Spotify’ın premium abone sayısı 31 milyon artarak 236 milyona ulaştı. Popüler müzik platformu aylık etken kullanıcı sayısını ise yüzde 5 (ortalama 28 milyon kullanıcı) artışla 602 milyona çıkardı.

GIF: Spotify

Stockholm merkezli şirket, senelik özet niteliğindeki ‘Wrapped’ kampanyasının 225 milyondan fazla kullanıcı çektiğini açıkladı. Salı günü açıklanan 2023 yılı 4. çeyrek kazanç raporuna bakılırsa Spotify’ın;

  • Brüt kâr marjı yüzde 26,7’ye terfi etti ve beklentilerin birazcık üstünde gerçekleşti.
  • Kullanıcı artışı ve reklam faaliyetlerine meydana getirilen yatırımlar son çeyrekte gelirini (bundan önceki senenin aynı dönemine bakılırsa) yüzde 16 artırarak 3,7 milyar Euro’ya yükseltmesine destek oldu.
  • Etkinlik ziyanı yüzde 68 oranında azaldı ve 75 milyon Euro’ya indi.
  • Reklam gelirleri senelik yüzde 12 artışla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 501 milyon Euro’ya terfi etti.

Dünyanın en büyük ses akış hizmeti, hem ‘maliyet azaltma’ hem de fiyat artışını içeren bir yılı geride bıraktı. Geçtiğimiz Aralık ayında şirket iş gücünün yüzde 17’sini, öteki bir deyişle 1.500’den fazla kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. Ek olarak ABD, Birleşik Krallık ve Türkiye de dahil olmak suretiyle pek oldukça ülkede ilk kez premium abonelik paketlerinin fiyatını artırmıştı.

Wall Street Journal fiyat artışının dünya genelinde pek oldukça pazarda uygulanacağını duyurmuş, bir süredir zam yapmaktan kaçınan firmanın yatırımcı baskısıyla karşı karşıya bulunduğunu aktarmıştı.

Uzmanlara göre podcast’e yapmış olduğu pahalı yatırımlar sebebiyle de yatırımcıları tarafınca bir süredir cezalandırılan Spotify’ın hisseleri son çeyrekte etkinlik kârının tahminleri aşmasıyla bir miktar terfi etti ve pandemi dönemindeki seviyelere görmeye başladı.

Spotify CEO’su Daniel Ek

Spotify, Apple’ın App Store politikalarına yönelik sert eleştirileri sebebiyle son zamanlarda bol miktarda haberlere mevzu oldu. Dijital müzik platformu senelik bir milyondan fazla indirme için ‘çekirdek teknoloji tutarı’ dahil olmak suretiyle yeni App Store yönergelerini ‘gasp ve tam bir saçmalık’ olarak nitelendirdi. Bu gerilmiş birlikteliğin, Spotify’ın hizmetini Vision Pro’da kullanıma sunmamasıyla bir ilgisi olup olmadığını hemen hemen bilmiyoruz.

Hatırlayacağınız suretiyle; Netflix, Spotify ve YouTube da Apple Vision Pro’ya hususi bir uygulama geliştirmeyeceklerini duyurmuş sadece YouTube bu açıklamadan kısa süre sonrasında geri adım atmıştı. Bu geri vites ile ilgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Ve hazır sözü gelmişken: YouTube kanalımızı takibe almayı ihmal etmeyin.

(Toplam: 2, Bugün: 1 )