Hamas yetkilisi, iki devletli çözümün uygulanması halinde grubun silahlarını bırakacağını söylemiş oldu

Hamas’ın üst düzey bir siyasal yetkilisi Associated Press’e, grubun İsrail’le beş yıl yada daha uzun soluklu bir ateşkes hayata geçirmeye istekli bulunduğunu ve öncesinde bağımsız bir Filistin devleti kurulursa silahlarını bırakıp bir siyasal partiye dönüşeceğini söylemiş oldu.

Halil el-Hayya’nın verdiği bir röportajda yapmış olduğu yorumlar, aylardır devam eden ateşkes görüşmelerinin çıkmaza girmiş olduğu bir dönemde geldi.

İstanbul’da AP’ye konuşan Al-Hayya, Hamas’ın Gazze ve Batı Şeria için birleşik bir hükümet oluşturmak suretiyle rakip Fetih grubunun liderliğindeki Filistin Kurtuluş Örgütü’ne katılmak istediğini söylemiş oldu.

Hamas’ın, İsrail’in 1967 öncesi sınırları süresince “Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde tam egemen bir Filistin devletini ve internasyonal kararlara uygun olarak Filistinli mültecilerin geri dönüşünü” kabul edeceğini söylemiş oldu.

El-Hayya’nın sözleri İsrail’e davet olarak yorumlandı. Hamas yetkilisi bu şekilde bir durumda grubun askeri kanadının dağılacağını söylemiş oldu.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )