[ad_1]

BMW 5 Serisi tasarım mevzusunda hep iddialı bir model olmuştur. Yeni neslinde şu demek oluyor ki 2017 model BMW 5 Serisinde de durum değişmemiş.

Ön çamurlukların alt kısmındaki hava tahliye kanallarıyla BMW 7 Serisi’nden izler sunan son model BMW 5 Serisi’nde markanın iki karakteristik özelliği ilk kez bir araya getirilmiş. Taraftan bakıldığında kapı kollarının üst kısmındaki çizginin de değişik bulunduğunu sadece dikkatli gözler görebilir. Yan tasarımın kuvvetli görünümü destekleyici kabartmalara yer verilmiş.

BMW 5.30i 2018 Test Sürüşü

Ön tarafta değişken bir far formuna yer veren BMW modeli arka tarafta ise sadeliğinden taviz vermemiş. Yenilenen ön tasarımı ve arka taraftaki sadeliği ile yeni 5 Serisi oldukca daha göze hoş gelen bir görünüme haiz olmuş.

 

L formlu stopları korunmasıyla eski nesline göndermeler icra eden arka bölümde artık tüm motor seçeneklerinde tamponun iki yanında birer egzoz çıkışı standart hale getirilmiş. Stopların, farlar şeklinde inceldiği de dikkatlerden kaçmıyor. Genişlik algısını da arttıran bu tasarım detayında egzozların çıkışları versiyonuna bakılırsa, yuvarlak, yamuk ve dörtgen formlu alınabiliyor.

 

Son model BMW 5 Serisi sahibi olmak hakkaten ayrıcalıklı hissettirecek türden bir gerekseme. Bunun için sıfır km BMW 5 Serisi ilanları incelenebilir. Dönemsel kampanyalardan yararlanarak oldukca havalı bir BMW 5.30i sahibi olunabilir. Elbet 2. el BMW modellerini incelemek de bir seçenek.

 

İkinci el BMW 5 Serisi daima markanın en oldukca ilgi gören kategorisi olmuş. Devletimizde de sedan popülaritesinin bir sonu olarak ikinci el BMW 5 Serisi oldukca tutuluyor.

İç Mekan

Sürücüye dönük kokpit yapısıyla senelerdir sürücü odaklı otomobiller ürettiği malum BMW, 5 Serisi’nde bu kuralı bozmasa da birazcık esnetmiş.

 

Yeni BMW 5 Serisinin iç mekanına baktığımızda otomobilin iç mekanı 7 Serisi’nden izler taşıyor diye düşünüyoruz. Gelelim detaylara…

BMW 5.30i 2018 Test Sürüşü

Ilk olarak kalite algısı üst seviyede. 5 Serisi’nde iDrive sisteminin son nesli kullanılmış. Ek olarak 7 Serisi’nde olduğu şeklinde dijital informasyon ekranı dokunmatik olarak da kullanılabiliyor.  Klima kontrolleri, gösterge tablosu da tekrardan tasarlanmış. Otomobilin boyutlarındaki artış milimetrik fakat iç mekana genişlik olarak yansıması daha çok olmuş.

BMW 5.30i 2018 Test Sürüşü

 

BMW 5 Serisi’nin fonksiyonlarını kumanda etmek için dört seçenek sunuluyor. Bunlar içinde, oldukca işlevsel BMW harekete duyarlı kumanda, organik konuşma dilini algılayan sesli kumanda sistemi, duyarlı dokunmatik ekran ve herkesçe malum iDrive dokunmatik kontroller yer ediniyor. Ek olarak, merkezi informasyon ekranı da büyük, bağımsız olarak yapılandırılabilen kareler şeklinde görüntülenen menüleriyle yeni bir ara yüz tasarımına haiz. Navigasyon verileri şeklinde içeriklerin görüntülenmesi de daha kullanıcı dostu hale getirilen sistem, ek olarak daha da güçlenen navigasyon ile rotayı evvelkinden daha süratli hesaplıyor.

BMW 5.30i 2018 Test Sürüşü

BMW 5 Serisi modelinde teknolojik konfor özellikleri ve eğlence yapısı da geliştirilmiş. Bunlar içinde Head – Up Display öne çıkıyor. 800 x 400 px çözünürlüğe haiz bu ekran da %70’e varan gelişme söz mevzusu. Çevre görüş kamera sistemi ve 3D görüntü, park asistanı sisteminin bir parçasını oluşturuyor ve zor durumlarda manevra yapmayı destekliyor. Ön koltuklar, daha çok konfor sunmak suretiyle standart olarak yarı elektrikli ayar özelliğiyle beraber sunuluyor. 20 hava odacığı ve sekiz değişik masaj programı içeren opsiyonel havalandırma özellikli konfor koltuklar, iç mekanda kalite hissini de artırıyor.

 

BMW 5.30i 2018 Test Sürüşü

Yeni BMW 530i Bagaj Kapasitesi

Arkasında 530 litrelik kolay kullanımlı bagajı bulunan vasıta, bununla birlikte dar alanlarda aracı uzaktan kumandayla park etme ve park yerinden çıkartma teknolojisine de haiz. 7 Serisi’nde ilk kez sunulan sistem ile araca binmeden dar alanlarda aracı ileri-geri hareket ettirerek daha kolay park edebiliyorsunuz.

Motor

Yeni BMW 5 Serisi’nde motor özellikleri ise şöyleki: 5 tane motor seçeneği sunuyor.

 

Giriş modeli 1.6 litrelik benzinli motorken, 2.0 litre hem benzinli hem dizel alınabiliyor. Ek olarak bir de serinin üst versiyonu 3.0 litrelik motorlar var ki onlar da hem dizel hem de benzinli alınabiliyor. Şu anda en oldukca tercih edilmesi beklenen ve satış adetleriyle de bunu ispatlayansa kontrol ettiğimiz 5.30i. Bu motorda 2.0 litrelik benzinli vazife yaparken 252 HP güç ve 350 Nm torka ulaşılıyor. Bu kombinasyona 8 ileri Steptronic otomatik şanzıman birlikte rol alıyor. Yapınak verilerine bakılırsa 0 – 100 km/s hızlanmasını 6.2 saniyede tamamlayan 5.30i ‘nin maksimum hızı ise 250 km/s. Yapınak verisi bu kombinasyon 100 km’de averaj 6.2 lt yakıta gerekseme duyuyor.  Bizim karma testimizde ise 8.2 litrelik bir netice elde ettik ki bu otomobil için kabul edilebilir bir kıymet.

 

Yeni BMW 5 Serisi Kişisel Ayar Modları

BMW 5 Serisinde Comfort, Sport, Eco Pro ve kişisel ayar modu olmak suretiyle dört değişik sürüş modu bulunuyor. Bu sürüş modları ile aracın sürüşünü ruh halinize bakılırsa denetim edebiliyorsunuz. Alt devirlerden itibaren güç üretme mevzusunda eksiksiz olan motor haiz olduğu turbo desteği yardımıyla neredeyse tüm devirlerde yüksek bir hızlanma isteği sunuyor. 8 ileri Steptronic şanzıman uyumu yüksek olan motor enerjisini yola direkt aktarıyor.

Güvenlik

Bu kadar donanıma güvenlik eklenmemesi düşünülemezdi. Dinamik çekiş kontrolü, virajda fren denetim sistemi, dinamik şasi kontrolü, dinamik fren denetim sistemi şeklinde özellikler bu araçta standart olarak sunuluyor.

 

İlk kez 1998 senesinde EuroNCAP çarpışma testine alınan ve o dönem 4 yıldız alan 5 Serisi, güncel nesliyle kısa süre ilkin yine teste girdi ve 5 yıldız almaya hak kazanmıştır. BMW 5 serisinde sürüşü oldukça güvenli hale getirmek için bir takım teknoloji var.

 

BMW’nin Active Cruise Control sisteminin ‘Stop & Go’ özelliği, iş yeri ile ev içinde seyahat icra eden bitkin sürücüleri kazalardan koruyor. Sistem 130 km/s hıza kadar öndeki vasıta ile kafi mesafeyi koruyor ve lüzumlu durumlarda tamamen durabiliyor.

Konfor & Yol Tutuş

Yol tutuş mevzusunda uzman olan BMW, 5 Serisi’nde hep sürüş odaklı bir karaktere sahipti. Yeni nesilde bu özellik kaybolmadan konforlu sürüş özelliği de araca dahil edilmiş. Gene direkt ve süratli çalışan bir direksiyon sistemine haiz olan 5.30i buna karşılık artık daha çok süspansiyon konforu sunuyor.

BMW 5.30i 2018 Test Sürüşü

 

5.30i kontrol aracımız, İstanbul şeklinde bozuk yolların ve bilhassa kasislerin bolca olduğu bir şehre bakılırsa bile fazlasıyla konforlu. Önceki nesillerde bilhassa büyük jantlı versiyonlarda iç mekana bir fazlaca yansıyan vuruntular yeni modelde neredeyse asla hissedilmiyor. Bununla beraber gene direkt bir direksiyon sistemine haiz olan otomobil performanslı kullanımlarda sürücüden gelen istekleri asla zaman kaybetmeden yola aktarıyor.

 

Bu versiyonda tüketicilere dört tekerlekten çekiş sistemi de sunuluyor olsa da standart modeller arkadan itişle enerjisini yere aktarıyor. Şanzımanla uyumu yüksek olan motora birlikte rol alan direkt direksiyon sistemi yardımıyla 530i kim bilir bu sınıfın en iyi ve iddialı yol tutuşuna haiz modeli. Önceki nesillerden de artırılan konforu eklenince BMW, bu segmentte olması ihtiyaç duyulan konforu artık eksiksiz sunmaya başlamış.

Teknik Özellik

Yeni BMW 530i Teknik Özellikleri 

Yeni BMW 530i Motor : 2.0

Motor Hacmi :1998 cc

Silindir Adedi : 4

Maksimum Güç : 252 HP 5200 d/d

Maksimum Tork : 350 Nm 1450 d/d

Yeni BMW 530i Performans

0-100 km/s Hızlanma : 6.2 sn

Maksimum Hız : 250 km/s

Yeni BMW 530i Frenler  

Ön : Hava kanallı disk

Arka : Disk

Yakıt Türü : Benzin

Yeni BMW 530i Yakıt Tüketimi  

Kent İçi : 7.5 lt/100 km

Kent Dışı :  5.5 lt/100 km

Karma : 6.2 lt/100 km

Kontrol : 8.2 lt/ 100 km

CO2 Emisyonu : 141 gr/km

Yeni BMW 530i Boyutlar  

Uzunluk : 4936 mm

Genişlik : 1868 mm

Yükseklik : 1467 mm

Dingil Mesafesi : 2975 mm

Yeni BMW 530i Bagaj Hacmi : 530 lt

Yakıt Depo Kapasitesi : 68 lt

Boş Ağırlık : 1615 kilogram

Lastik Boyutu : 225/55 R17

 

 

(Toplam: 76, Bugün: 1 )

[ad_2]