Avrupa Komisyonu, Apple’ı rekabete aykırı davranışları sebebiyle ortalama 2 milyar dolar para cezasına çarptırdı. Bu AB tarafınca teknoloji devine kesilen ilk rekabet cezası oldu.

Guardian’ın haberine göre ceza tahmin edilenden dört kat daha çok ve Brüksel teknoloji devlerine sert bir bildiri göndermeye çalışıyor.

Avrupa Komisyonu’nun rekabetten görevli üyesi Margrethe Vestager, daha düşük bir cezanın ‘park cezası’ ile eşdeğer olacağını ve bu kararın ‘caydırıcı’ olması için verildiğini deklare etti.

Vestager şöyleki devam etti: “Kuvvetli bir şirketseniz yasa dışı bir şey yaptığınızda bunun cezalandırılacağını bilmek mühim. Bu davaların üstüne gideceğimize dair kararlılığımızı göstermek istiyoruz.”

Apple ise karara itiraz edeceğini duyurdu

The tech giant allegedly broke EU law.

Komisyon, Apple’ın uygulama geliştiricilerin daha ucuz hizmetleri tanıtmasını kısıtlayarak kullanıcıları dezavantajlı duruma düşürdüğünü belirtti.

Cezaya cevap veren Apple ise karara itiraz edeceğini duyurdu, “Bu karar, komisyonun tüketicinin zarar gördüğüne dair inandırıcı bir kanıt ortaya koyamamasına karşın alınmıştır” dedi açıklamasına şöyleki devam etti:

“Karar gelişen, rekabetçi ve hızla büyüyen bir pazarın gerçeklerini göz ardı etmektedir. Bugün Spotify Avrupa müzik akışı pazarında (en yakın rakibinin iki katından fazla) yüzde 56’lık bir paya haiz ve dünyanın en tanınmış markalarından biri hâline gelmesine destek olan hizmetler için Apple’a hiçbir ödeme yapmıyor.”

AB’nin soruşturması 2020 yılına kadar uzanıyor

Spotify is launching an official 'League of Legends' podcast

Ceza, Spotify’ın ‘Apple Vergisi’ adını verdiği antitröst şikâyetinde bulunmasının peşinden geldi. Spotify, yüzde 30 komisyondan şikâyet etmenin yanı sıra, müşterileriyle iletişiminin kısıtlandığını, pazarlama ve tanıtma kabiliyetinin sınırladığını söyleyerek App Store kurallarına itiraz etti. Spotify’ın şikâyeti üstüne başlatılan soruşturmanın merkezinde geliştiricilerin müzik akışı hizmetlerine abone olmanın (Apple’ı dönem dışı bırakan) yollarını anlatmasını engellemiş olan engellemeler yer ediniyor.

Spotify, kısıtlamaların Apple Music’e yarar sağladığını söylüyor; Apple’ın uygulamalardan ve uygulama içi satın alımlardan yüksek ücret alarak rekabeti engellediğini korumak için çaba sarfediyor.


Guardian ve Verge haberinden derlendi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )