Apple, Tesla ve benzerlerine rakip olmak için bir elektrikli otomobil üstünde çalışıyordu, sadece Bloomberg‘in “mevzu üstünde informasyon sahibi olan” anonim kaynaklara dayandırdığı haberine bakılırsa, teknoloji devi projeden “u dönüşü çekerek” uzaklaştı.

Apple’ın otomobil planları on senedir geliştirme sürecindeydi sadece Apple COO’su Jeff Williams ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Kevin Lynch, firmanın elektrikçi vasıta alanında çalışan 2 bin çalışanına projenin çöpe atıldığını deklare etti.

Apple elektrikli vasıta üretmekten vazgeçti

Apple’ın, suni zekâ alanına ağırlık verdiği bildirilirken, elektrikli vasıta ekibinden kimi çalışanların YZ alanına kaydırılacağı ve firmanın üretici YZ hedefine odaklanacağı belirtiliyor.

Öteki çalışanlar ise o denli talihli olmayacak. Bloomberg, “işten çıkarmalar olacak, sadece sayıları belirsiz” derken, elektrikli vasıta üstünde çalışan ekibe verilen isim olan “Hususi Projeler Grubu” içindeki mühendislerin işten çıkarılma ihtimalinin yüksek bulunduğunu altını çizdi. New York Timesın da belirttiği suretiyle, Apple’ın “Project Titan / Titan Projesi” adlı elektrikli aracı kullanıcılardan “gizlenirken”, aslen firmanın en fena korunan “sırrı” olmayı da başardı. Zira teknoloji devi aracın testlerini halka açık şekilde yapıyordu. Project Titan’ın otonom sürüş kabiliyetleri, limuzine benzer iç kısmı ve ses tabanlı navigasyonu olacaktı.

Apple elektrikli aracı niçin çöpe attı: 5 sebep

Project Titan, Apple’ın 2014 yılından bu yana üstünde çalmış olduğu milyarlarca dolarlık bir projeydi. Sadece Bloomberg’in haberine bakılırsa Apple projeden şu beş sebep sebebiyle vazgeçti:

  • Apple’ın elektrikli aracının stratejisi yap boz tahtası gibiydi; devamlı değişiyordu ve tutarlı bir plan ya da yaklaşım yoktu.
  • Yönetimsel değişim fazlaca sık yaşandı. Başka bir deyişle, Project Titan’ın başına devamlı değişik bir isim getirildi.
  • Elektrikli vasıta, hâlâ satışa çıkabilecek durumda olmaktan fazlaca uzaktaydı, ki bu Apple’ı endişelendirdi. Her yıl kim bilir asla piyasaya çıkamayacak bir otomobil için yüzlerce milyon dolar harcanıyordu.
  • Otonom sürüş teknolojisi sıkıntılı bir alan.
  • Elektrikli vasıta pazarı, yetersiz şarj altyapısı sebebiyle durgunlaşıyor, ki bu da Apple’ın umutlarını köreltiyor.

Sadece, eğer herhangi bir şirket, bir endüstriyi canlandırabilecekse, bu kesinlikle Apple olur. Bir sanal gerçeklik tutkunu olarak, Apple Vision Pro’nun piyasaya çıkmasının peşinden artırılmış gerçeklik / sanal gerçeklik alanında, daha ilkin tanık olmadığım şekilde artan bir ilgi gördüm.

Apple’ın elektrikli otomobili ortalama 100 bin dolarlık bir fiyata haiz olacaktı. Project Titan çalışanlarından, işlerini koruyabilenler artık Apple’ın Makine Öğrenme ve YZ Stratejisi kıdemli başkan yardımcısı John Giannandrea’ya bağlı çalışacak.


Kimberly Gedeon’ın haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )