REKLAM/ Tunçlar Holding, 2025 senesinde 100 mağaza hedefi koymuş durumda. Bu yolda sağlam adımlarla ilerlerken, kendi mağazalarından almış olduğu enerjiyle yeşil enerji kaynaklarına da yatırım yapıyor. Bugüne dek Bronz Enerji markası adı altında 30 MW’lık yeşil enerji deposu kullanan Tunçlar Tüm ortaklık, yalnız enerji maliyetlerini karşılamakla kalmıyor, bununla beraber çevreye duyarlı bir yaklaşım da sergiliyor.

Tunçlar Tüm ortaklık markası olan Çitlekçi senelik yüzde 175 satın alan artışı sağlarken, 2023 senesinde 21 milyona yakın ziyaretçi ağırladı. Türkiye’de yaşayan her 4 kişiden biri kuruyemiş alışverişini Çitlekçi’den yapıyor. Çağdaş mağazacılık anlayışı, kuruyemiş sektöründeki yürekli atılımları, akılcı yatırımlarıyla “Fren Gücü En Yüksek” girişim olarak kendini tanımlayan Çitlekçi, lojistik altyapısı ile de e-ticarette güçlenmeye devam ediyor. Şirket 81 ile mağaza tazeliğinde ürün sağlama kapasitesine erişmiş durumda. “Hep taze, en taze” sloganı ile besin sektöründe faaliyetlerini yürüten tüm ortaklık, Çitlekçi kuruyemiş ile, Türkiye’nin yanı sıra bununla beraber bir dünya markası olma yolunda güvenli adımlarla aşama kaydediyor. Kırıkkale’nin peşinden sırasıyla Ankara, Kayseri, Çorum, Kocaeli ve Bursa’da şubelerini açan Çitlekçi, 2024 yılı hedefini yüzde 100 gelişme olarak belirledi. Her gün yeni bir şube ve yatırım fikri ile güne süregelen Tunçlar Tüm ortaklık, Çitlekçi mağazalarında bin 500 değişik ürün grubu ile müşterilerinin tüm taleplerini karşılıyor.

Tunçlar Tüm ortaklık inşaat sektöründe de güvenli adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Ankara’nın en merkezi bölgelerinden Yenimahalle’de, 36.000 m2 arsa üstünde yükselen 500 konutluk projeyi tamamladı. Yeni konut projesi de gene Ankara’da olacak ve 2024’ün 6. ayında başlamış olacak. Devam eden projeler içinde Nisan ayı için hizmete girecek olan Çitlekçi Konya şubeleri ve Ankara-Konya yolu üstünde toplamda 4432 m2 alanda inşa edilen Ankara Gölbaşı Dinlenme tesisi projeleri de bulunuyor.

ENERJİ KAYNAKLARINI VERİMLİ KULLANIYOR

Tunçlar Tüm ortaklık, Çitlekçi mağazalarında ürünlerin tazeliği ve çeşitliliği kadar, üretim sürecinde de doğaya saygılı bir yaklaşımı benimsiyor. Her mağaza, bir kuruyemiş fabrikası şeklinde emek vererek ürünlerin aynı gün yada en geç bir gece ilkin kavrulmasını sağlıyor. Çitlekçi bu yöntem ile enerji ve kaynakların verimli kullanımını desteklerken, müşterilere de en taze ürünleri sunuyor.

“Tunçlar Tüm ortaklık bünyesinde etkinlik gösteren Çitlekçi markası 2013 senesinde faaliyete başlamasına karşın 40 yılı aşkın bir tecrübeye haiz” diyen Tunçlar Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdullah Tunç, “1979 senesinde kuruyemiş toptan ticareti ile sektöre adım attık. Uzun seneler toptan ticareti yaptıktan sonrasında 6 personel ile Kırıkkale yolunda 12 yıl ilkin ilk mağazamızı açtık. 100 metre karede ilk gün 40 müşteriye hizmet verdik. Talep fazlaca yoğun olunca yolun karşı tarafına ikinci mağazamızı da açtık. Peşinden Ankara’da iki mağazamız ile hizmet vermeye başladık. Çitlekçi markası ile Ankara, Kayseri, Çorum, Kocaeli, Bursa illerinde şubeleşmemize devam ettik” diye konuştu.

“KONTROLLÜ BÜYÜRKEN, İSTİHDAMI DA ARTIRIYORUZ”

“2020 yılı kurumsal adımları attığımız ve holdingleştiğimiz yıl oldu. Tunçlar Tüm ortaklık olarak Tunçlar Kuruyemiş, Çitlekçi, Tunç Gold Yapı, Bronze Energy ve TNC Gezim şeklinde kuvvetli markalarımızı tek çatı altında topladık” diyen Abdullah Tunç, gelişme stratejilerinde sürdürülebilirlik ilkesini gözettiklerini söylemiş oldu. Tunç “Kaliteyi korumak adına süratli gelişme yerine kontrollü gelişme stratejisini benimsiyoruz. Şu anda 1200’den fazla çalışana istihdam sağladık. 2024 sonuna kadar bu sayıyı daha da artırarak ülke ekonomisine de katkı sunmayı hedefliyoruz” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Çitlekçi markası, franchise sistemine değil, kendi öz kaynaklarıyla mağaza açma ve işletme modeline odaklanıyor. Bu yaklaşım, şirketimizin denetim altında büyümesini ve kalite standartlarını müdafaasını sağlıyor. Her mağazamızın inşaatını kendi bünyemizde gerçekleştirerek, hem işletme, hem de çevresel faktörleri denetim altında tutuyoruz. Üreten bir Türkiye olmak adına payımıza düşen her neyse yerine getirme anlayışındayız. Çitlekçi markası ile kısa vadede her ilimizde konsept mağazalarımızla tüketiciye ulaşmayı hedefliyoruz. Yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızı gelecek vizyonumuzla entegre ediyoruz. Uzun vadeli hedeflerimiz içinde, enerji verimliliğinin artırılması ve çevreye duyarlı üretim şekillerinin geliştirilmesi de içeriyor. Bu sayede, hem şirket içinde hem de sektör genelinde yeşil dönüşümün önünün açılmasını hedefliyoruz. Gelecek için daha yeşil bir dünya için sektörümüzde öncü bir rol üstlenmeyi amaçlıyoruz.”

İHRACATTA HEDEF, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

İhracatçı bir şirket olarak Avrupa Yeşil Mutabakat Sözleşmesi’ni de ihracatta esas alarak yalnız Türkiye içinde değil, internasyonal arenada da sürdürülebilirlik ilkesini benimseyerek hareket ettiklerini vurgulayan Tunç, sözlerini şu şekilde tamamlıyor:

“Çitlekçi markamız ile Rusya ve Ortadoğu şeklinde değişik pazarlara ihracat yaparak, sürdürülebilir ürünlerin internasyonal alanda da tanıtımını ve kullanımını destekliyoruz. Bu şekilde, yalnız mahalli değil, global çapta da çevre dostu üretim ve ticaretin önünü açıyoruz. Türkiye’deki değil,dünyadaki rakiplerimiz ile aynı şartlar altında savaşım ediyoruz. Tüm ortaklık olarak sürdürülebilirlik mevzusunda toplumda farkındalık yaratmak için eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına da ehemmiyet veriyoruz. Şirket olarak, çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve müşterilerimizle iş birliği içinde çevre dostu uygulamaları teşvik ediyor ve sürdürülebilirlik mevzusunda bilinçlenmeyi destekliyoruz. Bu anlamda sürdürülebilir geleceğe ilişkin yeni projelerimizi ve toplumsal mesuliyet çalışmalarımızı kamuoyuna duyuracağız. Sürdürülebilir gelecek ve yeşil dönüşüm mevzusundaki çalışmalarımızı gelecek için kuvvetli bir vizyonla şekillendireceğiz. Tüm ortaklık olarak, 2030 ve sonrasında daha çok yeşil enerji kullanımı, doğaya saygılı üretim şekilleri ve sürdürülebilir ticaretin yaygınlaşması için kesin adımlar atmayı planlıyoruz. Bu şekilde, hem kendi iş süreçlerimizde hem de sektör genelinde çevresel tesirleri en aza indirerek daha yaşanabilir bir dünya için emek vermeyi hedefliyoruz.”