Teknoloji dünyasında, Apple Car’dan daha çok “var olmadığı hâlde” hakkında iddialar dönen bir ürün yoktur herhalde.

“Almanya’da üretildi” haberi…

2016 senesinde, tam iki yıl süresince onunla ilgili haberler okumamızın arkasından, bu aracın Almanya’da üretimde bulunduğunu duyduk. O tarihte piyasaya çıkışı için 2019 yılı gösteriliyordu. 2017 senesinde projenin rafa kaldırıldığı iddia edildi. 2018 senesinde Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın Apple Car’ı 2023 ile 2025 yılları aralığında piyasaya sürmeyi düşündüğünü söylemişti. 2019 senesinde Apple, otonom vasıta biriminden 200 çalışanını işten çıkarmış ve bu mite dönüşen aracın tekrar gün yüzü görmeyeceğinin sinyalini vermişti. Seneler süresince böylesi haberler gelmeyi sürdürdü, bu da oldukça açık bir gerçeği gösteriyor: Apple muhtemelen bir vasıta üstünde çalışıyor sadece bu aracın tanıtımı/piyasaya çıkışı devamlı belirsiz bir geleceğe erteleniyor.

Bu kez bir iyi, bir de fena haber var

Apple Car ile ilgili son haber Bloomberg’den Mark Gurman imzası ile geldi, bu kez Apple logolu bir araçla sokaklarda olmayı hayal eden hepimiz için hem iyi hem de fena haberler içeriyor.

Habere gore, Apple Car projesi bir kez daha ciddiye bindi. Projenin başındaki Kevin Lynch, Apple CEO’su Tim Cook ve Apple’ın yönetim kurulu aracı bir takım toplantı yaparak masaya yatırdı. Bu toplantıların sonucunda 2+ düzey otonomlukta (Tesla’nın şu anki Autopilot özelliği ile aynı sayılabilir) bir elektrikli vasıta üretimi için strateji belirlendi, en erken piyasaya çıkış zamanı ise 2028.

“Son zamanların ilerisinde” olmayacak

Haberden çıkarabileceğimiz iki ana netice var. İlki, aracın o denli da “dönemin ötesinde” olmayacağı. Haberde firmanın aracı piyasaya çıkmasından sonrasında 4. Düzey otonomluğa güncellemeyi organize ettiği bilgisi var, ki bu da neredeyse tamamen otonom vasıta demek, sadece bunun haricinde “düzgüsel” bir elektrikli araçla karşı karşıyayız. Apple Car ile ilgili ilk haberler “direksiyonu bile olmayan” tam otonom bir araçtı. Gurman’ın söylediği kadarıyla Apple aracı “tasarımı, güvenlik sistemleri ve benzeri olmayan kullanıcı arayüzü ile” öne çıkarmayı umuyor.

Haberden çıkan öteki mühim netice ise aracın piyasaya çıkış zamanı; tam dört yıl sonrayı gösteriyor. O güne kadar oldukça şey yaşanabilir, mesela Apple’ın rakibi Xiaomi daha yeni elektrikli araç tanıttı ve 2028’e geldiğimizde ikinci ya da üçüncü versiyonunu çıkarabilir. Doğal bu son gelen haber, en azından Apple Car için daha çok gecikme yaşanmayacağı sinyalini veriyor. Vasıta ya 2028’de hazır olacak ya da sonsuza dek iptal olacak.

Apple, kontrol sürücülerinin sayısını artırıyor

9to5Mac’in yaptığı bir haber de, Apple’ın “kontrol sürücüsü” sayısını artırdığını gösteriyor. Apple 2023 yılının başladında otonom vasıta programında işten çıkarmalar yapmıştı, sadece şimdi yine kontrol sürücülerini işe almaya başladığı görülüyor.

2023 senesinde Apple, tarihindeki en büyük otonom vasıta kontrol sürücüsü sayısına sahipti, 200’den fazla sürücü vardı, arkasından işten çıkarmalar başladı.

2024 senesinde ise Apple programına 68 otonom vasıta ve bu tarz şeyleri kullanan 162 kontrol sürücüsü ile devam ediyor.

Apple işi bu kez sıkı tutuyor, peki ya fiyat?

Her iki haber de, Apple’ın elektrikli otonom vasıta mevzusunda işi iyice ciddiye aldığını gösteriyor.

Sadece derhal sevinmeyin, zira Mark Gurman’ın haberinde Apple Car için bir de potansiyel fiyat tahmini içeriyor: Bir tek 100 bin dolarcık (ortalama 3 milyon TL). Şimdiden para biriktirmeye başlasak iyi olacak…

(Toplam: 1, Bugün: 1 )