[ad_1]

İş adamı HASAN Güleşçi’nin farklı ülkelerden temin ettiği deniz kabuklarından oluşan koleksiyon, Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışlandı. Deniz  kabukları, müzede “Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu” adıyla sergilenmeye  başlandı.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi biyoloji Bölümü’nde görevli paleontolog  Serdar Mayda ve ekibi, 46 deniz kabuğu fosili üzerinde araştırma yaptı. Yapılan  çalışma sonucunda 46 deniz kabuğundan bir tanesinin 460 milyon yıllık olduğu  belirlendi.

Müze Müdürü Selen Cambazoğlu, müze  koleksiyonunda 6 bine yakın deniz kabuğu olduğunu söyledi.

Koleksiyondaki deniz kabuklarının dünyanın çeşitli yerlerinden  toplandığını belirten Cambazoğlu, dünyadaki en büyük deniz kabuğu  koleksiyonlarından birisine sahip olduklarını ve fosilleri tarihlendirdiklerini  dile getirdi.

“Florida’dan gelen bir fosil”

Ege Üniversitesi bünyesindeki Tabiat Tarihi Müzesi’nden uzmanların  müzeye bağışlanan fosillerle ilgili araştırma yaptığını belirten Selen  Cambazoğlu, “460 milyon yıl öncesi ve 1 milyon yıl öncesi arasında tarihlenen  deniz kabuklarının fosillerinin müzemizde olduğu anlaşıldı. En eski tarihlenen  deniz kabuğu, 460 milyon yıl öncesine tarihleniyor. Florida‘dan gelen bir fosil.  Deniz kabuğu fosili ‘Crytiidae’ sınıfına ait.” diye konuştu.

Cambazoğlu, yaklaşık 5 ay önce söz konusu çalışma için müracaat  ettiklerini, müzedeki koleksiyonda 168 deniz kabuğu ailesinden örneklerin  olduğunu da kaydetti.[ad_2]