekran, tasarım, klavye, giriş-çıkışlar, web kamerası, ağırlık ve boyutlar önceki modelle neredeyse aynı.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Bunun haricinde yeni 15 inç’lik MacBook Air modeliyle ilgili kutlama etmemiz ihtiyaç duyulan birçok yön bulunuyor.

Bundan önceki nesle gore daha süratli performans

Apple, M3 MacBook Air’in M1 işlemcili modelden %60 daha süratli bulunduğunu söylüyor. Peki ya M3 MacBook Air, M2 MacBook Air’e gore ne durumda?

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Laptopta sistemin 3 boyutlu modelleme, animasyon ve dahası şeklinde içerik üretimiyle ilgili görevleri kontrol eden Blender benchmark’ı çalıştırdık. Sonuçlarımıza gore M3 MacBook Air, M2 MacBook Air’e gore %15 daha süratli.

CPU’nun enerjisini kontrol eden Geekbench 6 testine gore de M3 MacBook Air, M2 MacBook Air’den neredeyse %20 daha süratli.

Bu ne anlama geliyor? İçerik üretiminde kullandığınız uygulamalar, M3 MacBook Air’de fazlaca daha süratli işlerinizi halletmenizi sağlıyor. Oldukça daha süratli kurgu ve render alma kabiliyetiyle Photoshop, Illustrator ve öteki uygulamayı daha rahat kullanıyor olacaksınız.

Çift ekran desteği

M3 MacBook Air’i M2 MacBook Air’den değişik kılan, iki harici ekrana destek veriyor olması (önceki model yalnız bir taneyi destekliyordu).

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Öteki bir deyişle M3 MacBook Air’inizi iki ekrana bağlayıp, ofisinizde birden fazlaca ekranda çalışabileceksiniz. Sadece “M3 MacBook Air hakkında sevmediklerimiz” bölümünde de bu mevzuyla ilgili bir nokta var.

Wi-Fi 6E desteği

M2 MacBook Air’de bulamayacağınız başka bir özellik mi? M3 MacBook Air’in önceki nesilden bir öteki farkı ise WiFi 6E desteği. (Bundan önceki modelde WiFi 6 desteği bulunuyordu)

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

“Peki ya WiFi 6E benim ne işime yarayacak?” diyor olabilirsiniz. WiFi 6E yardımıyla daha süratli kablosuz ağ, düşük gecikme ve daha iyi bir ağ güvenliği sağlanıyor. Bununla beraber daha azca kablosuz kesinti ve kablosuz veri aktarımında daha yüksek performans sunulmuş oluyor. Doğal bunun için WiFi 6E destekli bir ağa ihtiyacınız olacak.

Yeni ‘Gece Yarısı’ rengi

Gece Yarısı rengi ilhamını, şu anki MacBook Pro modellerindeki Uzay Siyahı renginden alıyor. Uzay Siyahı şeklinde Gece Yarısı rengi de, parmak izlerini azaltmak için tasarlanan anodize bir kaplama barındırıyor.

15 inç M3 MacBook Air’in öteki renkleri.
Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Açıkçası Gece Yarısı rengini sevdik. Sadece aşağıdaki bölümlerde de göreceğiniz şeklinde bu renkle bile kasa, tamamen parmak izinden arınmış hale gelmiyor.

M3 MacBook Air bu renk haricinde Yıldız Işığı, Uzay Grisi ve Gümüş renklerle de sunuluyor. Yeni nesil için koyu bir mor renk aklımızın bir köşesinde yatıyor.

Aden şeklinde bir ses

Apple hakkında sevdiğimiz şeylerden biri de, ses şeklinde öteki laptop üreticilerinin pek ehemmiyet vermediği özelliklere dikkat ediyor olması. Çoğunlukla incelediğimiz laptoplarda her özellik hoşumuza giderken, ses mevzusunda bu modeller başarısız oluyorlardı.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

15 inç’lik M2 MacBook Air şeklinde M3 MacBook Air’in de altı hoparlörlü bir ses sistemi bulunuyor. Açıkçası bu sistem, şu an kullandığınız laptop ne olursa olsun (MacBook değilse doğal ki), sizinkinden fazlaca daha iyi ses verdiğine eminiz.

15 inç’lik M3 MacBook Air ile ilgili yönetim eder özellikler

15 inç’lik M3 MacBook Air’in kademeli bir yükseltme olması çoğunlukla pozitif bir durum. Kimi zaman kullanıcıları şaşırtabilecek yenilikçi riskler almaktansa, adımınızı daha güvenli atmak daha mantıklı olabilir. Bununla beraber, Air’in bu yeni modelde düzeltebileceği 1-2 nokta da bulunuyor.

O çentik hala orada

Ekranın ortasında sinir bozucu şekilde duran çentik, hala burada. Bazıları seviyor, bazıları da ondan nefret ediyor. Bazıları da ilk başta hoşuna gitmese de zaman içinde sevmeye başladı. Ikimiz de bu gruptanız. 15 inç’lik M2 MacBook Air’de ilk başta ikimiz de sevmemiştik, fakat zaman içinde alıştık.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Açıkçası çentik bizi hala rahatsız etmiyor, sadece Apple daha iyi bir görüntü için ondan kurtulmuş olsa memnun olabilirdik.

Bununla beraber M3 MacBook Air’in 15.3 inç’lik 2880×1864 çözünürlüğünde olan ekranı, M2 MacBook Air’de de olduğu şeklinde hala göze çarpıyor. Her ne kadar OLED paneller kadar gerçek siyahlar ve yüksek kontrast sunmasa da, parlak ve net görseller tatminkar.

Görkemli bir klavye

Açıkçası 15 inç’lik M3 MacBook Air’i kullanırken, klavyeyi kullandığımızda oldukça mutlu olduk. Bundan önceki nesle gore değişim içermese de, klavyenin aynı kalması bizce iyi.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Klavyenin rahat kullanımı, sizi adeta bir piyanist şeklinde hissettiriyor.

Giriş-çıkış cimrisi

Açıkçası M3 MacBook Air’in yalnız iki tane Thunderbolt 3 / USB 4 yuvasıyla bir tane MagSafe 3 girişi sahibi olması problem değil. Bununla beraber Apple’ın 3.5mm’lik kulaklık/mikrofon girişini tutuyor olması da sevindirici.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Sadece biz olsak laptopun sağ tarafına bir tane daha USB-C yuvası yerleştirirdik. (Tüm USB-C yuvaları laptopun solunda yer ediniyor)

‘Gece Yarısı’ rengiyle ilgili beklentilerinizi birazcık düşürün

İncelediğimiz laptop, Gece Yarısı rengindeydi. Evet, parmak izi ve öteki izleri birazcık olsun azaltıyordu.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Sadece tamamen parmak izlerini tutmadığını düşünüyorsanız kendinizi kandırırsınız. Sadece 15 inç’lik M2 MacBook Air’in “Gece Yarısı” renginden fazlaca daha iyi bulunduğunu söyleyebiliriz.

15 inç’lik M3 MacBook Air hakkında sevmediklerimiz

15 inç’lik M3 MacBook Air’in sevdiğimiz yeni hususi durumunun bir de beklenmedik bir tarafı mevcut.

Çift ekran desteği yalnız laptopun ekranı kapalıyken çalışıyor

15 inç’lik M3 MacBook Air artık çift harici ekran desteği sunuyor, fakat yalnız ekranı kapalıyken. Öteki bir deyişle evet, laptopa iki ekran bağlayabiliyorsunuz. Sadece bu harici ekranlarla çalışırken, laptopun kendi ekranını kullanamıyorsunuz.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Bu da çoklu ekran kullanırken Magic Keyboard, Magic Trackpad ve Magic Mouse şeklinde harici çevre birimleri kullanmanızın lüzumlu olduğu anlamına geliyor.

Eğer kapağı açık tutarak harici ekran kullanmak istiyorsanız (ve M3’lü bir laptop arıyorsanız), 14 inç’lik M3 Pro’lu MacBook Pro alabilirsiniz ki fiyatı 84999 TL’den başlıyor.

15 inç’lik M3 MacBook Air’in Geekbench skoru

Geekbench 6’da 15 inç’lik M3 MacBook Air, çoklu çekirdekte 12057 puan aldı.

Referans olarak belirtmemiz gerekirse, AMD Ryzen 9 işlemcili bir oyuncu laptopu olan ASUS ROG Zephyrus G14, aynı testte 12170 skor almıştı.

15 inç’lik M3 MacBook Air’in pil ömrü

Pil ömrünü kontrol etmek için laptopta 1080p çözünürlükte bir filmi döndürerek oynattık. Tek şarjda 10 saat 52 dakika kadar dayandı.

Aynı testte 15 inç’lik M2 MacBook Air ise fazlaca azca daha uzun şekilde 10 saat 58 dakika dayandı.

15 inç’lik M3 MacBook Air’in web kamerası

Kısa sürede birden fazlaca Windows laptop kontrol ettiğimiz için, web kameralar bizi hayal kırıklığına uğratıyor diyebiliriz. Bu kameralarda fazlaca fazla gren oluyor, renkler cansız görünüyor ve genel anlamda fena bir suluboya resmi şeklinde görünüyorsunuz.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Sadece M3 MacBook Air’in 1080p’lik kamerasını açtığımızda birazcık rahatladığımızı söyleyebiliriz. Renkler göreceli olarak daha doğru ve en azından görüntüde kendimize benziyoruz.

15 inç’lik M3 MacBook Air almaya kıymet mi?

15 inç’lik M3 MacBook Air aynı modelin rahat bir yenilemesi şeklinde görünebilir. Fakat Aynı modelin M2’li versiyonuna haiz olan biri olarak, yeni nesildeki modele kesinlikle geçerdim.

Fotoğraf: Kimberly Gedeon / Mashable

Testlerimizde M3 MacBook Air’in averajda M2 MacBook Air’e gore %20 daha süratli bulunduğunu gördük. Bilhassa bu fark, içerik üretimi uygulamalarında belirgin belli oluyor. Öteki bir deyişle ister video kurgusu yapın ister fotoğraf düzenleyin, fazlaca daha akıcı bir performans sizi bekliyor.

15 inç’lik M3 MacBook Air, Air ve Pro modelleri arasındaki çizgiyi daha da bulanık hale getiriyor. İçerik üretenler, ustalaşmış çalışanlar ve öğrenciler, bu laptopla birazcık daha rahat nefes alacağa benziyor.


Kimberly Gedeon’un incelemesini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.