“Niçin Apple Vision Pro‘yu, Meta Quest 3 ile karşılaştırıyorsunuz? Doğal ki Vision Pro oldukca daha iyi!” diye düşünüyor olabilirsiniz.

Fiyatı neredeyse 4 bin dolara ulaşan Vision Pro’nun daha iyi donanıma haiz bulunduğunu kabul ediyorum. Daha iyi işlemci, daha çok kamera ve sensöre haiz, göz takip edeni ve daha fazlası var. Fakat hem de Vision Pro ile Quest 3 pek oldukca benzer özelliğe de haiz.

Bu durumda sual şu: Meta’nın gözlüğü, kimi özelliklere haiz olmasa da, daha iyi fiyat/performans sunabiliyor mu? Karşılaştırmayı beraber yapalım…

Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Fiyat

Meta Quest 3, doğal ki daha ucuz olan aygıt.

Credit: Meta

128 GB depolama kapasitesi ile gelen Meta Quest 3’ün fiyatı 500 dolardan (ortalama 15 bin lira) başlıyor. Eğer 512 GB sürümünü isterseniz, 150 dolar (ortalama 4 bin 500 TL) fazla ödemeniz gerekiyor.

Kişisel deneyimime bakılırsa, 128 GB oldukca kafi. Kendi Meta Quest 3’ümde 40 uygulama var ve 64 GB’tan daha azca yer kaplıyor. Sadece eğer VR yayıncısıysanız ve oyun içi anları kaydetmek istiyorsanız, 512 GB sürümü sizin için daha iyi olacaktır.

Credit: Apple

Vision Pro ise 3 bin 400 dolarlık şu demek oluyor ki ortalama 105 bin liralık fiyatı ile size 256 GB depolama kapasitesi sunuyor. Eğer bu yetmezse, 512 GB sürümünün fiyatı 3 bin 699 dolar; 110 bin lira. En pahalı sürüm ise 1 TB depolama alanına haiz ve fiyatı 3 bin 899 dolar, şu demek oluyor ki 117 bin lira.

Kazanan: Quest 3

Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Tasarım ve rahatlık

Quest 3’e sahibim ve Meta kesinlikle “tasarım alanında” ucuza firar etmiş.

Artı olarak söyleyebileceğim, Meta Quest 2’den oldukca daha hafifçe olması. Vision Pro’nun uzun süre takılamayacak kadar ağır bulunduğunu söyleyen gazeteci ve influencerların yorumlarına karşı, Quest 3’te bu durumun olmadığını belirteyim.

Credit: Kimberly Gedeon / Mashable

Sadece, Quest 3’ün beyaz naylon ve polyesterden yapılmış bantları birazcık gevşek. Bir noktada, kafama bakılırsa ayarlarken kayışı yanlışlıkla tokasından çıkardım. Onarım edebildim sadece sağlamlık mevzusunda oldukca pozitif bir görüntü değil.

Quest 3 ile beraber Elite Strap almanızı tavsiye ederim. Esasen 500 dolar vermişken ek bir aksesuar almak can bunaltıcı sadece Elite Strap, Quest 3’ün kafanıza daha iyi oturmanızı sağlıyor, ki bu da Beat Saber şeklinde hareketli oyunları oynarken bilhassa işe yarıyor.

Vision Pro’nun ağırlık dağılımının fena bulunduğunu biliyoruz. YouTuber MKBHD gözlüğü oldukca uzun süre takamayacağını söylemişti. Quest 3 çoğunlukla plastikten yapılmış, bu da oldukca hafifçe hissettiriyor. Vision Pro’nun ana bileşenleri cam ve metal, bu da onun taşınabilirliğini azaltıyor.

Meta’nın Elite Strap’ı sunmuş olduğu şeklinde, Apple da Dual Loop kayışı sunuyor ve CNET‘e bakılırsa bu kayış Vision Pro’nun dengesini daha iyi dağıtıyor.

Elite Strap’ın aksine, Dual Loop kayış Vision Pro kutusundan çıkıyor.

Dual Loop, bu Vision Pro görselinin ortasında yer edinen kayış.
Credit: Apple

Son olarak, dış görünüşü en güzel olan bence Vision Pro. Meta Quest 3’ün “üçlü gözleri” bana örümceği çağrıştırıyor

Kazanan: Berabere

Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Takip

The Verge‘e bakılırsa Vision Pro 12 kameraya, bir LIDAR sensöre, bir TrueDepth kamerasına ve düşük ışık durumlarında ellerinizin görünmesini elde eden IR yer aydınlatıcılarına haiz.

Credit: Apple

Meta, Quest 3’te şu sensörlerin bulunduğunu söylüyor:

  • Gözlüğün ön kısmında 4 kamera:
  • 2 yüksek çözünürlüğünde olan RGB renkli kamera, karma gerçeklik geçişinde kullanılıyor
  • 2 IR kamera ile SLAM takip edeni (el ve denetim aleti takip edeni) gerçekleştiriliyor
  • Gözlüğün alt iki tarafında bulunan 2 çevresel IR kamera ile SLAM takip edeni yapılıyor
  • Quest 3 ek olarak derinlik projektörüne haiz, bu da karma gerçeklik deneyiminde derinlik algısını geliştiriyor.
Credit: Meta

Vision Pro ve Quest 3 artırılmış gerçeklik (AR) deneyimi sunuyor. Öteki bir deyişle, sanal gerçekliğin yanında, gerçek dünyadaki çevrenize sanal şeyler yerleştirebiliyorlar.

Bu deneyimler içinde yönlendirme yapabilmek için Vision Pro göz ve el takibini destekliyor. Denetim aleti bulunmuyor. Quest 3 göz takip edeni yapamıyor sadece el takip edeni yapıyor ve bir çift denetim aleti da var.

Credit: Meta

İncelemelere bakılırsa Vision Pro’nun el ve göz takip edeni muhteşem. Quest 3’ün el takip edeni ise birazcık sorunlu ve pek güvenilir değil. Denetim cihazları da Quest 3’ü oyunlar için daha iyi bir ürün haline getiriyor.

Vision Pro PS5 DualSense şeklinde denetim cihazlarını desteklese de, Meta, Quest deneyimine hususi hazırlanmış denetim cihazları ile bu mevzuda üstün olan gözlük.

Kazanan: Meta Quest 3

Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Uygulama ve oyunlar

Quest serisi, ilk ürünü 2016 senesinde piyasaya çıkan (Oculus Rift) ve daha oturmuş cihazlardan oluşuyor. Haliyle, geliştiriciler Quest platformuna hususi oyunları uzun süredir yapıyor.

Credit: Meta

Quest 3’ün en iyi oyunları içinde I Expect You to Die 2, Pistol Whip ve Rec Room’un Laser Tag’ı içeriyor.

Quest’in giderek büyüyen oyun portfolyosuna karşın, tertipli olarak kullanmıyorum. Sevmiş olarak oynadığım bir oyunu bitirdikten sonrasında, beni aynı şekilde çeken bir tanesini bulmakta zorlanıyorum. Quest 3’te oldukca sayıda görkemli sanal gerçek oyunu bulunsa da, AR oyunları yetersiz.

Şu demek oluyor ki senelerdir piyasaya olan Quest serisi bu zorlukları yaşarken, Vision Pro’nun karşısındaki aşması ihtiyaç duyulan güçlükleri tahmin edebilirsiniz.

Credit: Apple

Apple, iPad ve iOS geliştiricilerinin uygulama ve oyunlarını Vision Pro’ya aktarabilmelerini kolaylaştırıyor. Gene de Vision Pro’nun oldukca ciddi “kendine özgü” yazılıma ihtiyacı var. Cihazın benzeri olmayan göz ve el takip kabiliyetlerini kullanabilecek yazılımlara.

