Spoiler uyarısı: Yazı diziyi hemen hemen izlememiş olanlar için hikayeyle ilgili bilgiler içermektedir.

Popüler bilimkurgu romanı 3 Cisim Problemi’nin Netflix uyarlaması, 8 “beyin yakan” bölümün arkasından ilk sezonu tamamladı. Final kısmı her ne kadar ilk sezonla ilgili bazı sorulara cevap vermiş olsa da, bir çok gizemle ilgili tatminkar herhangi bir cevap alamadık.

Yeni wallfacer olarak Saul Durand (Jovan Adepo), dünyayı kurtarmak için iyi mi bir plan geliştirecek? Uzay boşluğunda savrulan Will Downing’in (Alex Sharp) beynine ne olacak? Tatiana Haas’ın (Marlo Kelly) uzaylı VR başlığını taktığını gördük, fakat San-Ti ona tam olarak ne göstermek istedi? Auggie Salazar (Eiza González), silahlaştırılmış nanoteknolojisini affettirmeye devam mı edecek, yoksa en yakın arkadaşı Jin Cheng (Jess Hong) ile dünyayı kurtarmaya destek mı olacak?

Gelin dizinin 2. sezonuyla ilgili aklımıza takılan sorulara bir bakış atalım. Yeniden uyaralım; burada 1. sezonun sonuyla ilgili bilgilere denk geleceksiniz. Sadece dizinin uyarlandığı Liu Cixin’in kitaplarıyla ilgili herhangi bir data bulunmayacak. Şu demek oluyor ki eğer kitapları hemen hemen okumadıysanız, okumaya devam edebilirsiniz.

1. San-Ti’nin gerçek planı ne?

“3 Cisim Problemi”nde San-Ti’nin suni zeka savaşçısı rolünü yapan Sea Shimooka oynuyor.
Görsel: Netflix

San-Ti olarak malum ve teknolojik olarak gelişmiş uzaylı ırkı, Dünya’dan 4 ışık yılı ötede bulunan, kararsız haldeki üçlü yıldız sistemindeki bir gezegende yaşıyor. San-Ti’nin suni zeka savaşçısı (Sea Shimooka) durumu şöyleki açıklıyor: “Eninde sonunda toparlanamayacağımız bir yıkım olacak. Gezegenimiz ikiye bölünecek. Ya da güneşlerden birinin içine çekilecek. Ya da sonsuza dek uzaya fırlatılacak.” 70’li yıllarda Dr. Yen Wenjie’nin (Rosalind Chao) gönderilmiş olduğu mesajla beraber uzaylılar, Dünya’nın emin yeni yuvaları olduğuna karar veriyor ve 1000 gemilik bir filoyla beraber, galaksilerarası bir yola çıkıyorlar. Doğal geride bir grup San-Ti de gezegenlerinde kalıyor. “Birimiz hayatta kalırsa, tamamımız hayatta aklırız” mottosu da buradan kaynaklanıyor.

Dünya-Trisolaris Organizasyonu (ETO) ile çalışan San-Ti, petrol zengini Mike Evans’la (Jonathan Pryce) ile Kırmızı Başlıklı Kız masalını konuşurken, insanların yalan söyleyebildiğini öğrenince insanlardan korktuklarını belirtiyorlar. Arından insanlığın bilimsel ilerleyişini durdurmak ve sophon adında olan atomaltı boyuttaki süperbilgisayarlarla her insanın ödünü koparıp, dünya genelinde haber alma almaya başlıyorlar. Fakat Dünya’ya 400 yıl sonrasında ulaştıklarında aslolan planları ne olacak? İnsan ırkını köleleştirecekler mi? Yoksa tamamen yok mu edecekler? Yoksa karşılıklı anlaşmaya mı çalışacaklar?

4. bölümde Wenjie ETO’ya San-Ti’nin insanlığa hayatta kalmayı ve gelişmeyi öğreteceğine hakikaten inandığını söylüyor. Sadece uzaylılar, bir tür olarak “korkmaktan vazgeçtiklerini” iddia eden insanlık karşısında şaşkın. 3. bölümde San-Ti, Evans’a şöyleki soruyor: “Başka bir gezegenle temasa geçtiniz. Bu ürkek bir türün yapacağı bir şey mi?”. “Korku eksikliği yok oluşa neden olur. Eğer atalarınız korkusuzları takip etseydi, siz var olmazdınız. İnsanlık tekrardan korkmayı öğrenmeli.”

Tamamı, San-Ti ve Dünya üstündeki teknolojiyi kontrolleriyle bağlantılı. Niçin Dünya’nın teknolojisini 7/24 ele geçirmiyorlar? Bu kuvvetli uzaylı ırk, gezegen üstündeki tüm ekranları ve cihazları ele geçirerek tehdit mesajı yayınlamış ve güç gösterisi olarak gökyüzünün “göz kırpmasını” sağlamıştı. Sadece gene de tüm TV yayınlarını, interneti ve kişisel cihazları düzgüsel şekilde çalışacak şekilde kendi kendine bıraktı. Tek bir hareketle bizi karanlık çağlara gömebilirlerdi. Ek olarak San-Ti dünyanın müdafa stratejisinin ve Will’in beyninin uzaya gönderilmesinin de ilerlemesine engel olmadı. Acaba San-Ti bu mevzuda ne yapacağından güvenilir değil mi? Yoksa önemsemiyor mu?

2. San-Ti Will’in beynini bulacak ve onu tekrardan vücuda kavuşturacak mı?

Will öldü, kalbimizde yaşıyor.
Görsel: Netflix

Bu sezonda Will, büyük bir fedakarlıkla beynini Jin’in Merviden Projesi (Project Staircase) için vermişti (sadece insanlığa bağlılığı mevzusunda verilen metni imzalamamıştı). Sadece ne yazık ki vazife esnasında uzay yelkenlisinin kablolarından biri kopmuş ve içinde Will’in beyninin bulunmuş olduğu uzay aracı uzay boşluğunda sürüklenmeye başlamıştı. Peki ya kapsül sonunda hedefine ulaşacak ve San-Ti’yle karşılaşacak mı? Ve bilim adamlarının ummuş olduğu şeklinde gelişmiş teknolojileriyle onu bir halde tekrardan vücuda kavuşturacaklar mı? Yalnız vakit ve uzay bunu gösterecek.

3. Saul dünyayı kurtarmak için iyi mi bir plan üretecek?

Fikri olan var mı?
Görsel: Netflix

Kim bilir dünyanın “en rahat” işine alınan Saul, 1. sezonun finalinde wallfacer olarak dünyanın kaderini tam anlamıyla eline almış oldu. Sadece işin ilginci, planlarıyla ilgili olarak kimselerle konuşamıyor, planlarını yazamıyor ya da stratejisini tecrübe etmek için herhangi bir tür teknoloji kullanamıyor. Peki ya iyi mi bir planla karşımıza çıkacak? Final bölümünde Saul’un iyi mi bir plan üreteceği mevzusunda, Dedektif Da Shi’nin (Benedict Wong) Saul ve Jin’i böcek nüfusunun artışını göstermeye götürmüş olduğu sahne bir ipucu veriyor olabilir. Kim bilir San-Ti’nin insanoğlu hakkında “böcekler” yakıştırması yapmasında, böceklerin dayanıklılığı ve gücü vurgulanmaya çalışılıyordur. Ayrıca hatırlatalım; iki tane daha wallfacer bulunuyor: Profesör Leyla Ariç (Salem Hadeed) ve askeri tarihçi General Hou Boulin (Clem Cheung). Peki ya onlar iyi mi planlar üretecekler?

4. Tatiana oyunda ne görmüş oldu?

Tatiana nihayet kendi VR başlığına kavuştu.
Görsel: Netflix

Final bölümünde Dünya-Trisolaris Organizasyonu’nun üyesi Tatiana’yı ormanda yaşarken görüyoruz. 7. bölümde San-Ti, televizyonu vasıtasıyla Tatiana’yla iletişime geçmişti ve hemen hemen işinin bitmediği söylenmişti. Final bölümünde ise market alışverişinden döndüğünde karavanının kapısını açık bulduğunu ve adının yazdığı kutuda bir VR başlığı bulmasını izliyoruz. Kartta da “Eğer birimiz hayatta kalırsa, tamamımız hayatta kalırız” yazıyordu. Burada Tatiana’yı ilk kez başlığı kafasına geçirirken gördük. Peki ya San-Ti, Tatiana’ya tam olarak ne göstermek istiyor? Ona da öteki oyuncular şeklinde San-Ti halkını kurtarması mı söyleniyor? Yoksa uzaylı ırkın ona söyleyeceği başka şeyler mi var?

