Apple Vision Pro bir süredir gündemin ilk esnasında yer ediniyor. Değişik incelemeler, coşku verici bu yeni ürünün değişik özelliklerini ele alırken daha oldukca kullanıma odaklanmıştı. Materyal açısından alandaki rakiplerinden açıkça üstün olduğu görülen ürünün bu üstünlüğü, kalite açısından bir üstünlük olarak dikkat çekmekte. Sadece kalite bir tek, kafanıza taktığınızda “deneyimleyeceğiniz o ‘premium’ histen” ibaret değil. Dayanıklılık da bunun parçası.

Peki Vision Pro ne kadar dayanıklı? YouTuber Sam Kohl kanalı AppleTrack’te Vision Pro’nun dayanıklılığını birkaç düşürme testi ile sınadı.

Kohl’a bakılırsa ışığın gözünüze sızmasını engellemiş olan aparat olan ve Light Seal adında olan parçadan tuttuğunuzda ürünü düşürme riskini epey artırıyorsunuz zira manyetik olarak gözlüğe tutunan parça elbet oldukca oldukca kuvvetli bir halde tutunmuyor.

Bu durumda Vision Pro düşüşten sağ çıkabiliyor mu? Kohl, Vision Pro’yu ortalama bir buçuk metre yükseklikten düşürdü. Darbeye karşın gözlük çatlamadı. Normal olarak birkaç çizik oluştu fakat kayda kıymet bir kırık olmadı. Alüminyum beden ve kameralar bile sağlam kaldı.

Düşmeye dayanamadığı için Vision Pro’nun sol hoparlörü ise sizlere yaşam.

Kohl, kulaklık takılıyken duvarlara ve pervazlara çarparak Vision Pro’nun sakarlıklarla başa çıkıp çıkamayacağını kontrol etti. Bir yada iki sıyrık haricinde Vision Pro iyi durumda kaldı.

Sert düşme testi

Birkaç düşme ve çarpma testinden sonrasında Kohl eli yükseltti. Daha yüksekten bırakıldıktan sonrasında dahi gözlüğün ön camı gene çatlamadı. Kohl bu kez birazcık daha yüksekten tekrardan ürünü aşağı bıraktığında bu sefer Vision Pro’nun ön tarafı nihayet paramparça oldu. İlginç bir halde sensörler ve kameralar zarar görmemişti. Ek olarak Vision Pro oldukça iyi çalışmaya devam etti. Kırık sol hoparlör haricinde ürün sorunsuz çalışıyordu.

Sadece olur da bir Vision Pro’ya haiz olursanız ve olur da Vision Pro’nuzu düşürüp kırarsanız Apple’ın ne kadar sürede ürünü onarım edebileceği hemen hemen belli değil. Vision Pro’nun kırık ön camını Apple, 799 dolara değiştiriyor. Eğer AppleCare+ sahibiyseniz bu meblağ 299 dolara düşüyor.

Ekran görüntüsü: Mashable Türkiye

Gene JerryRig Everything’in videosunda Vision Pro’nun ekranının çizilmelere çarpıcı bir halde dayanıksız olduğu da görülmekte. JerryRig Everything hem de gözlüğün iç camındaki çizilmelerin dış camdaki çizilmelerin aksine deneyimi net bir halde etkileyeceğini hatırlatırken iç camın kesinlikle bir tek gözlük bezi ya da ürünle beraber gelen yumuşak bezle silinmesi icap ettiğini dile getirmekte.


Kimberly Gedeon, Mashable’da editör / Metin Aktaşoğlu tarafınca yerelleştirildi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )