Bugünlerde Boeing için işler inanılmaz derecede fena gidiyor. Firmanın itibarı o denli sarsıldı ki insanoğlu Boeing uçaklara binmekten kaçınıyor. O hâlde CEO’nun çekilme edeceğini açıklaması son aşama mantıklı.

Boeing Başkanı ve CEO’su Dave Calhoun çalışanlara gönderilmiş olduğu bir e-postada yıl sonunda çekilme etmeyi planladığını yazdı. Yönetici havadayken paneli fırlayan Alaska Havayolları uçuşuna atıfta bulunarak artan güvenlik endişelerini kabul etti.

Açık oturum tayyare 5 bin metre yükseklikteyken gövdeden ayrılmıştı. Fotoğraf. Getty Images

Calhoun mektubuna, “Hepinizin bilmiş olduğu benzer biçimde Alaska Havayolları’nın 1282 sefer sayılı uçuşunda meydana gelen kaza Boeing için bir dönüm noktası olmuştur. Bu kazanın peşinden alçakgönüllülük ve tam bir şeffaflıkla hareket etmeye devam etmeliyiz. Ek olarak şirketimizin her kademesinde güvenlik ve kaliteye tam bir adanmışlık aşılamalıyız” sözleriyle başladı ve şöyleki devam etti:

“Dünyanın gözü üzerimizde ve son yıllarda Boeing’i tekrardan inşa etmek suretiyle beraber çalışırken edindiğimiz tüm detayları kullanarak bu süreci daha iyi bir şirket olarak atlatacağımızı biliyorum.”

Açık oturum, Alaska Havayolları’nın 1282 sefer sayılı uçağı Portland Internasyonal Havaalanı’ndan havalandıktan ortalama 10 dakika sonrasında yerinden fırlamış ve yolcular 16,000 feet (ortalama 5 bin metre) yükseklikte korku dolu dakikalar yaşamıştı.

(Daha çok informasyon: 4 SORU 4 YANIT | Boeing 737 Max 9 kazası hakkında bilmeniz gerekenler)

Yönetim kademesinde bir takım değişim yaşanacağını duyuran Calhoun CNBC’ye yaptığı açıklamada çekilme etmenin “yüzde 100” kendi fikri bulunduğunu söylemiş oldu.

Boeing’de son dönemde yaşanmış olan sayısız problemi bir çırpıda sıralamak öyleki pek kolay bir iş değil. Sadece ciddi güvenlik endişelerinin 2018 ve 2019 yıllarında 346 kişinin ölümüne yol açan iki 737 Max kazasıyla başladığını söylemek mümkün. O zamandan bu yana, şirketteki güvenlik ve kalite prosedürleri hakkında vahim iddialar basına yansımaya devam ediyor.

Uzun süredir Boeing yönetim kurulu üyesi olan Calhoun, 2020’deki bu kazaların peşinden Dennis Muilenburg’dan CEO’luk görevini devralmıştı. Calhoun’un görevden ayrılmasıyla bu görevi kimin üstleneceği belli değil. Sadece açık olan bir şey var ki, o da bu kişinin işinin oldukca zor olacağı.


Tim Marcin, Mashable’da muhabir.