Apple, performans ve taşınabilirliği bir araya getirmiş olduğu MacBook Air’lerini M3 çipi ile güçlendirdi. “M1 çipe haiz modelden yüzde 60’a kadar, Intel tabanlı en süratli MacBook Air’den ise 13 kata kadar daha süratli” olduğu anlatılan M3 çipli modeller 4 Mart itibarıyla sipariş verilebilirken seri 8 Mart Cuma günü satışa çıkıyor.

Tanıtım metninde yer edinen “suni zekâ” ifadesi ise dikkat çekmekte. Tam olarak şu ifadeler kullanılmış:

“Ve M3 çipteki daha süratli ve daha verimli Neural Engine yardımıyla MacBook Air, günlük işler için suni zeka destekli en iyi laptop olmaya devam ediyor.”

İnce ve hafifçe tasarımının yanı sıra iki adede kadar harici ekran desteği ve önceki nesle gore 2 kata kadar daha süratli Wi-Fi bağlantısı benzer biçimde yeni becerilere de haiz olan yeni MacBook Air, yıldız ışığı, uzay grisi, gümüş ve parmak izini azaltan anodize kaplamalı gece yarısı olmak suretiyle dört değişik renk seçeneğiyle satışa çıkıyor.

M3 çipe haiz yeni MacBook Air’in fiyatı ne olacak?

M3 çipe haiz 13 inç MacBook Air 47 bin 499 TL‘den; M3 çipe haiz 15 inç MacBook Air ise 54 bin 999 TL‘den süregelen fiyatlarla satışa sunulacak. Her iki model de gece yarısı, yıldız ışığı, gümüş ve uzay grisi renk alternatifleriyle sunuluyor.

Ek olarak gece yarısı, yıldız ışığı, gümüş ve uzay grisi renk seçeneklerine haiz M2 çipe haiz 13 inç MacBook Air ise 42 bin 999 TL‘den süregelen fiyatlarla satılacak.

Apple’ın Global Pazarlamadan Görevli Kıdemli Başkan Yardımcısı Greg Joswiak, “En popüler ve en sevilen Mac’imiz olan MacBook Air, zaman içinde daha çok müşterinin başka bir laptop yerine tercih etmiş olduğu model haline geliyor. Ve şimdi M3 çip ve yeni becerileriyle her zamankinden daha da iyi” diye konuşurken şu şekilde devam ediyor:

“Yeni MacBook Air, üniversite eğitimine devam eden öğrencilerden iş hayatında kuvvetli verimlilik özelliklerine gereksinim duyanlara kadar tüm kullanıcılar yada performans, taşınabilirlik ve üstün pil ömrünü fansız bir tasarımda benzersiz halde birleştiren bir laptop arayan hepimiz için ince ve hafifçe laptoplar içinde dünyanın en iyisi olmayı sürdürüyor.”

Peki M3 çip ne getiriyor?

M3 çip, MacBook Air’e daha da süratli bir performans ve yeni beceriler kazandırmakta. 8 çekirdekli kuvvetli bir CPU’ya, 10 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen GPU’ya ve 24 GB’a kadar birleşik hafıza desteğine haiz yeni MacBook Air, yukarıda da belirttiğimiz suretiyle Apple’ın aktardığına gore M1 çipe haiz modelden yüzde 60’a kadar, Intel tabanlı en süratli MacBook Air’den ise 13 kata kadar daha süratli. Gene Apple, yeni MacBook Air’lerin 18 saate kadar pil ömrü sunduğunu ve bunun Intel tabanlı bir MacBook Air’le kıyaslandığında altı saate kadar daha uzun kullanım süresi anlamına geldiğini öne sürüyor.

Fotoğraf: Apple

M3 çipi ile kullanıcılar günlük işleri verimli bir halde yapmaktan fotoğraf ve video düzenleme benzer biçimde yüksek performans gerektiren görevlere ve yazılım geliştirmeye kadar her alanda bu çipin hızından ve gücünden faydalanacak.

M3 çipin yeni nesil GPU’su yardımıyla yeni MacBook Air, donanım hızlandırmalı örgü gölgelendirme ve ışın seyretme teknolojisini destekleyerek son aşama gerçekçi oyun deneyimleri için daha naturel ışıklandırmalar, yansımalar ve gölgeler sunuyor.

Gene aktarılana gore AV1 kod çözme desteği sunan en yeni media engine’a haiz olan MacBook Air, online gösterim servislerinde daha verimli ve daha yüksek kaliteli video deneyimleri sağlıyor.

“M3 çip, MacBook Air’in performansını daha da iyi hale getiriyor” diyen Apple maddeleri ise şu şekilde sıralıyor:

  • No Man’s Sky benzer biçimde oyunlar, M1 çipe haiz 13 inç MacBook Air’den yüzde 60’a kadar daha süratli çalışıyor.
  • Photomator’ın Super Resolution hususi durumunu kullanarak suni zekayla bir görselin görüntü standardını artırma işlemini, M1 çipe haiz 13 inç modele kıyasla yüzde 40’a kadar ve Apple çipe haiz bir Mac’e geçiş yapmamış kullanıcılara kıyasla 15 kata kadar daha süratli gerçekleştirebiliyorsunuz.
  • Excel tablolarındaki emek harcamaları, M1 çipe haiz 13 inç modele kıyasla yüzde 35’e kadar ve Apple çipe haiz bir Mac’e geçiş yapmamış kullanıcılara kıyasla 3 kata kadar daha süratli yürütebiliyorsunuz.
  • Final Cut Pro’da video düzenleme işlerini, M1 çipe haiz 13 inç modele kıyasla yüzde 60’a kadar ve Apple çipe haiz bir Mac’e geçiş yapmamış kullanıcılara kıyasla 13 kata kadar daha süratli yapabiliyorsunuz.
  • MacBook Air, Intel Core i7 işlemciye haiz bir PC laptopa kıyasla 2 kata kadar daha süratli performans, internette yüzde 50’ye kadar daha süratli gezinme imkanı ve yüzde 40’a kadar daha uzun pil ömrü sunuyor.

Suni zekâ vurgusu

M3 çip, daha süratli ve daha verimli 16 çekirdekli Neural Engine’ın yanı sıra aygıt içi suni öğrenme teknolojilerine güç katan hızlandırıcılar içeren CPU ve GPU’ya haiz. Bu sayede macOS kullanıcılarına üretkenliği ve yaratıcılığı artıran akıllı özellikler sunuyor. Kuvvetli kamera özellikleri, konuşmaların gerçek zamanlı olarak yazıya dönüştürülmesi, tercüme, metin tahminleri, görsel idrak etme, erişilebilirlik özellikleri benzer biçimde olanaklardan söz etmek mümkün.

Apple bununla beraber YZ vurgusunu genişletirken uygulama ekosistemine de dikkat çekiyor:

Ek olarak gelişmiş suni zeka özellikleri sunan geniş bir uygulama ekosistemi yardımıyla kullanıcılar, Goodnotes 6’da ödevleri Suni Zeka Matematik Yardımı ile denetim etmekten Pixelmator Pro’da fotoğrafların görüntü standardını otomatikman artırmaya ve CapCut kullanarak bir videodaki arka plan gürültüsünü kaldırmaya kadar her şeyi yapabiliyor.

Apple ek olarak çipin birleşik hafıza mimarisi yardımıyla MacBook Air’in, “aygıt içinde muhteşem bir performansla görsel üretmek için difüzyon modelleri ve büyük dil modelleri (LLM) dahil olmak suretiyle optimize edilmiş YZ modellerini de çalıştırabildiğini” öne sürmekte.

MacBook Air, aygıt içi performansa ek olarak bulut tabanlı çözümleri de destekleyerek kullananların suni zekanın gücünden faydalanarak Microsoft Copilot for Microsoft 365, Canva ve Adobe Firefly benzer biçimde kuvvetli üretkenlik ve yaratıcılık uygulamalarını kullanmalarına olanak tanıyor.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )