90’larda neredeyse her çocuğun elinde olan Sanal Bebek furyası, Apple Watch yardımıyla geri dönüyor olabilir. Bilmeyenler için anlatalım: Sanal bebekler (ya da orijinal adıyla Tamagotchi’ler) avucun içine sığan “minyatür oyun konsolları”ydı. İçindeki oyunda beslediğiniz, uyuttuğunuz, oynadığınız bir “sanal bebek” bulunuyordu ve bu bebeği olabildiğince hayatta tutmaya çalışıyordunuz.

İçerik üretici Emma Orhun, eski bir “Tamagotchi”nin plastik kasasıyla Apple Watch’u birleştirerek ortaya “Tamawatchi” adını verdiği bir yeni nesil sanal bebek çıkarmış.

Orhun geçtiğimiz yaz ortaya çıkardığı fikriyle ilgili bu fikri iyi mi gerçeğe dönüştürdüğüyle ilgili videolar paylaştı. Hatta Ekim ayında yayınladığı bir TikTok videosu, yarım milyon beğeniye ulaştı.

Eğer kendiniz de benzer bir sanal bebek + Apple Watch birleşimi üretmek istiyorsanız, Orhun’un önerisi bir tane Tamagotchi Connection v3 (cihazın 2006 senesinde piyasaya sürülen bir versiyonu) ile bir Apple Watch SE’yi birleştirmek. Tamagotchi’yi aldığınızda içindeki elektronik aksamları çıkarmak ve dremel yardımıyla içerisini birazcık kazımak. Böylece çift taraflı bant yardımıyla Apple Watch SE’yi içeri yerleştirebiliyorsunuz.

Yapmanız gerekenler bu kadar. Sadece bu noktadan sonrasında akıllı saatin tarafındaki tuş ve döndürülebilen kadranına erişmenüz mümkün olmuyor. Yalnız görünüş olarak garip duran bir cihaza haiz oluyorsunuz.

Bir başka içerik üreticiyse tamamen değişik bir yaklaşımla Apple Watch için Tamagotchi şeklinde görünen bir kasayı 3 boyutlu olarak yazdırmış.

Eğer siz de benzer bir hava yakalamak istiyorsanız, ikinci el sitelerinde sanal bebekler hala satılıyor. Hemen hemen devletimizde olmasa da sanal bebek görünüşü elde eden silikon kılıflar da satışa sunulmuş durumda.


Elizabeth De Luna’nın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.