Dünyanın en çok söylenen şarkısı hangisidir

Dünyada şimdiye kadar en fazlaca söylenmiş, halen de söylenmekte olan şarkı hangisidir diye sorulsa derhal akla gelmeyebilir. Bu şarkı hepimiz tarafınca fazlaca tanıdık, müziği ezbere malum bir şarkıdır. ‘İyi ki doğdun -isim-‘ yada ‘mutlu seneler sana’ şeklinde söylenen doğum günü şarkısı.


Bu şarkı yaratılırken doğum günlerinde söyleneceği kimsenin aklına gelmemişti. 1893’de ABD’de, Kentucky’de öğretmen iki kız kardeşin, öğrencilerinin sabahları söylemeleri için besteledikleri bu şarkının orijinal adı da ‘Good Morning to All’ doğrusu ‘Her insana Iyi sabahlar’ idi.

Kardeşlerden şarkının müziğini meydana getiren Mildred Hill bununla birlikte kiliselerde org, konserlerde piyano çalıyordu. Şarkının sözlerini ise Mildred’in dokuz yaş minik kız kardeşi Patty yazmıştı. Mildred 1916’da 57 yaşlarında öldükten birkaç yıl sonrasında bestelediği şarkı ‘Happy Birthday’ (Mutlu doğum günü) adı altında söylenmeye başlanacaktı.
Hill kardeşler şarkının telif haklarını 1893 senesinde almışlardı. Sadece Robert Coleman isminde biri, şarkının bestesini kullanarak sözlerini ‘Happy birthday to you’ olarak değiştirdi. Şarkı vakit içinde o denli yayıldı ki bestecileri bile unutuldu.

Ne vakit şarkı doğum günü formatında Broadway’de, bir müzikalde kullanılmaya başlandı, o güne kadar sesi çıkmayan üçüncü kardeş Jessica mahkemeye başvurdu. Bestenin hakkaten kendilerine ilişik bulunduğunu kanıtlama etti ve şarkının tüm haklarına ailesinin haiz olmasını sağlamış oldu. Bundan bu şekilde şarkının ticari amaçla kullanıldığı her yerde Hill ailesine telif hakkı ödenmesi gerekecekti. Bu haber tüm dünyayı şok etti. Telefonla yarım milyon insana doğum günlerinde melodiyi dinleten tanıtım ve pazarlama şirketleri bundan vazgeçtiler, müzikaller bu parçayı ya repertuarlarından çıkarttılar ya da şarkı şeklinde değil de düz okuma yada şiir şeklinde söylettiler.

Onlar telif hakkı ödememek için yollar ararken Dr. Patty Hill, 78 yaşlarında, uzun bir hastalıktan sonrasında fakat şarkısının dünya genelinde bir doğum günü adeti bulunduğunu gördükten sonrasında öldü.

Günümüzde bu şarkının telif hakkı Warner/Chappel Müzik Şirketi’ne geçmiştir. Ticari amaçla kullanıldığı her yerde şirkete ödeme yapma zorunluluğu vardır. Bu miktarın yılda l milyon dolara yakın olduğu tahmin edilmektedir. Doğum günü kutlayacakların bilgilerine sunulur.

(Toplam: 18, Bugün: 1 )