Türkiye fintech pazarının yakından tanımış olduğu Barbaros Özbuğutu, 30 milyon dolar sermeyaye haiz yeni fonunu duyurusunu gerçekleştirmiş oldu. Fon, önümüzdeki dört yıl içinde erken aşama girişimlere yatırım yapmayı hedefliyor.

Lüksemburg merkezli DeBa Ventures‘ın ana odağında erken aşama fintech ve B2B teknoloji girişimleri yer ediniyor. Fon, Türkiye başta olmak suretiyle, coğrafya kısıtlaması olmadan gerçek problemler üstüne çalışan yerli ve yabancı girişimlere yatırım yapmayı hedefliyor.

DeBa Ventures’ın General Partner pozisyonu, 1 Mart 2024 zamanı itibariyle, Startup Wise Guys’da ortalama beş senedir vazife icra eden ve 2022’den beri 130’dan fazla yerli ve yabancı erken aşama girişime yatırım icra eden Günce Önür’e emanet edilecek.

“Girişimci kökenli fon sayısının artması gerekiyor’

DeBa Ventures’ın yeni 30 milyon dolarlık fonuyla ilgili olarak firmanın kurucu ortağı olan Barbaros Özbugutu, Girişimcilik serüvenimde en verimli çalıştığım fonların başlangıcında hep girişimcilik yapmış fon yöneticileri vardı. Dünyada girişimci geçmişli fon sayısının artması gerektiğine inanıyorum. DeBa Ventures’ı kurarken, bu sorumluluğu hissederek harekete geçtik. Girişimcileri odak noktamıza alıp, finansal destek sağlamanın ötesinde, liderlik, strateji, uygulama ve zihinsel sıhhat mevzularında kurucuların yanında olmayı hedefliyoruz dedi.

“Girişimcileri merkeze koyan global bir yatırım fonuyuz”

Firmanın kurum aşamasında Barbaros Özbuğutu ile beraber değişik ekosistemlerdeki örnekleri çözümleme ettiklerini belirten DeBa Ventures General Partner’i Günce Önür, Gayemiz bir venture capital fonunun ötesinde, hem girişimcilik ve exit hem de global yatırım tecrübelerimizi harmanlayarak, girişimcilerin kendisini merkeze koyan bir global yatırım fonu olmak. Etken olarak yatırımlara başladığımız bu zamanda erken aşama girişimlerle tanışmak için sabırsızlanıyoruz” şeklinde konuştu.

DeBa Ventures ekibi, yatırım yaptıkları erken aşama girişimlere yalnız finansal destek sunmakla kalmayıp bununla beraber mentorluk, geniş bir yatırımcı ağına erişim ve küresel genişlemeye rehberlik etme taahhüdünde bulunuyor.

Barbaros Özbugutu’nun iyzico şirketinin PayU tarafınca 2019’da satın alınmasının arkasından, FinTech sektöründe bilhassa haiz olduğu deneyimler, DeBa Ventures’ın portföy şirketlerine sunmuş olduğu kıymeti gösteren mühim bir etken olarak öne çıkıyor. DeBa Ventures ekibi, finansal yatırımların yanı sıra girişimcilerin zihinsel sağlığına odaklanan çeşitli destek programlarını da paylaşmaya hazırlanıyor.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )