Bundan ortalama 30 yıl ilkin Microsoft’un Redmond’daki merkezinde bir perşembe sabahı, yazılım geliştiricilerden biri, Windows’ta yer alacak bir dialog kutusu hazırlıyordu. Bu kutucuğun geçici olması planlandığı için kendisi çok da fazla üstünde durmadı. Sadece işin ilginci o günden beri kimse bu kutucuğu değiştirmeye çalışmadı. Windows 11’de bile!

Microsoft’un eski geliştiricilerinden Dave Plummer, “Sürücü Biçimlendirme” kutucuğunun seneler ilkin iyi mi oluşturulduğunu, X üstünden attığı bir tweet’le paylaştı.

Plummer tweet’inde “Windows 95 kullanıcı arayüzündeki milyonlarca kodu NT’ye aktarıyorduk ve Sürücü Biçimlendirme de Windows NT’nin 95’ten yeterince değişik olduğu alanlardan biriydi, bu yüzden de hususi bir kullanıcı arayüzü oluşturmamız gerekiyordu. Bir parça kağıt çıkardım ve sürücü biçimlendirme mevzusunda dosya sistemi, isim, ayırma birimi boyutu, sıkıştırma, şifreleme benzer biçimde seçenek ve seçimleri yazmaya başladım” diyor.

Geliştirici arkasından Windows NT koduna geçici bir çözüm olarak kolay bir kullanıcı ara yüzü oluşturmuş. Sadece Windows NT’yle gelmesi beklenen ara yüz iyileştirmesi, aradan geçen 30 yıla karşın hiçbir süre gelmedi. Plummer’ın geçici ara yüzü, Windows 11’de bile halen kullanılıyor.

Eğer sürücü biçimlendirirken Windows’ta bir FAT biriminin format boyutunun niçin yalnız 32GB ile sınırı olan bulunduğunu merak ediyorsanız, bu da kısmen Plummer’a bağlı olabilir. Plummer, “Ek olarak ne kadar ‘ayırma birimi boyutunun’ oldukça fazla olacağına karar vermem gerekiyordu ve bu da bir FAT biriminin şekil boyutunu 32 GB ile sınırlandırdı,” diye itiraf ediyor. “Bu sınır da o sabah tamamen hazzı bir seçimdi ve kalıcı bir yan tesir olarak bizlere yapışıp kaldı.” FAT aslına bakarsak 2TB’a kadar ayırma birimi boyutunu destekliyor, sadece Microsoft’un işletim sistemi bu daha büyük FAT sürücülerini doğru bir halde okusa bile, bu birimi oluşturmak için Windows’ta üçüncü parti vasıta kullanmanız gerekecek.


The Verge’ün haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.