Apple Watch yalnız iPhone’lar ile çalışıyor, sadece Apple bir dönem ürününü Android cihazlarla uyumlu hâle getirmeye çalışmış. Ne yazık ki, bu çaba sonuçsuz kalmış.

Uzun süredir bu mevzuda iddialar bulunuyordu, şimdi gerçek, Apple’ın Adalet Bakanlığı’nın şirkete karşı açtığı davaya yanıtında ortaya çıktı.

Tekel oluşturma davasında, ABD Hakkaniyet Bakanlığı Apple Watch cihazları da dava mevzusu ediyor.

“Apple’ın akıllı saati -Apple Watch- yalnız iPhone ile uyumlu. Eğer Apple bir kullanıcısını Apple Watch satın almaya yönlendirirse, bu kullanıcının başka tür akıllı telefon alması ona daha pahalıya gelecektir, zira kullanıcının aslına bakarsan fiyatı yüksek Apple Watch’ı bir kenara bırakıp, yeni Android uyumlu akıllı saat satın alması gerekir. Ek olarak Apple, Apple Watch’ı Android ile uyumlu hâle getirmenin, iPhone’a hususi durumu ortadan kaldıracağını da kabul ediyor” satırları dava dosyasında yer ediniyor.

9to5Mac ise Apple’ın Apple Watch için Android desteği getirmeyi düşündüğünü kabul ettiğini söylüyor. Şirket bu düşünce üstünde üç yıl süresince çalışmasının arkasından teknik engellemeler sebebiyle gerçekleştirilemeyeceğine karar vermiş.

Bloomberg’in 2023 yılı Kasım ayında mevzuyla ilgili yapmış olduğu haberde ise Apple’ın, Android uyumlu Apple Watch ihtimaline oldukça sıcak bakmadığının altı çiziliyor. Habere gore, Apple Watch’a Android desteği getirilmesi fikri birazcık da “saatin, iPhone’a katmış olduğu kıymeti azaltacağı” için rafa kaldırıldı.

Apple tarafınca üretilmeyen pek oldukça akıllı saatin de, ki bunların içinde Google’ın Pixel Watch’ı da var, Apple’ın iOS ile uyumlu olmadığını belirtmekte yarar var. Sadece bu saatler doğal ki Android platformundaki her markanın akıllı telefonu ile (lüzumlu sürüme haiz oldukları sürece) uyumlu çalışabiliyor.


Stan Schroeder’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi