[ad_1]

Erkut Yücaoğlu kimdir, Erkut Yücaoğlu, 6 Ocak 1947 tarihinde Eskişehir‘de doğmuştur. Tarsus Amerikan Kolejinden mezun oldu. Üniversiteyi Robert Kolej Makina Mühendisliği bölümünde okuyup 1969 yılında mezun oldu. Ardından ABD‘nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko’nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversite olan Stanford Üniversitesi‘nde endüstri mühendisliği Yüksek Lisansını 1971 yılında, doktorasını 1973 yılında tamamladı.

1973 yılında ABD’de General ElektrUzmanı olarak çalıştı.

Erkut Yücaoğlu, 1974 yılında Boğaziçi Üniversitesi‘nde Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü kurdu ve 1977 yılına kadar bölümün kurucu başkanlığını yaptı.

1977- 1979 yılları arasında Koç Holding Planlama Koordinatörü olarak görev yaptı. 1979-1982 yılları arasında Türk Elektrik Endüstrisi A.Ş.’de Genel Müdür Muavinliği, 1983-1991 yılları arasında General Electric Company Türkiye Genel Müdürlüğü ve Ortadoğu Bölge Direktörlüğü görevlerinde bulunmuştur. Bu arada 1985 yılında Eskişehir’de kurulan TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI)’nin kurucuları arasında olmuştur.

Erkut Yücaoğlu, istanbul’da bulunan MAP/TURKUAZ şirketler grubunun 1991 yılından beri ana hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Grubun enerji, turizm, gayrimenkul, ve elektronik ticaret konularında faaliyet gösteren 6 şirketi vardır. Toplam satışlar 70 milyon dolar civarında olup, grup isji alanında General Electric Company ile birlikte Türkmenistan’da ve Türkiye’de elektrik santrali projeleri tamamlanmıştır. MAP şirketi ile elektronik ticaret ve enerji konularında danışmanlık işleri yapan grup, TARKİM şirketi ile yakıt kimyasalları, biyoetanol ve DME üretmektedir. Turizm’de TURKUAZ yatırım ve TEKİROVA Turizm tatil köyü şirketleri bulunmaktadır. Gayrimenkul işlerinde portföy sahibi BEYAZ Danışmanlık ve OLİMPOS İnşaat ve Danışmanlık şirketleri bulunmaktadır.

Erkut Yücaoğlu, 10 yıl Yönetim Kurulu üyeliği yaptıktan sonra, 1999-2001 yıllarında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda bulunmuştur. 2011-2014 yılları arasında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı olarak bulundu. Erkut Yücaoğlu Mayıs 2010’dan itibaren Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Erkut Yücaoğlu, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi’dir.

Erkut Yücaoğlu, evlidir ve Bedii Can Yücaoğlu ve Melih Murat Yücaoğlu adında 2 oğlu vardır.

MAP-Turkuaz Şirketler Grubu :
MAP Havacılık ve Enerji Sistemleri, Yatırım, Tic. ve Danışmanlık A.Ş.
Tradanet Elekronik İletişim ve Ticaret A.Ş.
Türk Ekspres Havacılık ve Turizm A.Ş.
Tekirova Turizm Yatırımları A.Ş. (tatil köyü-Antalya)
Turkuaz Turizm Yatırım ve Ticaret A.Ş.
Altaş Aliağa Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.

Erkut Yücaoğlu kimdirErkut Yücaoğlu kimdir biyografisi toplam 1 kez okundu. Bugün ise 0 kez okundu.

[ad_2]

Source link