Ergenlikle beraber; çocukluktan, genç kız ve genç adam haline dönüşüm olur. Bu dönüşüm kendisini fizyolojik olarak da gösterir. Artık bir erişkin görünümü kazanılır. Kızlarda kalça ve göğüs, erkekte ses ve sakal, kıllanma benzer biçimde durumlar ortaya çıkar. Bununla beraber kaçınılmaz olarak cinsellik ve buna ilişkin duygular gelişir.

Cinsellik gelişirken bedensel cinsellik, ruhsal cinsellik, toplumsal alanda cinsellik olarak üç alan mühim hale gelir. Genç kız ya da genç adam üçüyle de baş etmek durumunda kalır.

Bedensel cinsellik: Hanım ya da adam, doğası gereği cinsel isteğe haizdir. Ergenlikle beraber cinsel talep gelişir. Sadece ergenin, bununla iyi mi baş edeceği mevzusunda fikri yoktur. Cinsel isteğini iyi mi doyuracağını, ya çevresindekilerden ya da bugün yaygınlıkla internetten öğrenmektedirler. Genel anlamda akrandan öğrenilen bilgiler, akranların bilgisi kadardır. Bu da yalan yanlış bilgilerle doludur. Bunun haricinde cinselliğin çoğunlukla başlangıcı, uygunsuz ortamlarda para karşılığı ilişkiler şeklinde görülür.

Ruhsal cinsellik: Bu da ha fazlaca âşık olunan ya da fazlaca çekici bulunan bir partnerle yaşanmış olan cinselliktir. Bu durum önemlidir zira burada gençler ne yapacaklarını pek bilemezler. Bundan dolayı istenmeyen hamilelikler en fazlaca bu süreçtedir. Kimle, iyi mi, ne sıklıkta, ne şekilde, cinsellik yaşanacağını ve sonuçlarının iyi mi olacağı mevzusunda ergenin çözemeyeceği problemler oluşur.

Toplumsal Cinsellik: Cinselliğin en mühim alanlarından biri de toplumun ergenin cinselliğine bakışıdır. Bununla beraber, organik olarak ergenin toplumun cinselliğe bakışından etkilenmesidir. Cinsellik davranışı biz görmek istemesek de olmaktadır. Flört davranışlarını engellemek, ihtimaller içinde değildir. Aşırı ceza verici ya da aşırı özgürlükçü tutumların ikisi de ergen için mesele olmaktadır.

Aileler kimi zaman kendilerinin de bu karmaşık dönemden geçtiklerini unutmaktadırlar.

Ergen genç evladı olan ailelere tavsiyeler:

  • Evladınız ergen ise ne olursa olsun cinsellikle tanışmıştır. Bu mevzuyu görmezden gelmeyin.
  • Cinsellik mevzusunda devamlı nasihat vermeyin.
  • Cinsel içerikli küfürün ailede sık kullanımı cinsellik mevzusunda ergenlerin kafasını karıştırır.
  • Bu yaşta gençler sık mastürbasyon yaparlar. Bu doğaldır. Devamlı bu mevzuyla ilgili sual sormayın, temibte bulunmayın, utandırmayın.
  • Ergenle cinsellik mevzusunda konuşun. Konuşma, açık ve kısa olsun. Gereksiz şakalar yapmayın.
  • Gençlerde bu zamanda birçok mevzuda suçluluk hissedebilirler. Bilhassa de cinsellik mevzusunda bu mevzuları istediği vakit korkmadan sizle konuşabileceğini açıklayın. Eğer siz de bilgileriniz mevzusunda endişeliyseniz bir yardım alın.
  • Erken cinsellik ve ihtimaller içinde hamilelik, korunma, cinsel yolla bulaşan hastalıklar mevzusunda data verin.
  • Devamlı terbiye dersi vermeyin
  • Cezayla tehdit etmeyin.
  • Hata da yapsa evladınız sizin çocuğunuzdur. Asla yanında durmaktan vazgeçmeyin. Bu zamanda genç yenilikleri tecrübe etme yanılma ile öğrendiğini ihmal etmeyin.