Hint milyarder Mukesh Ambani, dünyaevine girmek suretiyle olan minik oğlu ve müstakbel gelini için hiçbir harcamadan kaçınmıyor. Ambani ailesinin veliahtlarından kabul edilen 28 yaşındaki Anant Ambani Temmuz ayında Radhika Merchant ile evlenmeye hazırlanıyor.

Ambani ailesi geleneksel Hint giysileri içinde Ambani ve Merchant’ın geçen yılki nişan töreninde. Fotoğraf: Getty Images

Bilmeyenler için minik bir not: Ambaniler Asya’nın en varlıklı ailesi; 66 yaşındaki Mukesh Ambani Forbes’a göre şu anda 115 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en varlıklı 10’uncu kişisi konumunda.

İşte dünya basınına ‘senenin partisi’ olarak yansıyan kutlama hakkında bildiğimiz her şey…

Çift, Çarşamba günü mahalli halk için verilen 51 bin kişilik bir akşam yemeği davetine ev sahipliği yapmış oldu. Dünyanın gündemine yerleşen ‘düğün öncesi’ kutlama ise Cuma günü Hindistan’ın Gujarat kentinde başladı.

Dünyanın en etkili adları, üç gün üç gece süreceği açıklanan şaşaalı etkinliğe adeta akın etti. Bazılarının kutlama için gelip gelmediği belli olmasa da, konuk sıralaması gerçeküstü boyutlara varacak kadar geniş bir yelpazeye yayıldı.

Fotoğraf: Getty Images

Basınına yansıyan bilgilere göre Hindistan’da düzenlenen bu mega parti için o denli oldukça hususi jet kalktı ki, hükümet yetkilileri bu etkinliğe hususi bir geçişlik denetim merkezi oluşturmayı kabul etti. Şu demek oluyor ki milyarderlerin sinirli bir halde kuyrukta oflayıp pufladığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. (Bakınız: zenginlique)

Hollywood & Bollywood yıldızları, pop ikonları, kraliyet mensupları, politikacılar ve iş insanlarından oluşan 1.200 kişilik davetli sıralamasında; Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Alphabet CEO’su Sundar Pichai, Disney’in CEO’su Bob Iger, eski Kanada Başbakanı Stephen Harper ve Ivanka Trump benzer biçimde adların yer almış olduğu aktarılıyor.

Kutlamadan birkaç gün ilkin Hindistan’a gelen Bill Gates, mahalli bir satıcının yapmış olduğu çayın videosunu yayınlamış ve bu video toplumsal medyada viral olmuştu.

Hâlihazırda bir Asya gezisinde olan Zuckerberg ise Perşembe günü Jamnagar’a ulaştı. Meta CEO’su “Hint düğününü seviyorum. Tebrikler Anant ve Radhika!” mesajıyla davetten bir fotoğraf paylaştı.

Düğün öncesi partide Rihanna sahne aldı

Kutlamada düzenlenen gösteriler içinde Rihanna ve gözbağcı David Blaine performansları da yer aldı.

Pop starın bir hayranı Instagram’da “Rihanna’nın bavulları Hindistan’a ulaştı” mesajıyla havaalanından oldukça sayıda sandığın videosunu paylaştı. “Yanında ne getirmiş? Katlanabilir bir ev mi?” diye soran bir yoruma Rihanna “Sahne bavuluma sığmadı” diye cevap verdi.

Ambani ailesinin düğünlerinde daha ilkin de megastarlar sahne almıştı. Şu demek oluyor ki bu heybetli düğün öncesi etkinliği, Ambani ailesinin lüks düğün geleneğiyle oldukça uyumlu.

2018 senesinde pop yıldızı Beyoncé, Ambani’nin kızı Isha Ambani’nin Udaipur şehrinde düzenlenen düğünü öncesinde bir konser vermişti. ABD’nin eski Dışişleri Bakanları Hillary Clinton ve John Kerry de etkinliğin konukları arasındaydı.

O dönemde Bloomberg’de gösterilen bir haberde bu düğününün maliyetini 100 milyon dolar bulunduğunu söyleyen kaynaklara atıfta bulunulmuş sadece bu haber ‘aileye yakın bir şahıs’ tarafınca yalanlanmış ve faturanın 15 milyon dolar civarında olduğu belirtilmişti.

Söylentilere göre bu düğün öncesi kutlamanın maliyeti ise 120 milyon sterlin (ortalama 160 milyon dolar). Mega pop yıldızı Rihanna’nın hafta sonunda sahne alması için 5 milyon sterlin (6,7 milyon dolar) ücret almış olduğu iddia ediliyor. (Bakalım bu rakamlar da yalanlanacak mı?)

Konuklara dokuz sayfalık ‘dress code’ verildi

Dolaşıma sokulan ‘dress code’ doğrusu giyim kurallarının ortalama dokuz sayfa olduğu; geleneksel Hint giysilerinden Safari seçimi bir gezide giyilecek gündelik giysilere kadar pek oldukça detay ihtiva ettiği bildiriliyor.

Dokuz sayfalık giyim yönetmeliğinin yanı sıra, konuklar için saç stilistleri ve makyaj sanatçıları ‘ilk gelene ilk hizmet esasına nazaran’ hazır bulunacak.

Peki bu kadar insan nerede kalıyor?

Konukların süper şık ve göze çarpan ‘çadırlarda’ ağırlandığı belirtiliyor. Sadece Glastonbury Festivali benzer biçimde fikirlerini aklınızdan çıkarın; Mukesh Ambani’nin zengin konukları, fayans kaplı banyolar benzer biçimde olanaklarla donatılmış ultra lüks çadırlarda konaklıyor.

Hindistan’da gösterilen Economic Times’a göre bu süslü çadırlar pek oldukça otel süitinden daha lüks. Basına yansıyan bir organizasyon belgesinde ütü için verilen tüm giysilerin 3 saat içinde iade edileceği belirtiliyor. Ek olarak konuklardan çamaşırhane hizmetleri mevzusunda makul beklentiler içinde olmaları isteniyor.

Kutlamalara katılan konuklar ortalama 100 şef tarafınca hazırlanan 500 yemeğin tadına bakacak.

Etkinlik programına nazaran, konuklar için ilk gün bir kokteyl partisi, ikinci gün ise ‘yırtıcı doğada bir yürüyüş’ düzenlendi. Davetlilerin Jamnagar’da 2 binden fazla hayvana ev sahipliği meydana getiren bir merkezi ziyaret edeceği açıklandı.

Yukarıda bahsettiğimiz 9 sayfalık ‘dress code’ belgelerine nazaran bu ziyarette giyim kodu: Orman ateşi. Ek olarak konukların bir ‘mela rouge’ etkinliğine katılacağı belirtiliyor. (Mela panayır/festival anlamına geliyor.)

Ambani ailesi düğün öncesinde Jamnagar’da 14 mabet inşa ettirdi

Şubat ayının sonunda Reliance Vakfı resmi YouTube kanalında tapınakların yapım aşamalarını gösteren bir video paylaştı.

Jamnagar kentindeki düğün öncesi partiden aktaracaklarımız şimdilik bu kadar. Bakalım Temmuz ayındaki düğün iyi mi olacak?


Business Insider, CNN ve BBC haberlerinden Türkçeleştirildi.

(Toplam: 2, Bugün: 1 )