Biber neden acıdır?

Biber acı değildir. Acı, tatlının tersidir ve acıya örnek olarak kininin yada greyfurdun tadı gösterilebilir. Biber acı değil yakıcıdır. Bunun tersi ise serinletici olup, buna da örnek olarak nane yada mentol gösterilebilir.
Biberin yakıcılığı, içinde bulunan kapsaisin isminde olan bir tür bileşikten doğar. Bu maddenin büyük bir kısmı, biberin etli kısmında ve tohumlarında bulunur. Bundan dolayı ucu pek yakıcı olmayan biberin, yenildikçe yakıcılığı daha oldukca hissedilir.
Kapsaisin maddesi bibere yakıcılık vermekle kalmaz, cilde temas ettiğinde tahrişe de neden olur. Hatta bu özelliğinden dolayı bazı romatizma ilaçlarının formüllerinde de kullanılır.
Yeşil biber kırmızı olanından daha yakıcı değildir. Yakıcı biberler koyu renkli ve oldukca sivri uçludur. Biberler A ve C vitaminleri bakımından oldukca varlıklı olup, sıcak havada yenilen yakıcı biberler insanı terletirler ve terin buharlaşmasıyla insanda bir serinlik hissi duyulur.
Buna rağmen, biberin içindeki kapsaisin maddesi, insanda tükürük salgısını da arttırır, solunum ve kan basıncında değişimler yaratır, bağırsaklarda emil imin azalmasına neden olur.
Hayvanlar üstünde meydana getirilen deneyler sonucunda, öteki kanserojen maddelerle beraber alındığında, karaciğer kanserinin ortaya çıkmasında, hızlandırıcı görevi olduğu mevzusunda ciddi kuşkular vardır.
Biberden ağzımız yanınca çoğumuz derhal su içeriz ve bir işe yaramadığını görürüz. Peki iyi mi oluyor da, biberin yakıcı tesirini su gideremiyor? Sebebi kolay, yağ ve su kesinlikle birbirlerine karışmaz. Biberlerin yakıcılık veren maddesi yağlı olduğundan, ne kadar su içerseniz için onunla birleşmez. En iyi yöntem ekmek yemektir. Ekmek bu yağı absorbe eder ve mideye taşır.
Bir öteki etkili yol da süt içmektir. Sütün içindeki kasein maddesi bir deterjan görevini üstlenir, biberin yağı ile karışarak ağzı temizler. Bu da kafi değilse rakı içilmesi Önerilir. Rakı da öteki alkol içeren sıvılar şeklinde yağı çözer ve problemi giderir, fakat neticeleri ertesi sabah ortaya çıkacak başka problemler getirir.

(Toplam: 42, Bugün: 1 )