Apple, Vision Pro için 600 uygulama duyurdu. Apple Arcade 250 oyun sunuyor.

Her ne kadar Quest 3’te olsa da, Vision Pro’nun YouTube ve Netflix için özel uygulamaları olmadığını ihmal etmeyin. Ve kişisel deneyimime bakılırsa, Quest 3’teki YouTube ve Netflix deneyimi kesinlikle benzeri olmayan; devasa bir ev sineması hissi veriyor.

Kazanan: Meta Quest 3

Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Grafikler

Vision Pro’nun çift 3,680 x 3,140 piksellik micro-OLED ekranı, Quest 3’ün 2,064 x 2,208 px çözünürlük sunan çift LCD panelini geride bırakıyor.

Credit: Meta

Bu özelliklere bakılırsa, Vision Pro, Quest 3’ten oldukca daha iyi görüntüler sunmalı. Şu demek oluyor ki uygulama ve oyunlar daha “kapsayıcı” hissettirmeli ve gözünüze daha “gerçek şeklinde” gelmeli.

Credit: Apple

Quest 3’ün grafik kalitesi bence averaj. Karma gerçeklik oyunlarında gerçek dünya görüntüleri canlı renklere haiz olsa da, birazcık bulanık ve kirli hissettiriyor.

Kazanan: Vision Pro

Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Pil ömrü

Apple, Vision Pro’nun 2,5 saat pil ömrüne haiz bulunduğunu söylüyor, bu da benim Quest 3’ü kullandığım süreye benzer.

Credit: Apple

Vision Pro’nun fena yanı, harici pil ile gelmesi. Ilkin pili şarj edip, sonrasında gözlüğe bağlıyorsunuz ve kullandığınız sürece pil cebinizde kalmalı.

Quest 3’te bu şekilde bir mesele yok. Gözlüğü bir kez şarj ediyorsunuz ve arkasından bir kabloya dolanmadan kullanabiliyorsunuz.

Mevzuyu birazcık daha açmak gerekirse, Quest 3 hakikaten “kablosuz” bir başlık. PC’ye bağlamanız gerekmiyor. Doğal eğer Steam’deki VR oyunları oynamak istiyorsanız, bilgisayarınızın ekran kartının gücünden yararlanmak için bilgisayara bağlamak iyi olacaktır.

Kazanan: Quest 3

Netice

Vision Pro teknoloji mevzusunda daha iyi olabilir sadece o halen bir “bebek”. Şimdilik oldukca azca uygulama onun tüm kabiliyetlerini kullanabiliyor.

Vision Pro’nun oyun için geliştirilmiş bir gözlük olmadığını da açıklayalım. Oyun oynayabiliyor mu? Evet. Super Fruit Ninja ve Demeo şeklinde oyunların Vision Pro’yu desteklemesi umut ediliyor. Sadece el takip edeni, pazardaki bir oldukca aksiyon oyununa ayak uydurmasını zorlaştıracaktır.

Vision Pro’nun denetim aletine haiz olmaması, geliştiricilerin oyunlarını yeniden elden geçirip, Apple’ın el ve göz takip özelliklerine bakılırsa uyarlamasını da gerektirecek, ki bu da süre alacaktır.

Vision Pro “uzamsal bilgisayar” işleri için ve “kapsayıcı” eğlence için ideal durumda. Şu demek oluyor ki karma gerçeklik ortamında çalışabilir ya da oldukca boyutlu filmler, videolar ve fotoğraflar seyredebilirsiniz.

Meta Quest bunların hepsini yapabiliyor ve üstüne oyun oynatabiliyor.

Eğer verdiğiniz paranın karşılığını istiyorsanız, Quest 3 şimdilik bu mücadelenin galibi.


Kimberly Gedeon’un haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 2, Bugün: 1 )