Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, Avrupa’daki elektrikli vasıta sayılarına yönelik meydana getirilen araştırmayı inceledi. Buna gore, Avrupa’daki elektrikli vasıta sayısının 1 milyonu aştığı saptandı. Böylelikle, Avrupa’nın bu alanda 1 milyonluk sınırı geride bırakan ikinci bölge olduğu görüldü. Çin’de ise yalnız geçtiğimiz yıl 1 milyon elektrikli vasıta satışına rastlanırken, Çin’in zirveyi hiç kimseye kaptırmadığı gözlendi. ABD’de bu alanda büyük bir pazara haiz olurken, 900 binlik elektrikli vasıta satışının gerçekleştiği kaydedildi.

Meydana gelen incelemede, 2017 yılından itibaren elektrikli araçlarla ilgili 9 bin 970 haber yansıması tespit edildi.Raporda, 2018 yılının ilk yarısındaki verilere yer verilirken, Avrupa’da yalnız 6 ay içinde 195 bin elektrikli araçsatışının gerçekleştiği ortaya çıktı. Bu rakamlar geçen yılla kıyaslandığında da yüzde 42’lik bir artış olduğu saptandı. 2018 yılının ikinci yarısında da bu artışın devam edeceği öngörüler içinde yer aldı. Avrupa’da elektrikli vasıta satışıyla liderliği elinde bulunduran ülke Norveç olarak görüldü. Norveç’i Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa’nın takip etmiş olduğu belirlendi.

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçları Platformu (TEHAD) verilerinden alınan bilgilere gore ise Türkiye’de 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde meydana gelen elektrikli ve Hibrid otomobil satış adedi 2 bin 263 olarak görüldü. Böylelikle 2017 yılının aynı dönemine oranla yüzde 61,5 artış gerçekleştiği gözlendi.