5. Auggie dönecek mi yoksa Panama’da kendini affettirmeye çalışmaya devam mı edecek?

Auggie, Judgement Day gemisine meydana getirilen saldırıyla ruhsal olarak yıkılmıştı.
Görsel: Netflix

5. bölümde Panama Kanalı’nda yaşanmış olan nanofiber vapur katliamından bu yana Auggie kendini pek iyi hissetmiyordu. Yeni teknolojisinin ilk uygulaması, tam anlamıyla vapur dolusu insanı dilimlemek için kullanılan bir silaha dönüştü. Auggie, Will’e son haftalarında oldukça destek oldu ve en iyi arkadaşı Jin’e uzay yelkenlisi yapmak için Wade’in projesine katıldı. Sadece projeye Will’in beyni eklendiğinde ayrılmaya karar verdi. Final bölümünde dizanteri salgını yaşayan bir topluluğa, nanoteknolojisi yardımıyla suyu filtreleyerek yardım ettiğini görüyoruz. Anlaşılan o ki Judgement Day vakasında yaşananlardan dolayı kendini affettirme çabasında. Peki ya Auggie orada kalmaya devam mı edecek? Yoksa sonunda dönerek Saul ve Jin’e gezegeni müdafa mevzusunda yardım mı edecek?

6. Wade gerçekte kim? San-Ti tehdidinden sonrasında ne meydana getirecek?

Wade’in San-Ti’yle çok da fazla hoş olmayan bir sohbeti oldu.
Görsel: Netflix

San-Ti’ye karşı akseri cevabın başındaki isim Thomas Wade (Liam Cunningham), oldukça gizemli biri. Kendisiyle ilgili olarak hibernasyon teknolojisi geliştirip San-Ti 400 yıl sonrasında vardığında hayatta olmak için de ayrı planları var. Wade’in kime rapor verdiği net değil. 1. bölümde Da Shi, Wade’in yöneticileri olarak “hükümetler…en azından bir çok” olarak vasıflandırıyor. Sadece 5. bölümde Auggie, Wade’in hakikaten kimin için çalıştığını kimsenin bilmediğini söylüyor. Tek bildiğimiz, Londra’da bulunan Stratejik İstihbarat Ajansı’nın (SIA) Siyah Saray’ını yönettiği, ki bu ajans bir tek hikayede yer ediniyor. Büyük olasılıkla İngiliz Gizli saklı İstihbarat Servisi (SIS) ve Merkezi Haber Alma Ajansı (CIA) kısaltmalarının oynanmış bir versiyonu.

Finalde Wade, uçağın tüm bağlantısı kesilerek ve uçağın ekranlarından San-Ti tarafınca direkt olarak tehdit ediliyor. San-Ti bu tehditte kendisine kuvvetli bir önder olarak “Hibernasyon teknolojin çalışırsa seninle tanışmayı umuyoruz.” ve ekliyor: “Geldiğimizde sizin için de bir yer olacağını bilmenizi istiyoruz. Sen planımızın bir parçasısın.” Sadece Wade’in San-Ti’yle olan diyaloğu, kendi geri sayımını görmesi ve YZ savaşçının bulunmuş olduğu ortamda belirmesiyle fena bir hal alıyor ve Wade yanında kendinin gözleri oyulmuş bir halini görüyor. San-Ti düşmanından tam olarak ne istiyor?

7. Ay üssü planlarına ne oldu?

Raj Ay’a gidecek olabilir.
Görsel: Netflix

Hatırlarsanız 6. bölümde Wade, Ay’da bir üs inşa edildiğinden bahsetmişti. Bu üssün durumunu ve 2. sezonda üssü görüp göremeyeceğimizi merak ediyoruz. Wade, Raj Varma’ya (Saamer Usmani) Mare Imbrium kraterinin soğumuş lav yüzeyinde bir üs inşa etme planı bulunduğunu, burada San-Ti’nin 1000 gemilik filosuna karşı hazır olma amacıyla büyük gemilerin inşa edileceğini söylemişti.

8. Uzaylılar tam olarak neye benziyor?

Mashable olarak bundan da bahsettiğimiz yazıya buradan ulaşabilirsiniz.


Shannon Conellan’ın makalesini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.