Apple Vision Pro bir tek özellikleriyle ön plana çıkan bir aygıt olmaktan çıktı. Her yeni iPhone modeli benzer biçimde Vision Pro da bir prestij ürünü olmaya başladı. Öyleki ki kullanıcılar ürünü bir tek evde değil, dışarda da kullanmaya başladı. Otomobil kullanırken, metroda seyahat yaparken ve hatta sokakta yürürken bile Vision Pro kullanıcılarını görmek mümkün.

Her ne kadar Vision Pro’yla beraber etrafınızı üstündeki kameralar yardımıyla görebiliyor olsanız da, ürünü güvenli ortamlarda kullanmanız şirket tarafınca öneriliyor.

Apple, Vision Pro’yu iyi mi güvenle kullanabileceğiniz yönünde birden oldukça doküman sağlıyor. Fakat görünüşe gore bazı kullanıcılar bunlardan hiçbirini okumuş değil. Ikimiz de 3499 dolar fiyat etiketine haiz bu ürünü satın alabildiyseniz, takarken yapmamanız gerekenleri listeledik:

Yapmayın: Vasıta kullanırken Vision Pro’yu takmak

Bunu aslına bakarsanız yapmamanızı anlatmaya bile gerek olmamalı: Vasıta kullanırken bir başlık takmayı geçtik, aslına bakarsanız başka bir şeyle ilgilenmemelisiniz. Apple’ın başlığının gerçek dünyayı gösteren kamera görüntüsünün küçük bir gecikmesi bulunuyor, bu da gerçek hayatta olan biteni aynı anda göremeyeceğiniz anlamına geliyor.

Ek olarak her ne kadar otonom sürüş kabiliyetine haiz olsa da Tesla benzer biçimde araçları kullanırken de başka bir şeyle ilgilenmemelisiniz.

Eğer dediklerimiz kafi gelmediyse Apple’a kulak verelim:

“Apple Vision Pro’yu hareket eden bir vasıta, bisiklet, ağır makine yada güvenliğe dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan başka durumlarda kullanmayın.”

Umarız kafanızda sual işareti kalmamıştır.

Ek olarak Vision Pro kullanmak, kimi zaman halk içinde “otomobil tutması” benzer biçimde vasıflandırılan hareket hastalığına da sebep olabiliyor. Bunun ne kadar sık olduğu net değil, sadece Apple bilhassa bu durum için de ayrı bir destek doküman hazırlamış durumda. Eğer bu şekilde bir durum yaşarsanız, vasıta kullanmadan ilkin belirtilerin geçmesini beklemeniz gerekiyor.

Yapmayın: Koşarken Vision Pro takmak

Vision Pro’yu takarken süratli hareket etmek, o kadar da iyi bir düşünce değil. Bu yüzden Apple da Vision Pro takarken koşmanızı önermiyor.

Apple’ın destek dokümanında “Eğer yüksek hızda hareket ediyorsanız, çarpışma riskinizin artabileceğinin bilincinde olun. Apple Vision Pro takarken koşmayın” deniyor.

Her ne kadar spesifik olarak bahsedilmese de, Apple’ın koşma, vasıta kullanma ve bisiklet sürme benzer biçimde konulardaki önerilerini düşünürsek, Vision Pro’yu motosiklet, golf otomobili yada yürüyüş hızından daha süratli olan herhangi bir aracı kullanırken takmak o kadar da güvenli değil.

Yapmayın: Vision Pro’yu güvenli olmayan alanlarda kullanmak

Çok da fazla zor olmasa gerek: Kolayca düşüp bir yerinizi çarpabileceğiniz alanlarda, gözünüzü kapatan bir başlık takmak o kadar da iyi bir düşünce değil.

