[ad_1]

• Kış lastikleri hangi sıcaklık koşullarında kullanılmalıdır?

o Gece sıcaklıklarının 7 dereceye düştüğü zamanlarda ülkemiz şartlarında gündüz sıcaklıklarının 15-20 derece olduğu varsayılırsa Ekim ve Nisan ayları arası kış lastiklerini kullanmak için uygun bir zaman diyebiliriz.

• Kış lastikleri sadece karlı yol koşullarında mı kullanılır?

o Kesinlikle hayır. Yapıları gereği hem düşük sıcaklık koşullarında hem de ıslak, buzlu ve karlı yol koşullarında güvenli bir şekilde kullanılabilir.

• Kış lastiği alırken nelere dikkat etmek gerekir?

o Kışlık ya da yazlık lastik ayrımı yapmaksızın en önemli konu lastiğin tarihidir. Mümkün olan en yakın tarihli lastik seçilmelidir. Ayrıca, sadece ucuz fiyata odaklanılmamalıdır.

• Kış şartlarında kış lastikleri yaz lastiklerine göre ne kadar avantaj sağlar?

o Kış lastikleri karlı yol koşullarında yaklaşık %60, buzlu yol koşullarında ise yaklaşık %30 çekiş, yol tutuş ve frenleme avantajı sağlarlar diyebiliriz

• Kış lastiklerinin ölçüleri yaz lastikleri ile aynı mı olmalıdır?

o Evet aynı olmalıdır. Otomobil üreticilerinin seçtiği ölçüler yaz ve kış lastikleri için en iyi seçenektir. Ancak, çok yoğun kış şartlarının yaşandığı, karlı, buzlu ve çok yağışlı iklimlerde lastiğin çapı orijinali ile aynı veya çok yakın kalmak şartıyla lastik tabanının daraltılması iyi bir seçenektir. Bu sayede birim alana düşen ağırlık artacağından ve kayma yüzeyi azalacağından dolayı lastiklerin yola daha iyi tutunacağını unutmayın.
#kışlastiği #lastik #lastikfiyatları

[ad_2]