Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), kulüplerin son dönemde yapmış olduğu açıklamalara tepki gösteren bir yazı yayımladı.

İŞTE TFF‘NİN AÇIKLAMASI;

“Türkiye Futbol Federasyonu olarak; göreve geldiğimiz ilk günden bu yana futbolumuzda sağduyu, iş birliği ve diyalog ortamını güçlendirmek adına samimi bir çaba göstermiş olup, tüm paydaşlarımızı da bu çabaya ortak edebilmek için yoğun bir mesai harcadık. Bu mevzuda pek oldukca spor kulübümüzden destek gördük; futbolda birleştirici ve uzlaştırıcı bir anlayışı başat kılabilmek adına büyük çaba gösterdik.

Sadece son dönemde üzülerek görmekteyiz ki; ligin son haftalarına girilirken spor kulüplerimizin kıymetli yöneticilerinden gelen bazı talihsiz açıklamalar, çözüme katkı vermek bir yana çatışmayı körüklemekte ve Türk futboluna ciddi oranda zarar vermektedir.

Rekabette üstünlük ve öncelik kazanabilmek adına sportmenliği, saygıyı, “fair play ruhunu” bir kenara bırakan kulüplerimizin her biri, aslen bununla beraber Türk sporuna yön veren kültür ve kimliklere, köklü geleneklere haizdir.

Sadece ne yazık ki bu güzide spor kulüplerimizin günümüz temsilcileri asırlık kültürlerine karşıtlık oluşturacak açıklamalar yapmayı devamlı bir alışkanlık haline getirerek, Türk futboluna ve cemiyet barışına açıkça zarar vermektedir. Değişik kültürlere, görüşlere, kökene haiz milyonlarca insanoğlunun aynı renklere gönül vererek yengi sevincinde ve yenilgi hüznünde buluşmasını elde eden futbol, ayrıştırıcı değil birleştirici olmalıdır. Rakibi daha iyisine, daha büyük başarılara teşvik futbolun niteliğini yukarı çekerken, hakarete varan söylemler tabir-i caizse yeşil sahaları çamurlaştırmakta, futbolu zevksiz ve oynanmaz hale getirmekte, spor kültürünü aşağı çekmektedir.

Futbolu koşulsuz seven, sevinçte ve kederde ortaklaşmayı şiar edinen Türk toplumunun bu açıklamalarla devamlı huzursuz edilmesinin asla hiç kimseye bir faydası olmadığı benzer biçimde, ülke futbolunun kıymetini aşağıya çekecek bu biçim açıklamaların faturasını son tahlilde gene kulüplerimiz ödeyecektir.

İyinin yüceltildiği, kötünün ayıplandığı bir kültürün evlatları olarak bir kez daha futbolun tüm paydaşlarını sağduyulu ve itidalli davranmaya çağrı ediyoruz.

Hakkaniyet değil imtiyaz isteyen seviyesiz söylem ve tutumlara karşı disiplin talimatlarını ve hukuk çerçevesinde cezai yaptırımları ödün vermeden uygulamaya devam edeceğimizden asla kimsenin şüphesi olmasın.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”