TÜİK verilerine gore geçen yıl Türkiye’nin Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg ile tecim hacmi 71 milyar doları aşarak üstün derece elde etti. Artan tecim hacmi, ithalat-ihracat taşımalarına da yansıdı. Internasyonal Nakliyeciler Derneği verilerine gore geçen yıl Türkiye ile bu ülkeler içinde kara yolu araçlarıyla meydana gelen ithalat-ihracat taşımaları 348 bin 113’e ulaştı. Bu taşımaların yüzde 85,3’ü ise Türkiye plakalı araçlarla yapılmış oldu.

Internasyonal entegre lojistik şirketi Capella Logistics de bu taşımalardan almış olduğu oranı daha da çoğaltmak için bu yıl Almanya ve Benelüks hatlarındaki hizmetlerine ağırlık vermeye başladığını deklare etti. Almanya ve Benelüks hatlarını güçlendiren firmanın CEO’su Aytaç Aykanat, bu bölgeye lojistik talebinin hızla arttığını belirtti. Bulgaristan’daki iştiraklerinin, Almanya ve Benelüks taşımalarını hızlandırdığını özetleyen Aykanat, “Türkiye ile Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg arasındaki taşımalarımızı geçen yıl yüzde 20 artırdık. Bu yılki hedefimiz ise yüzde 30 artış.” dedi.

Derhal her sektörden yüke uygun araçları ile kapıdan kapıya teslimat yapabildiklerine dikkati çeken Aykanat, “Kaliteli hizmet Avrupa’da fark yaratıyor. Almanya ve Benelüks hatlarında gelen topyekün ve parsiyel taşımacılık taleplerine hasarsız, süratli ve maliyet etkin çözümler geliştiriyoruz. Bu ülkeler ile Türkiye içinde karşılıklı, haftalık tertipli seferlerimizde teslimat sürelerini kısalttık.” diye konuştu.

“Acil yükleri minivan ve ekspres tır seferlerimizle taşıyoruz”

Aykanat, Hollanda ve Belçika’ya ulaşmak için çoğu zaman demir yolu çıkışlı intermodal hatlarını kullandıklarını belirtti. Aykanat, Almanya ve Benelüks taşımalarında aciliyeti olan yükleri ise minivan araçlarıyla 36-72 saatte ya da ekspres tır seferleriyle teslim ettiklerini de sözlerine ekledi.