Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ilde büyük yıkımlara neden olan depremin derhal arkasından Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak zelzele sabahında daha gün ışımadan itfaiye arama kurtarma ekipleriyle harekete geçtik. Ve eş zamanlı olarak AFAD’la koordineli bir halde Bursa Tecim ve Endüstri Odası ile tüm ilçe belediyelerimizin katılımıyla "Sımsıkı sarılacağız, yaralarımızı saracağız" sloganıyla devasa bir yardım kampanyasının startını verdik.

Arama kurtarma için itfaiyemiz, altyapı onarımı için BUSKİ, sıcak yiyecek ve erzak dağıtımı için BURFAŞ, ekmek temini için BESAŞ, su temini için Jeotermal A.Ş, meyve temini için Ziraat Peyzaj A.Ş başta olmak suretiyle tüm birim ve iştiraklerimizle büyük bir seferberlik başlattık. Büyükşehir Belediyesi koordinasyonundaki sekiz yardım toplama merkezlerine gönüllüler tarafınca getirilen her türlü yardım malzemesi, bin 500’ü aşkın tırla zelzele bölgelerine ulaştırıldı.

 

Arama kurtarma için itfaiye, altyapı onarımı için BUSKİ, sıcak yiyecek ve erzak dağıtımı için BURFAŞ, ekmek temini için BESAŞ, su temini için Jeotermal A.Ş, meyve temini için Ziraat Peyzaj A.Ş başta olmak suretiyle Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birim ve iştirakleri seferberliğe katıldı. Depremin ilk gününden bugüne dönüşümlü olarak afet bölgelerinde 2 bin 500’ü aşkın ve 700’e yakın araçla yaraları sarmak için yoğun bir mesai harcandı.

Destek hizmetleri, Ulaşım ve Fen İşleri personelimizle yıkıntı kaldırmadan, bozulan yolların onarımına, BUSKİ ile de ziyan olan içme suyu hatlarının tamirine kadar her alanda mühim emek harcamaları hayata geçirdik.

İçişleri Bakanlığı tarafınca Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde görevlendirilmemiz sebebiyle bu ilçelerde ayak basmadığımız bölge ve mezra kalmadı.

Arama kurtarma faaliyetlerimiz haricinde 7 Şubat’tan itibaren kurduğumuz aşevleri ile yüz binlerce kişilik sıcak yiyecek dağıtımı yaptık.

"DEV BİR ŞANTİYE OLUŞTURDUK"

Bir haftanın arkasından Bursa olarak, Hatay’da devasa bir Bursa şantiyesi oluşturduk. Ekip ve iş makinelerimize yaptığımız takviyelerle konteyner şehir, çadır şehir ve gezici tuvaletlerin kurulumu için çalışmalara süratli bir halde başladık. Ek olarak alt yapının iyileştirilmesi için bugüne dek 5 bin 500 metre içme suyu hattı ve 2 bin 800 metre kanal hattı imalatı gerçekleştirdik. Üstlendiğimiz yardımların dağıtımı, geçici barınma alanlarının oluşturulması ve gezici tuvaletlerin kurulumu görevlerini eksiksiz yerine getirdik.

Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde üç ayrı bölgede toplam 110 dönüm alana 2 bin konteynerden oluşan geçici yaşam alanları oluşturuldu. 2 bin hanelik bu ‘Bursa mahallerinde’ sıhhat ocağı, ibadethane, eğitim için oldukca amaçlı alanlar, yemekhane ve çamaşırhane benzer biçimde toplumsal yaşam alanları oluşturuldu.

Bunun yanında evde hasta bakımından, sinekle mücadeleye kadar tüm belediyecilik hizmetleri de Hataylılarla buluşturdu. 100 hektar alanda lavra ve uçkunla savaşım ederken, ortak kullanım alanlarının hijyenini sağladık. Antakya’da kurulan iki tane koordinasyon merkezi ile kente gelen yardım tırlarındaki malzemeleri, Antakya, Samandağ, Defne benzer biçimde depremden ziyan olmuş tüm ilçelerdeki 132 mahalle ve köylere ulaştırıldı.

"ÜCRETSİZ ULAŞIM SAĞLADIK"

Afet bölgesinde saha çalışmalarının yanında zelzele bölgelerinden Bursa’ya gelen afetzedelerin her türlü ihtiyacı da Büyükşehir Belediyesi tarafınca karşılandı. İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarından depremzedelerin Bursa’ya geliş ve gidişlerinde BBBUS ile parasız ulaşımlarını sağladık. BBBUS uygulamasından 12 bin depremzede vatandaşımız faydalandı. Merinos AKKM’de oluşturulan mağaza ile giyimden hijyen malzemeleri ve gıdaya kadar afetzedelerin tüm gereksinimleri karşıladı. Kardeş Kart uygulaması ile Bursa’ya gelen depremzedelerin kent içi ulaşımdan parasız yararlanması sağlandı. Gene yurtlarda kalan ilk orta ve lise öğrencilerinin eğitimlerine sorunsuz devam edebilmeleri için her gün depremzede öğrenciler otobüslerle altı ayrı okula taşındı. Bunun yanında üniversiteye hazırlanırken depreme yakalanan gençlerin, hazırlık sürecinden geri kalmamaları için parasız YKS kurslarından yararlanmaları sağlandı.

Afet bölgesindeki yavrularımızın moral bulması için oyuncak ve kitap bağışı kampanyası, yetişkinler için ruhsal danışmanlık, ilaçlama ve sokak hayvanlarını besleme hizmetleriyle gereksinim duyulan her mevzuda depremzede yurttaşlarımızın yanlarında yer aldık. Yaşamın başladığı Umuda Koşanlar Derneği Uluçınar Konteyner Kentimizde, kurduğumuz iftar sofralarında ramazanın bereketini depremzede kardeşlerimizle yaşadık. Bayram armağanları ile evlatlarımızın gönüllerini aldık.

"ANTAKYA ULU CAMİİ RESTORASYONUNU ÜSTLENDİK"

Depremin arkasından Hatay’da yaşamın normale dönmesi için yoğun çaba gösteren Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın eski camilerinden önde gelen 1271-1272 yıllarında yapıldığı malum zamanı Antakya Yüce Camii’nin de restorasyonu işini de üstlendi. Röleve, restitüsyon ve restorasyon projesi hazırlıklarına başlanırken, veri altlığı oluşturmak amacıyla Harita Şube Müdürlüğü ekipleri tarafınca Antakya Yüce Camii’nin mevcut durumunu saptamak için sahada ölçümler yapılmış oldu. Mevcut durumun 3D (3 boyut) tarama ile modellenmesi, nokta bulutu verilerinin üretilmesi ve ortofoto haritasının hazırlanması emek harcamaları için lüzumlu veriler toplandı. Öteki taraftan restorasyonu üstüne alan şirket da saha çalışmalarına başladı. Takımlar moloz yığınları arasındaki zamanı kalıntıların temizliğine başladı. Alanın temizlenmesinin arkasından zamanı yapının aslına uygun olarak restorasyonu çalışmalarına hızla başlanacak.

Devlet millet el ele verip sımsıkı sarılıyor ve yaraları beraber sarmaya devam ediyoruz. Biriz, beraberiz ve biz oldukca büyük bir aileyiz.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )