[ad_1]

Yeni BMW X3 modeli için sizler de bizim benzer biçimde ilk bakışta neresi değişmiş dediniz mi? Bu durum BMW’nin ortak bir problemi haline geldi. Tasarımda ne değişirse değişsin sanki bir şey değişmemiş benzer biçimde bir izlenim uyandırıyor.

BMW X3 2018 Test Sürüşü

BMW tasarım dilinin dışına çıkmamak için bu tip bir emek verme yapılıyor, biliyoruz. Sadece bazı şeylerin zamanı geçiyor.

Yeni BMW X3’ün tasarımına ilk baktığımızda gördüğümüz şey daha atletik ve daha dinamik bir yapıya bürünmesi oluyor. Rakiplerinin büyük bir kısmı daha kaliteli görünen bilgileri ön plana çıkarırken BMW atletik yapının temsilcisi olmayı sürdürüyor ve oldukca iyi bir şey yapıyor.

BMW X3 2018 Test Sürüşü

SUV sınıfında bu tip tasarımı daha oldukca seviyorum ve bu sınıfın karakterine daha uygun bulunduğunu düşünüyoruz. Ona tam karşıdan baktığımızda daha da büyüyen böbrek ızgarası ile tüm bakışları üstüne çektiğini görüyoruz. Değişen tampon tasarımı ile beraber derin oyuklar içine taşınan aydınlatma elemanlarının tasarımı da göze iyi gelen detaylar içinde. Farların agresif bakışlara haiz olması da dinamizm için son aşama iyi. Yan taraflarında birazcık daha sportif olsa daha iyi olurdu. Arka tasarım mevzusunda bildik yapı sürerken, buradaki aydınlatma grubu kendisine daha da büyük bir alanda yer bulmaya başlamış.

 

 

İç Mekan

Kim ne derse desin biz BMW X3’ün iç mekan tasarımını seviyoruz. Kalıpların dışına çıkmıyorlar bu durum bunaltıcı fakat kullanışlılık açısından yaratılmış en başarı göstermiş tasarımlardan biri.

BMW X3 2018 Test Sürüşü

Siyah renkler yaşam alanının büyük bir bölümünü kaplıyor olsa bile bu son aşama iyi bir halde gizleniyor. Krom malzemeler, renkli koltuklar ve kapı içleri ile ferahlık mevzusunda başarı yakalanıyor.

BMW X3 2018 Test Sürüşü

Sürücü odaklı tasarım konusundaysa hala BMW’nin eline su dökebilecek bir marka çıkmadı. İki kattan oluşan orta konsolu sürücüye son aşama iyi bir halde odakladılar ve bunu da başarıyla sürdürüyorlar.

BMW X3 2018 Test Sürüşü

En mühim eleştirilerimizden biri burada yer edinen bazı kumanda elemanlarının oldukca ufak ve zor kullanılıyor olması.

Araçta, orta konsol ve vites konsolunun derhal ortasında bulunan kapaklı büyük eşya gözü, yaşamı kolaylaştıran en mühim detaylardan. Vites konsolunun olduğu bölümde hem vites kolunun tasarımı başarı göstermiş hem de öteki kumanda elemanlarının. Bu bölüm hakkaten oldukca kaliteli görünüyor. Yaşam alanı sessizliği mevzusunda sorun yaşatmayan vasıta arka tarafta birazcık daha geniş bir yaşam alanını hak ediyor.

BMW X3 2018 Test Sürüşü

BMW X3’ün bagajı iyi mi diyorsanız; Bagaj hacmi ve bagaj kullanımı mevzusunda sorun yaşatmıyor.

Motor

BMW X3 motoru ne şekilde mi? Ilk olarak bu motor seçeneklerinin oldukca fazla şansı kalmamış benzer biçimde görünüyor. Artık maalesef Türkiye için 1.6 litrenin altında yer edinen motorların sürecini yaşıyoruz.

BMW X3 2018 Test Sürüşü

Aslına bakarsan aracın 450 bin TL’nin üstüne çıkan fiyatını gördüğünüzde siz de aynı şeyi düşüneceksiniz. Yüksek vergi dilimi sebebiyle yeni BMW X3’ün fiyat etiketi yükseklerde geziyor.

 

Veriler açısından baktığımız zamansa hepimizin haiz olmayı isteyeceği bir motor seçeneği. 1995 cc hacmindeki, 4 silindir, 16 supaplı dizel motor 4000 d/d’de 190 HP güç üretiyor. Bunun yanına oldukca mühim bir artı olarak 1750 d/d’den itibaren kullanıma sunmuş olduğu 400 Nm’lik torku ekliyor. Yola güç 8 ileri oranlı otomatik şanzımanla aktarılıyor. 1825 kilo ağırlığında olan vasıta, iyi bileşenlerin desteğini yanına alarak 0-100 km/s hızlanmasını 8 saniyede tamamlarken, 213 km/s maksimum hıza ulaşıyor.

2018 BMW X3 performans açısından beklentileri zorluk çekmeden karşılayan yeni BMW X3 tüketim değerleri açısından da pinti dizeller içinde kalmayı başarıyor. Yapınak verilerinde averaj yakıt tüketimi 5.7 litre olarak açıklanan vasıta gerçek hayatta 7.8 litre ile yetinmeyi biliyor.

Güvenlik

EuroNCAP çarpışma testlerinden SUV sınıfının en iyi puanlarını alan araçlarından biri karşımıza çıktı. EuroNCAP’in en yüksek puanı olan 5 yıldızı almasının yanında, erişkin yolcu güvenliğinden yüzde 93, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 84, yaya güvenliğinden yüzde 70, güvenlik yardımcılarındansa yüzde 58 almış.

Konfor & Yol Tutuş

Ayağınızın altında devamlı size hizmet etmek için hazır bekleyen bir gücün bulunduğunu bildiğiniz gibi. Bu his kendinizi iyi hissettiriyor. Bu duruma akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi olan xDrive birlikte rol alıyor. Yol tutuşun başarı göstermiş olmasında etkin bir rol oynayan sistem arazi kabiliyeti açısından beklentilerimizin birazcık altında kalmış olabilir fakat asfalt sürüş performansına son aşama pozitif bir tesir sağlıyor. Yönlendirme kabiliyeti başarı göstermiş ve bunu bir adım daha ileriye taşımışlar.

BMW X3 2018 Test Sürüşü

Yönlendirme kabiliyeti derken bir aracın sürüş güvenliği açısından en mühim detayından söz ediyoruz. Kısaca hem yol tutuş hem de keskinlik açısından yönlendirme sistemi en belirgin rol oynayıcı ve görevini başarı göstermiş bir halde yerine getiriyor. Süspansiyon sisteminin emek verme karakteri darbe emiş ve yol tutuş mevzusunda zorluk çekmeden beğenimizi kazanmıştır.

 

Süratli girdiğimiz virajların arkasından güvenli bir vasıta bulunduğunu ispatladı. Normal olarak bu aracın yüksek bir yapıya haiz bulunduğunu ve onun bir SUV bulunduğunu bilerek ona davranmanız gerekiyor. Araçta günümüzde neredeyse tüm otomobillerde sunulmaya başlamış olan şerit takip sistemi, adaptif hız sabitleme, çarpışma önleyici sistem de vazife yapıyor.

 

Teknik Özellik

Yeni BMW X3 Motor Özellikleri: 2.0 lt

BMW X3 Motor Hacmi : 1995 cc

Silindir Adedi : 4

Maksimum Güç : 190 HP 4000 d/d

Maksimum Tork : 400 Nm 1750 d/d

Yeni BMW X3 Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma : 8.0 sn

Maksimum Hız : 213 km/s

Frenler

Ön : Hava kanallı disk

Arka : Disk

Yakıt Türü : Dizel

Yeni BMW X3 Yakıt Tüketimi  

Kent İçi : 5.9 lt/100 km

Kent Dışı :  5.6 lt/100 km

Karma : 5.7 lt/100 km

Kontrol : 7.8 lt/ 100 km

CO2 Emisyonu : 149 gr/km

Yeni BMW X3 Boyutlar

Uzunluk : 4708 mm

Genişlik : 1891 mm

Yükseklik : 1676 mm

Dingil Mesafesi : 2864 mm

Yeni BMW X3 Bagaj Hacmi : 550 lt

Yakıt Depo Kapasitesi : 67 lt

Boş Ağırlık : 1825 kilo

Lastik Boyutu : 225/60 R18

(Toplam: 45, Bugün: 1 )

[ad_2]

(Toplam: 99, Bugün: 1 )