Apple’ın reklam materyallerinin Vision Pro’yu güvenli alanlarda göstermesinin bir sebebi var.
Credit: Apple

Apple’ın açıklaması ise şöyleki: “Kullanım esnasında daima çevrenizin ve vücut duruşunuzun bilincinde olun. Apple Vision Pro, güvenli ve kontrollü alanlarda, düz bir yüzey üstünde kullanılmak suretiyle tasarlanmıştır. Merdivenler, balkonlar, korkuluklar, camlar, aynalar, keskin nesneler, aşırı ısı yürüyerek kaynaklar, pencereler yada öteki tehlikelerin çevresinde kullanmayın.”

Yapmayın: Kafanız güzelken Vision Pro takmak

Aslına bakarsan bu durumda başlık takmasanız da dikkatli olmanız gerekiyor. Sadece alkol tükettikten sonrasında eğer “kafanız güzelse”, Vision Pro’yu kullanmamalısınız. Derhal Apple’a dönelim bakalım ne diyor:

“Sarhoşken ya da benzer bir durumdayken kullanmayın.”

Yapmayın: Tıbbi bir durumunuz var ise Vision Pro kullanmak

Tıbbi cihazlar ve halihazırda bulunan belirli tıbbi durumlar, Vision Pro’ya pek uymayabiliyor. Apple ise mevzuyla ilgili şunları söylüyor:

“Kendinizi iyi hissetmiyorsanız Apple Vision Pro’yu kullanmaktan kaçının. Hamileyseniz yada migren baş ağrısı, göz yada görme rahatsızlığı, iç kulak rahatsızlığı yada ruhsal bir hastalık benzer biçimde evvelde mevcud bir tıbbi durumunuz var ise Apple Vision Pro’yu kullanmanın yada belirli deneyimlerin semptomlarınızı kötüleştirebileceğini ya da yaralanma yada hastalık riskini artırabileceğini ihmal etmeyin.”

Dahası Vision Pro’nun ya da pilinin, tıbbi cihazınızla etkileşime girme ihtimali var.

Her iki durumda güvenli değilseniz, başlığı kullanmadan ilkin doktorunuza başvurmanızı öneriyoruz.

Yapmayın: Vision Pro’yu 13 yaş altında küçüklere kullandırmak

Apple bu mevzuda oldukça net: “Apple Vision Pro, 13 yaş ve üstü bireylere uyacak ve onlar tarafınca kullanılacak şekilde tasarlanmıştır ve 13 yaşın altındaki çocuklar tarafınca kullanılmamalıdır.”

Apple ek olarak şunu da söylüyor: “13 yaş ve daha büyük çocuklar, Apple Vision Pro kullanırken bir erişkin tarafınca gözlenmeli”

Yapmayın: Vision Pro’yu uzun süre kullanmak

Apple tertipli aralıklarla mola vermenizi öneriyor. Bizce de yapmanızda yarar var.
Credit: Apple

Anlıyoruz, Vision Pro hakkaten oldukça keyifli görünüyor. Fakat arada bir de Vision Pro kullanırken mola vermeniz de gerekiyor.

Apple’ın mevzu ile alakalı açıklaması şöyleki: “Uzun soluklu kullanım, hastalık yada yaralanma riskinizi artırabilir. İhtiyacınız bulunduğunu düşünmeseniz bile Apple Vision Pro’ya ve yeni deneyimlere alışmak için kendinize süre tanımak amacıyla tertipli olarak ara verin. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız yada mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, uyuşma, göz yorgunluğu, göz ağrısı ya da bulanık yada çift görme benzer biçimde görme değişimleri benzer biçimde rahatsızlıklar yaşıyorsanız kullanmayı derhal bırakın. Apple Vision Pro’yu kullandıktan sonrasında denge, koordinasyon yada uzamsal farkındalık gerektiren faaliyetlere başlamadan ilkin çevrenize tekrardan uyum sağladığınızdan güvenli olun. Herhangi bir emare devam ederse, kullanmaya devam etmeden ilkin doktorunuza danışın.”


Stan Schroeder’in makalesini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.