Kimi zaman devasa bir blok yazıya haiz PDF, her şeyden daha oldukca can bunaltıcı olabiliyor. Sadece Adobe’nin yeni suni zeka(YZ) asistanıyla bu uzun PDF’ler de problem olmaktan çıkacağa benziyor.

Geçtiğimiz salı günü Adobe, PDF’ler üstünde çalışan yeni YZ asistanını tanıttı. Bu yeni YZ asistanın söyleşi robotu ara yüzü bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar, dokümanlarıyla ilgili soruları bu robota sorabiliyor ya da dokümanın bir özetini isteyebiliyorlar. Hemen hemen bu aracın beta aşamasında bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim.

YZ asistanı hem de alıntılar ve tıklanabilir bağlantılar da sunarak, kullanıcının referans etmiş olduğu metni de kolayca bulmasına destek olabiliyor. Assitan Adobe’nin PDF gösteren yazılımı Adobe Reader ve PDF oluşturup düzenlemeye yarayan Acrobat yazılımında yer ediniyor.

Karşınızda Adobe’nin YZ asistanı.
Görsel: Adobe

Adobe’nin büyük üretken YZ planları

Dosyaların paylaşımı için kullanışlı ve güvenli bir format olan PDF’i geliştiren şirket olan ve bu mevzuda liderliğini de sürdüren Adobe, görsel ve tasarım yazılımları için de YZ araçları geliştiriyor. Ortalama bir yıl ilkin şirket, kullananların ticari kullanıma açık yığın görsel kütüphanesinden yararlanarak görsel oluşturup düzenlemeyi elde eden üretken YZ aracı Adobe Firefly’ı sunmuştu. Şimdiyse Adobe, bu Firefly modellerini metinleri daha kolay anlamayı sağlayacak şekilde uyguluyor.

Adobe’nin planları içinde birden oldukca dokümandan ilgili data ve görüşleri toplamak, dokümanları düzenlemek ve dokümanlar içindeki geri beslemeleri daha kolay bir araya getirip çözümleme etme benzer biçimde daha oldukca üretken YZ kabiliyeti eklemek bulunuyor. Açıklamayla beraber üçüncü parti büyük dil modellerinin de müşterilerin verileri üstünde kendileri eğitmesinin de zorla izin verilmediği belirtiliyor.

Eğer halihazırda Adobe Reader yada Acrobat kullanıyorsanız, şimdiden bu beta sürümü kullanmaya başlayabilirsiniz. Sadece bu YZ asistanı beta sürümden çıktığında, üyeliğe ek olarak gelecek.

Adobe bu YZ asistanın ne kadar ek bir ücretle sunulacağı yönünde bir açıklamada bulunmadı.


Cecily Mauran’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )