NASA’nın Juno uzay aracı, Güneş Sistemi’ndeki en volkanik cismin üstündeki en kuvvetli volkanı görüntüledi.

Uzay ajansı, devasa bir lav gölü oluşturan ve 200 kilometre genişliğinde bir alana yayılan volkanın detaylı görüntülerini elde etti. Loki Patera adındaki volkan, Jüpiter’in uydusu Io’da bulunuyor. Ajans, edinilen görüntülerden, bu sıradışı volkanik ortamın neye benzediğini gösteren bir animasyon hazırladı.

Hazırlanan kısa video klibin sonlarında da dev gezegen Jüpiter’i de görmek mümkün.

Juno görevinin baş araştırmacısı Scott Bolton yapmış olduğu açıklamada, “Sıcak lavlarla çevrili potansiyel bir magma gölünün ortasına gömülmüş bu garip adaları gösteren inanılmaz ayrıntılar var. Aletlerimizin gölde kaydettiği büyüleyici yansıma, Io’nun yüzeyinin bazı kısımlarının cam kadar pürüzsüz bulunduğunu ve Dünya’da volkanik olarak yaratılmış obsidyen camını anımsattığını gösteriyor” diyor.

Solda at nalı şeklinde görünen Loki Patera’nın detay görüntüleri. Sağdaki görüntü 3 Şubat 2024’te çekildi ve yüzeyi pürüzsüz yada camsı bir lav alanını gösteriyor.
Fotoğraf: NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS / Björn Jónsson CC NC SA

Io uydusu, Jüpiter’in dev çekim kuvveti sebebiyle volkanik olarak oldukça etken bir cisim. Bu yüzden de yüzeyinde yüzlerce yanardağ bulunuyor.

NASA’dan meydana getirilen açıklamada, “Güneş sistemindeki en büyük gezegen devamlı olarak onu çekim gücüyle kendine doğru çekmekle kalmıyor, bununla beraber Io’nun öteki akrabaları Europa ve güneş sistemindeki en büyük uydu olan Ganymede de onu çekiyor. Netice olarak Io devamlı olarak geriliyor ve sıkışıyor, bu da birçok yanardağından püsküren lavların oluşumuyla bağlantılı” dendi.


Mark Kaufman’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )