Doğum gününde pasta kesmek adeti nereden geliyor

Düğünlerde pasta kesmek adetinin, yeni evlilere bolluk, doğurganlık ve mutluluk dileklerinin iletilmesinin süre içinde gelişmiş bir şekli olduğundan bahsetmiştik. Doğum günlerinde pasta kesmek adetinin ise zamanı kökeni ve amacı değişiktir. Esasen tek kat olan şekli ve üstündeki mumlar sebebiyle pasta görünüş olarak da düğün pastasından farklıdır.


Pasta sözcüğünü hep günümüzdeki anlamı ile kullanıyoruz. Aslen zamanı gelişimi içinde ‘kek’ demek daha doğru olur. Doğum günü pastasının malum zamanı Helen uygarlıklarına kadar uzanır. Bir kutlama amacı ile ortaya çıkması ise Ortaçağda Almanya’da olmuştur. 13. yüzyılda Almanya’da küçüklere gösterilen ilgi bir ihtimal bugünkünden bile fazlaydı. Doğum günleri bir festival şeklinde kutlanıyordu.

Doğum günü kutlaması sabaha karşı, şafakta, gün ağarırken başlıyordu. Üstü yanar mumlarla süslenmiş pasta (kek) eve getirildiğinde çocuk uyandırılıyor, pastanın üstündeki mumların ise yiyecek vakti gelene kadar sürekli değiştirilerek devamlı yanar halde kalmaları sağlanıyordu. Yemeğin başlangıcında çocuk mumları üfleyerek söndürüyor ve şölen başlıyordu.

Pastanın üstündeki mumların sayısı çocuğun yaşından bir fazla oluyordu. Bu bir fazla mum, bigün sönecek yaşamın ışığını simgeliyordu. Ek olarak çocuğa bir fazlaca hediyeler getiriliyor, o gün istediği, sevilmiş olduğu yiyecekler hazırlanıyordu. Kısaca o zamanlarda doğum günü kutlamaları küçüklere yönelikti.

Günümüzde her yaştan insanoğlunun kutladığı doğum günü ve kesilen pasta işte o zamanların bir adetinin devamıdır. Doğum günü pastasının üstündeki mumları bir üfleyişte söndürmek, ayrıca bir arzu tutmak, eğer arzu gerçekleşirse bunu hiç kimseye söylememek adetleri de o günlerden kalmadır.