ABD’de birinci mali çeyrek GSYİH’sinin senelik bazda yalnızca yüzde 1,6 oranında büyümesi hayalı kırıklığı yarattı. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 2,5’ti.

Öte taraftan, FED’in favori enflasyon ölçüm metriği olan, besin ve enerjiyi içermeyen çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksi, 2023 yılının son çeyreğinde yüzde 2’yken, 2024 yılının ilk üç ayında yüzde 3,7’ye terfi etti. Oysa şubat ayında meydana getirilen ankette beklenti yüzde 2,1’di.

Analistler, beklenenden daha zayıf bir gelişme ve beklenenden daha yüksek enflasyonu “çok kötü” bir gelişme olarak yorumluyorlar.

En büyük darbenin ise, bilhassa de tüketici fiyat artışının senelik yüzde 5 üstünde seyrettiği hizmet sektöründen geldiğine dikkat çekiliyor. 

Bu veriler, enflasyonun hız keseceğini ve böylece faiz indirimine giderek ekonomiye destek olabileceklerini düşünen FED Başkanı Jerome Powell’i zor zamanların beklediğine işaret ediyor. 

Analistlere nazaran, bu tablo Powell’ın bir sonraki Federal Açık Piyasa Komite toplantısında daha şahin davranmasına yol açabilir. 

Citi ekonomistleri de, FED’in favori enflasyon hedefinin büyük olasılıkla yüzde 2,8’e çıkacağını düşünüyorlar. Bunun sonucunda, ilk faiz indiriminin haziran yerine temmuzda olabileceği belirtiliyor. 

Mali teşvik desteğinin azaldığı ve daha azca tüketim harcamaları yapıldığı bir ortamda, ekonomik büyümeyle ilgili endişeler FED’in faiz kesintisine mi gideceği yoksa yüksek mi bırakacağına dair karar süreci üstünde de baskı oluşturacak. Analistlere nazaran FED, enflasyonun mühim seviyede yavaşlamasını beklemeden bu yaz faiz indirimine başlamış olacak.

Wall Street’teki pek oldukça analist ve ekonomist kısa süre ilkin, ABD ekonomisi için yeni bir yaklaşım benimsemişti. Buna nazaran, kuvvetli bir ekonomik gelişme ve birazcık yüksek bir enflasyon bekleniyordu. Sadece GSYİH ilk mali çeyrek verileri bu teoriyi geçersiz kıldı. 

Ernst&Young baş ekonomisti Gregory Daco’ya nazaran iktisat, “inatçı enflasyon”, daralan kredi koşulları ve zayıf istihdam talebi şeklinde nedenlerden dolayı ikinci mali çeyrekte de yavaşlamayı sürdürecek. 

Öte taraftan, TradeStation’da piyasa stratejisti global başkanı David Russell, ABD ekonomisinin 1970’lerden beri görülmemiş bir ağırlık basma senaryosuyla karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekiyor. 

Russell, Fortune’a gönderilmiş olduğu e-mail’de şu açıklamada bulunuyor: “GSYİH hedefi tutturamayınca ve fiyat endeksi yukarı doğru ivme kazandığında stagflasyon riski büyüyor. Eğer enflasyon bu şekilde bir zayıf büyümeyle daha iyi bir noktaya gelmezse, fiyatlardaki düşüş trendinin devam edeceğine dair sual işaretleri ortaya çıkar.” Bu kuram geçenlerde izahat meydana getiren JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon tarafınca da destekleniyor. Dimon, stagflasyonun FED’in göz ardı edemeyeceği bir risk bulunduğunu belirtmişti. (Kaynak: fortune.com)

(Toplam: 1, Bugün: 1 )