Hamburgerin adı nereden geliyor

Ham kelimesinin İngilizce’deki anlamı ‘domuzun bacağının üst kısmından tuzlanarak ve kurutularak meydana getirilen yiyecekanlama gelir. Öyleyse hamburger domuz etinden yapıldığı için mi bu adı almıştır?
Kesinlikle hayır! Hamburgerin zamanı Orta Asya’ya Tatar diye malum Türk toplumlarına kadar uzanır. O zamanlar savaşçı Tatar atlıları pişmeden et yiyorlardı. Zaman içinde bu eti eğerlerinin altına koyduklarında, uzun seferlerde atın hareketleri sonucunda bu etin bir halde azca da olsa piştiğini ve daha kolay çiğnenebilir hale geldiğini keşfettiler.
Seneler geçtikçe, Asya steplerindeki uzun seferlerinin sonunda bu eti eğerin altından çıkarttıklarında ona tuz, biber ve soğan da ilave ettiler ve sonunda bugünkü malum ‘Tatar Bifteği’ ortaya çıktı.
Almanya’nın Hamburg şehrinden bir tüccar, tecim amacı ile gittiği Orta Asya’da 19. yüzyılın ortalarında Tatar Bifteği’ni görür ve Almanya’ya getirerek Hamburg Bifteği olarak sunar. Daha sonraları bir aşçı bu eti kızartarak servise sunar ve ona ‘Hamburg’a ilişik‘ anlamında hamburger adını verir.
Hamburger Almanya’yı iki yolla terk eder. Gene 19. yüzyılda bir fizikçi ve hem de yiyecek geliştirme uzmanı olan Dr. J. H. Salisbury hamburgeri İngiltere’ye getirir. Salisbury sıhhatli bir yaşam için günde üç kere, öncesinden sıcak su ile yıkanmış biftek yenilmesi gerektiğine inanıyordu. Bu şekilde hazırlanan hamburgere İngiltere’de ‘Salisbury Bifteği’ adı verildi.
Öteki yolla ise, 19. yüzyılın sonlarında Alman göçmenleri ile ABD‘ya gitti. Hamburger etinden meydana getirilen köftelerin adı burada hamburger olarak yerleşti. Doğrusu tarihinin hiçbir safhasında hamburgerin içinde domuz eti olmadı. Gerisin geriye Türkiye’ye döndüğünde ise tarihinin atalarımıza dayandığını bilmeyenler geleneksel damak tadımıza uygun olmadığını ileri sürdüler.
Ayrıca belirtelim ki, Birinci Dünya Savaşı sonrası ABD’de İngilizce’deki Alman kökenli kelimeleri ayıklamak için meydana getirilen çalışmada, hamburgerin adı de ‘Salisbury Bifteği’ olarak değiştirilmeye çalışıldı, fakat tutmadı.