Özbekistan’da inşaat ve gezim yatırımları ile tanınan Zarafshan Golden Group ile geniş kapsamlı bir iş birliğine adım atan Dedeman, ülkede giderek çeşitlenen üst düzey konaklama beklentilerine 3 markası ile yanıt verecek.

Tek Yatırımcı ile 3 Marka, 3 Otel

Özbekistan yatırımı ile hem gelişme hamlesine hem de yeni marka stratejisine mühim bir mihenk taşı ekleyen Dedeman; bu kuvvetli iş birliğinin imzalarını da aynı gün gerçekleştirdiği görkemli bir merasim ile tamamladı. Taşkent ve Navoi bölgelerinde, her biri değişik Dedeman markası altında hizmet verecek olan Dedeman Tashkent, Zarafshan Managed By Dedeman ve Rest&More by Dedeman Navoi Uzbekistan için, 21 Mart 2024 tarihinde Dedeman İstanbul Otel’de imzalar atıldı.

Meydana gelen törene; T.C. Eski Kültür ve Gezim Bakanı Abdülkadir Ateş, Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Demiray ile Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Özmestçi, Dedeman Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkan Vekili Banu Dedeman, Zarafshan Golden Group Yönetim Kurulu Başkanı Ulugbek Fayziyev başta olmak suretiyle birçok konuk katıldı.

Yurtdışı Otel Sayısı 7’ye Yükseliyor

2024 senesinde Kazakistan Almaty ve Azerbaycan Bakü’deki yatırımlarla yurtdışı portföyüne yeni halkalar ekleyen Dedeman, Özbekistan’daki bu yeni atılımına ek olarak imza süreçleri tamamlanan yatırımlarla beraber Temmuz 2024 itibariyle yurtdışındaki otel sayısını 7’ye çıkaracak. Bugün 9 ana marka, hizmete açık 29, imzalı 21 ve imza aşamasında 11 olmak suretiyle toplam 61 otel ve 1.700 çalışanı ile hizmet veren Dedeman; 2025 yılı sonuna kadar hizmet verdiği ülke sayısını 10’a çıkarmayı hedefliyor.

Üç Değişik Markasıyla Özbekistan’ın Değişen Yüzünün Simgesi Olacak

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yer alacak olan Dedeman Tashkent, Temmuz 2024’te kapılarını misafirlere açacak. Tashkent Internasyonal Havaalanı’na, Amir Timur Meydanı ve Piramit Alışveriş Merkezi şeklinde mühim gezinsel mekanlara yalnız 5 dakika uzaklıkta bulunan otel; 103 odası ihtişamlı mimarisi, üstün donanımı ve Dedeman’ın yenilikçi hizmet anlayışı ile iş ve dinlence amaçlı konaklamaların Taşkent’teki yeni adresi olacak.

Navoi’de hizmete açılacak olan Zarafshan Managed By Dedeman, bu senenin mayıs ayında Dedeman kalitesi ile misafirlerini ağırlamaya başlamış olacak. Zarafshan Managed By Dedeman, 2 stüdyo daire, 4 süit, 36 çift kişilik, 16 tek kişilik olmak suretiyle toplam 58 odası, 150 kişilik restoranı ve SPA merkezi ile hizmet verecek.

Rest & More By Dedeman Navoi Uzbekistan ise, Zarafshan Nehri’nin kıyısında hizmet verecek. Bu senenin mayıs ayında Dedeman olarak kapılarını açacak olan otel, 60 odası, SPA ve toplantı odası olanakları ile misafirlerine benzersiz bir konaklama deneyimi yaşatacak.

“Bulunduğumuz her yeri ayrı bir albeni destinasyonu haline getirmeyi hedefliyoruz”

İmza töreninde konuşma icra eden Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Demiray, “Türk otelcilik sektörünün en geniş otel zincirine haiz Dedeman markası olarak, yenilenen iş geliştirme stratejimizle son 2 yılda otel sayımızı %70 oranında artırmayı ve 2023 senesinde %55 finansal verimlilik elde etmeyi başardık. Gelişme ivmemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Şu an potansiyel projelerimize hususi hazırlamış olduğumuz anlaşmalarımızla markalarımızın bulunmuş olduğu her yeri ayrı bir albeni destinasyonu haline getirmeyi hedefliyoruz. Dedeman misafirperverliği ve samimiyetini dünyanın dört bir yanına taşımak istiyoruz. Internasyonal standartlarda kaliteli hizmet sunarak sektörümüzde yatırımcılarımız, çalışanlarımız ve misafirlerimiz için en fazlaca tercih edilen marka olmaya; ‘her insanın Dedeman’ı olmaya’ kararlıyız” dedi.

Türkiye ile kuracağımız bu iş birlikleri Özbekistan’ın yüzünü değiştirecek”

Zarafshan Golden Group Yönetim Kurulu Başkanı Ulugbek Fayziyev, “Ilk olarak bu anlamlı imza töreninin milletlerimiz için fazlaca kıymetli olan binlerce senelik Nevruz Bayramına denk gelmesinden duyduğumuz mutluluğu belirtmek isterim. Türkiye ve Özbekistan iki kardeş ülkedir. Seneler içinde birbirlerine daha da yakınlaşmış, iş birlikleri artmıştır. Bugün, gezim sektörü için fazlaca güzel bir fırsat yakaladığımızı düşünüyor ve tüm Dedeman yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum. 3 otel ile başlıyoruz sadece gelecek için daha büyük hedeflerimiz var. Türkiye ile kuracağımız bu iş birlikleri Özbekistan’ın da yüzünü değiştirecek” dedi.

“Her yeni yatırımda, yenilik ve değişime odaklanıyoruz”

Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Özmestçi ise; “58 senelik kuvvetli kurum kültürüyle Türkiye’nin en büyük yerli otel markası Dedeman olarak, gelişme stratejimiz ile ulusal ve internasyonal yolculuğumuzu hızlandırıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz atılım ve gelişim süreçleri, markamızın değişen ruhunu olgunlaştırıyor. Gerçekleştirdiğimiz her yatırımda yenilik ve değişime odaklanıyor, değişen tüketici beklentilerini karşılayan konaklama seçenekleri sunuyoruz. Özbekistan’da tekrardan varlık göstermek de bizim için son aşama mühim bir adım. Bölge turizmine katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

“Dedeman sektörümüze binlerce gezim profesyoneli yetiştirmiş bir okul”

T.C. Eski Kültür ve Gezim Bakanı Abdülkadir Ateş ise şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu: “Bugün iki kardeş ülkenin başarı göstermiş aileleri içinde atılan bu imzalar; Nevruz’un simgesel anlamlarını taşıyor; bolluk, kardeşlik ve sulh. Özbekistan gezim sektörünün seneler içindeki değişimine tanıklık etmek fazlaca büyük bir mutluluk. Dedeman markasının 58 senelik deneyimini aktaracağı Özbekistan hamlesi ile bu değişimin daha da hızlanacağına inanıyoruz. Dedeman, Türkiye’nin en büyük yerli gezim tesislerinden biri. Ek olarak, Türkiye turizmi için bir okul olma özelliği de var. Bu okuldan geçen gezim profesyonellerinin sayısı herhalde 15 bine ulaşmıştır. Yeni dönemde artık bunu resmen bir eğitim ekosistemine dönüştürerek, Dedeman Akademi’yi hayata geçirecekler; ne büyük mutluluk. Bu şeklinde projelerle yetişmiş personel sayısını sektörümüzde çoğaltmak istiyoruz.”