Dünyanın en varlıklı kişisi unvanını elinde bulunduran Elon Musk, kısa bir süre ilkin fena bir haber aldı. ABD’nin Delaware eyaletindeki bir yargıç, elektrikli otomobil şirketi Tesla tarafınca 2018 senesinde Musk’a verilen 55,8 milyar dolar tutarındaki maaş paketinin adil olmadığına ve geri alınması gerektiğine karar verdi.

Tesla hissedarı Richard Tornetta, ödeme planının ‘makul muhakeme sınırlarının ötesinde’ olduğu sebebi öne sürülerek Tesla ve Musk’a dava açmıştı. Paydaş, Musk’ın (kardeşi de dahil olmak suretiyle) yönetim kurulu üyeleriyle olan yakın kişisel ilişkilerin bu kararda tesiri bulunduğunu ileri sürmüştü.

Tesla, bu ödemenin Musk’ın Tesla’ya odaklanmasını sürdürmek için lüzumlu bulunduğunu ve Tornetta şeklinde hissedarların Musk’ın liderliğinden yarar sağladığını savundu.

Eski Tesla yönetim kurulu üyesi Antonio Gracias ise yönetim kurulunun eli açık performans primlerini, dikkati dağınık Musk’ın Tesla’daki işine odaklanmasını sağlamanın bir yolu olarak gördüğünü açıkladı.

Yargıç Kathaleen McCormick, bir yıl devam eden davanın son duruşmasında Tesla yönetim kurulunun ödeme paketini onaylamasının ‘son aşama kusurlu’ olduğuna hükmetti. 201 sayfalık sonucunda McCormick, ödeme paketini hissedarlar açısından adil olmayan ‘akıl almaz bir meblağ’ olarak nitelendirdi.

Davacının avukatı Greg Varallo sonucu alkışladı ve yapmış olduğu açıklamada, “Mahkemenin, Tesla yönetim kurulunun Musk için hazırladığı absürd derecede yüksek ödeme paketini geri çeviren kapsamlı ve muhteşem iyi gerekçelendirilmiş sonucu için son aşama minnettarız” dedi.

Musk ise satın almak için epey Tesla hissesi sattığını bildiğimiz X’te karara tepki gösterdi ve “Şirketinizi asla Delaware eyaletinde kurmayın” dedi.

Kararın temyize gitmesi beklense de Tesla’nın Musk’a yeni bir maaş paketi önermesi gerekiyor. Bu bununla beraber Musk’ın mühim seviyede Tesla hisselerine bağlı olan devasa servetinin sallantıda olduğu anlamına geliyor. Zira Musk’ın dünyanın en varlıklı insanlarından biri olmasına bu maaş anlaşması destek oldu.

Bu karar Tesla CEO’sunun sıkıntılı bir dönemine denk geldi diyebiliriz. Son zamanlarda Tesla üstünde daha çok denetim sahibi olma arzusunu sık sık dile getiren Musk, bu ayın başlarında şirkette ortalama yüzde 25 oranında denetim istediğini söylemiş oldu. Hatta Tesla’nın yönetim kuruluna bir ültimatom vererek aksi takdirde suni zekâ gelişimini durduracağını söylemiş oldu. Şu anda Tesla’da ortalama yüzde 13 hissesi var. (2022’de Twitter satın alımını finanse etmek için hisselerinin bir kısmını satmadan ilkin ortalama yüzde 22’ye sahipti).

Bloomberg Milyarder Endeksi’ne göre Musk’ın serveti şu anda (31 Ocak Çarşamba) 205 milyar dolar değerinde ve bu servetin büyük bir kısmı Tesla’daki öz sermayesinden kaynaklanıyor.


Washington Post ve Business Insider haberlerinden derlendi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )