Briç, büyük bir olasılıkla Türkiye’den dünyaya yayılan bir oyundur. 1885 yılında, İstanbul’u ziyaret eden İngiliz gezgini John Collinson, burada öğrendiği kuralları, İngiltere’ye döndükten sonra 1886 yılı Şubat ayında bir kitap halinde yayınladı. Her ne kadar Collinson bu kitaba Biritch ya da Rus Briçi adını verdiyse de, oyunun Rus kökenli olduğunu gösterir hiçbir belirti yoktur.

Britich sözcüğü ise, bilinen dillerden herhangi birinde belirli bir anlam taşımaz. 1906 yılında briç üzerine bir başka kitap yazan William Dalton ise, Collinson’un Türkiye’den dönüşünden çok daha önce İngiltere’ de briç oynandığını öne sürer: “Mr. Scramanga adlı Yunan asıllı bir beyefendiden bir mektup aldım. Kendileri, söz konusu oyunun 1870’lı yıllarda Manchester’de yaşayan Yunan kolonisi arasında oldukça sık oynandığını belirtiyorlar. Mr. Scramanga’nın mektubundan anlaşıldığına göre, o dönemde oynanan oyunla bugün bildiğimiz briç kuralları arasında çok az fark var. Örneğin, bir eldeki dört as bugün 100 puan olarak değerlendirilirken, o zaman 80 puan olarak değerlendiriliyordu.

Briçin İngiltere’de hızla yaygınlaşması ise, 1894 yılında başladı. O yıl Lord Brougham, Kahire’de öğrendiği oyunu, Portland Kulübü’nde lanse etti. Bunun üzerine briç, hızla rağbet görmeye başladı. Ertesi yıl Haziran ayında Turf ve Portland kulüplerinin üyelerinden oluşan bir ortak komite, ilk resmi kuralları belirlediler. ABD’de ise 1892 yılının Nisan ayında, Paris’ten dönen Henry Barbey’in, orada öğrendiği oyunu arkadaşlarına öğretmesi üzerine, hızlı bir salgın başladı ve oyun bütün ülkeye yayıldı.

Bu oyun ilk kez 1912 yılında Poona’da, “Saac” adı altında dört kişi tarafından oynandı. İlk kuralları ise 15 Temmuz 1914’te Hindistan’da yayınlanan “Times of India” gazetesinde Sir Hugh Clayton tarafından yayınlandı. Kontrat Briç, Amerika’da ise daha farklı bir biçimde ortaya çıktı. 1925 yılında, dönemin ünlü milyonerlerinden Harold S. Vanderbilt, o yılın Mayıs ayında Los Angeles ile Havana arasında seyreden bir buharlı gemide, Plafond denilen Fransız oyununu öğrendi. Daha sonra bu oyunun kurallarında, kendisine göre bazı değişiklikler yaptı ve Kontrat Briç adıyla ABD’de lanse edildi.

Uluslararası nitelikte ilk briç karşılaşması, 15 Eylül 1930’da Londra’da, İngiliz ve ABD takımları arasında yapıldı. İngiliz takımının kaptanı. Tümgeneral Walter Buller’dı. Amerikan takımının kaptanlığını ise Ely Culbertson yapıyordu. Karşılaşmayı ABD, 4 bin 845 puanla kazandı.

(Toplam: 34, Bugün: 1 )