[ad_1]

Konsept: Ford Forty-Nine

Tanıtım Yılı: 2001 Detroit Otomobil Fuarı

Özellikler: Thunderbird’den alınan 3.9 litrelik V8 motor, arkadan itiş

Bu Konsepti Neden Hatırlıyoruz?

Ford’un Amerika Birleşik Devletleri’nde neredeyse tüm binek otomobillerini SUV’ler ve crossover’lar yüzünden yelpazeden düşüreceği şu günlerde, otomotiv dünyasında yerden yüksek makinelerin hüküm sürmediği günleri hatırlamanın iyi olacağını düşündük de ondan.

Efsanevi modelleri yeniden yorumlamak her zaman zordur ancak Mavi Oval, 1949 Ford modelini aynı isimle bir konsept olarak 2001 yılında Detroit’de sergilemişti. Orijinal modelin modern versiyonundan çok daha fazlası olan retro-fütüristik coupe, önden arkaya uzanan camlarıyla dikkat çekiyordu. İnce stop lambaları ve gizli kapı kolları ile genel tasarım çok sade ve akıcı tutulmuştu.

Ford, 1949’un kurşun gibi sivri burnundan vazgeçmişti ve ön cam sileceklerini çok güzel şekilde gizlemişti. Forty-Nine, krom kaplı 20″ çaplı jantlar üzerine oturtulmuştu.

Minimalist kabin ise o dönemin sadeliğine uyum sağlıyordu. Yüzer konsola sahip makine hem güzel görünüyordu, hem de rijitliğe katkı sağlıyordu. Çift renkli deriyle döşenen dört çanak koltuk retro etkisini beslerken tek parçalı gösterge paneli de orijinal modeline selam veriyordu.

Kaput altında Thunderbird’in 3.9 litrelik V8’ini taşıyan makine bu güç ünitesini çamurluklarına yerleştirilen armalarla anlatıyordu. Satin siyah kaplı motor bölümü krom detaylarla süslenmişti ve bizce hâlâ tarihin en iyi motor kompartımanlarından birisidir.

Sadece bir konsept olan coupe asla üretime geçmedi.

[ad_2]