Egzersiz öncesi beslenmenin amacı:

•  Hipoglisemiyi önler. Kısaca hissedilen hafifçe sersemlik, enerji düşüklüğü, bitkinlik ve göz kararması şeklinde emareler düşük kan şekeri ile alakalıdır!
• Açlığınızı giderir ve midede biriken sıvıyı azaltır.
• Kaslara enerji verir.
• Vücudunuzun spora hazır bulunduğunu bilir mental olarak da bunun rahatlığıyla daha iyi egzersiz yaparsınız.

Antrenman öncesi ne yemeli? 

• Antrenman öncesi ne yenileceği kişiden kişiye, egzersizin türüne, amacına, süreye ve hatta ortamın ısısına bakılırsa bile değişkenlik gösterir.
• Eğer bir saat içinde antrenman yapılacaksa daha öncesinden denenip malum, sindirimi kolay olan muz, granola bar, ufak bir kase müsli şeklinde karbonhidratı yüksek fakat yağ miktarı azca olan gıdalar tercih edilmelidir.
• Antrenmana bir saatten daha uzun bir süre var ise ve öncesinden bir şey yenilmeyecekse önceki öğünde karbonhidrattan varlıklı bir yiyecek yenilmelidir.

Sabah egzersizinden ilkin ne olursa olsun kahvaltı yapın

Sabah egzersiz yapmadan ilkin kahvaltıyı es geçenlerden misiniz? Bu mevzuda yapılmış araştırmalar, egzersiz öncesi meydana getirilen öğün yardımıyla daha iyi ve daha uzun süre performans sergilendiğini gösteriyor. Sporcular üstünde yapılmış birçok emek verme bunu destekliyor. Meydana getirilen bir araştırmanın sonucunda kahvaltı yapanların, bir tek öncesinden su içerek egzersize başlayanlardan daha uzun süre bisiklet sürdüklerini ortaya koymuş. Bunun sebebi gece süresince kan şekerini düzenlemeye destek olan glikojen depolarının boşalması ve düşük kan şekeri seviyesi ile meydana getirilen egzersizde yorgunlukların daha erken başlamasıdır. Akşam yemeğinden sonrasında bir şey tüketilmediyse egzersiz öncesi kan şekerini düzgüsel seviyeye getirmek gerekir. Egzersiz öncesi tüketilen ara öğün güne ve saatine bakılırsa bile değişkenlik izah edebilir. Fakat sabah erken saatte spor yapanlar için vakit da kısıtlı ise bu kimi zaman taze sıkılmış bir meyve-sebze suyu karışımı bile olabilir.

(Toplam: 20, Bugün: 1 )