Oluşturulma Zamanı: Mart 04, 2024 11:07

Türkiye’nin ulusal muharip uçağı Kaan dünya basınının gündeminden düşmüyor. Son olarak Arab News sayfasını Kaan’un zamanı uçuşuna ayırdı. Yazıda Kaan ile yeni bir sayfanın açıldığına vurgu yapılmış oldu ve ‘Bu kontrol, Türk-Yunan ilişkilerinde ve Türk-Amerikan ilişkilerinde paradigmaları değişiklik yapma potansiyeline haiz’ ifadesine yer verildi.

Kaan Mürted Hava Meydanı’nda piste çıkarak, ilk kez havalandı. İlk uçuşu, kontrol pilotu Barbaros Demirbaş gerçekleştirmiş oldu.

Zamanı uçuşu yakından takip eden dünya basınının Kaan’a olan ilgisi devam ediyor.

Son olarak Arab News Kaan’ı manşetine taşıdı. ‘Türkiye hava kuvvetlerini geliştirme yolunda atılım yapıyor’ başlıklı yazıda dikkat çeken ifadelere yer verildi.

Kaan manşetlerden düşmüyor... Yeni sayfa açıldı: Paradigmaları değiştirme potansiyeline sahip

Türkiye, Kaan ile 5’inci nesil muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye haiz sınırı olan sayıdaki ülkeler içinde yer alacak…

‘ABD, NATO müttefiki Türkiye’nin hava kuvvetlerini geliştirmesini engellemek için elinden geleni yapmış oldu’ denilen yazıda ABD’nin Türkiye’ye yönelik izlediği siyaset şu ifadeler ile eleştirildi;

‘Ülkenin müdafa sanayisini geliştirmesi ve NATO müttefikinin sağlamayı reddettiği askeri teçhizatı üretmeye başlaması birkaç yıl aldı. ABD, kısa sürede Türkiye hava kuvvetleri envanterinde bulunan 90’a yakın F-16 harp uçağının modernizasyonu için lüzumlu yedek parçanın teslimatını durdurduğunda da benzer bir tutum benimsemişti. Ankara, müdafa teçhizatının tedariğinde yabancı bir ülkeye güvenmenin riskleri bulunduğunu anlamış oldu. Bu yüzden yavaş yavaş müdafa sanayini geliştirmeye başladı. Bir Türk müdafa firmasıyla imzalanan ilk sözleşme 2010 yılına dayanıyor. Pek oldukça ulusal proje de şu anda devam ediyor.’

Türkiye’nin bu yönde attığı adımların meyvelerini topladığına dikkat çekilen yazıda Türk İHA’larının 2020 Azerbaycan-Ermenistan savaşı esnasında oldukça mühim rol oynadığı ve çatışmanın kaderini değiştirdiği açıklandı.

Kaan manşetlerden düşmüyor... Yeni sayfa açıldı: Paradigmaları değiştirme potansiyeline sahip

Fazlaca rollü bir ulusal harp uçağı olan Kaan, her türlü havadan havaya muharebe ve havadan yere muharebenin gereksinimleri için üstün kabiliyetlere haiz olmasıyla dikkat çekiyor…

‘Drone’lar etkinliğini kanıtladıktan sonrasında öteki ülkeler onları satın aldı. Türk yapımı insanlı ve insansız insansız hava araçlarını satın alan ülke sayısı şu anda 25’i aştı’ denilen yazıda Türkiye’nin Kaan ile yeni bir devrin kapısını açtığına vurgu yapılmış oldu.

Yaşar Yakış imzalı yazıda ‘Türkiye, eski Türkçede “imparator”, “kral” ya da “önder” anlamına gelen Kaan isminde ilk harp uçağının kontrol uçuşuyla artık yeni bir döneme girdi’ ifadesine yer verildi.

Türkiye’nin dünyada kendi beşinci nesil harp uçağını üreten dört ülkeden biri olduğuna dikkat çekilen yazıda ‘Aviyonik sektörüne aşina uzmanlar, 2030 yılına kadar Türk yapımı Kaan uçaklarının, Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 harp uçaklarının yerini alabileceğine inanıyor’ denildi.

Aynı yazıda ‘Bu kontrol Türkiye‘de, Türk-Yunan ilişkilerinde ve Türk-Amerikan ilişkilerinde paradigmaları değişiklik yapma potansiyeline haizdir’ denildi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )