Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sarı lacivertli kulübün Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

Trabzonspor deplasmanında yaşanmış olan vakalara ilişkin konuşan Başkan Ali, “Fenerbahçe tarihinin en mühim toplantılarından birini yapıyoruz. Bu yüksek iştirakı görünce 18.15’e kadar bitiremeyeceğiz. 14 şahıs söz almak için izin istemiş. Mümkünse kısıtlamayalım. Mühim bir virajdan geçiyoruz. Biz niye bu noktadayız? Ulusal aralar, kulüpler için en keyifli aralardır. Hele galibiyetle girdiyseniz. Son olarak isteyeceğimiz şey, bu mevzularla ilgili mesaimizin yüzde 100’ünü harcamak. Güzel bir derbi galibiyetiyle ulusal araya girdik fakat hiçbir şey güzel değil. Niye güzel olmadığını, dün, bugün, ileride olamayacağını paylaşmak isterim. Süreçte bazı yanlış anlamalar var. Bu gidişat, gidişat değil. Kabul edilemez bir gidişat. Organize bir fenalık içindeyiz, uzun süredir. Adaletin, hakkın, hukukun tesis edilemediği bir ortamda rekabet etmeye çalışıyoruz. Ne hikmetse hiçbir kulübün başına zamanı süresince gelmeyecek tek vaka, bizde 15-20 senede onlarca kere başımıza geldi, içeride ve dışarıda” ifadelerini kullandı.

“ARTIK BIÇAK KEMİĞE DEĞDİ”

2 Nisan’daki Muhteşem Genel Kurul’da oldukça yüksek bir katılım beklediğini vurgulayan Ali Koç, “Genel kurul çağrısı yaptığımız gün 4-5 saat yönetim kurulu olarak toparlandık, Trabzonspor maçından sonrasında bazı gelişimleri tahmin ederek, bütünsel bir bakış açısıyla işin boyutu genel kurul seviyesine getirilmeli, iyi mi devam edeceğimizi, akıl akıldan üstündür, her insanın çorbada tuzu olacağı bir yöntemle ilerlemenin en doğrusu bulunduğunu ifade ettik. Davet yaptık. Devasa yükseklikte bir katılım olacağını tahmin ediyoruz. İnşallah 2 Nisan’daki toplantımızla, 1 hafta sonraki toplantıya gerek kalmadan sayıyı toplayıp en aklı selim kararları beraber alırız. Hedefimiz budur. Bu toplantının ikincisi olmasın, 2 Nisan’da Fenerbahçe olarak yek vücut, omuz omuza ‘Artık yeter’ dediğimizi Türkiye’ye duyuralım. Artık bıçak kemiğe değdi, kesiyor, bacağı kopartmak suretiyle” dedi.

‘LİGDEN ÇEKİLMEK VEYA BİR SÜRE FUTBOL FAALİYETLERİNİ DURDURMAK’

Süper Lig‘den çekilme kararının alınıp alınmayacağıyla konuşan Ali Koç, “İki tane ekstrem var: Biri hiçbir şey yapmamak ki bana sorarsanız en kötüsü budur. Öteki ekstrem ise ligden çekilmek, bir süre futbol faaliyetlerini durdurmak. Bu iki ekstremin içinde çeşitli mevzular, alternatifler var. İnsanlarla istişare ettikçe daha da yeni fikirler geliyor. Dolayısıyla bunu bir ‘1-0’ oyunu olarak görmemek gerekiyor” diye konuştu.

 

“OLAYLARIN 1 NUMARALI SORUMLUSU SAHADAKİ YÖNETİMDİR”

Trabzonspor maçı sonrası yaşanmış olan vakalar sebebiyle Fenerbahçeli futbolcuların PFDK’ye sevk edileceğine dair duyumlar aldığının altını çizen Ali Koç, “Niçin sevkler yapılmadı? Ne umut ediliyor? Seçimle ne alakası var? Duyum almaya başladık. Bizim futbolcularımıza ceza verilecek diye. Neymiş? Fazla güç kullanmış Fenerbahçeli futbolcular. Kaçmalılarmış. Extra güç kullandıkları için sevk yapmak zorundalarmış. Sizi kim sevk edecek? Sizden kim hesap soracaktır. Bu maçın bu noktaya gelmesinin 1 numaralı sorumlusu sahadaki yönetimdir” dedi.

“SAHADAN ÇEKEBİLİRSİNİZ’ DİYE MESAJI GÖNDERDİM”

Trabzonspor maçında İsmail Kartal ile iletişime geçtiğini açıklayan Koç, “60. dakikada İsmail Kartal’a bildiri gönderdim. Maçı televizyondan izlerken neler olacağı belliydi. Bir kulüp başkanının, teknik direktöre “Sahadan çekilebilirsiniz, yetki sizdedir” diye bildiri atması Türk futbolunun kepazeliğini gösterir. Sahadaki yargıcı hamleleri yapmadı ya da geç yapmış oldu. TFF ve yargıcı mesuldür. Yurt haricinde bu şekilde maç yönetse FIFA kokartı alınır. Niye yabancı yargıcı istediğimizi anlıyor musunuz? Yabancı yargıcı bu maçı bitirir miydi, mümkünatı yok” şeklinde konuştu.

“KENDİ MENFAATLERİ İÇİN İNŞALLAH CEZA VERMEZLER”

Fenerbahçeli futbolcuların ceza almamaları icap ettiğinin altını çizen Ali Koç, “Futbolcularımıza ceza vereceklermiş. Onların menfaatleri açısından inşallah ceza vermezler. Türk futbolu internasyonal alanda oldukça sıkıntıya girer. Şimdi kılıfına uydurmaya çalışıyorlar. Şu sebeple üstlerinde baskı var. Esasen her şeyi kılıfına uydurmaya çalışıyorlar. Bu maçta Fenerbahçe’ye iyi mi ceza vereceğiz diye uğraştılar. Şimdi ayakkabı pahalı. Ne yapıyorlar bilmiyorum. Linç mi edilmeleri gerekiyordu? O bayrak Mert Müldür’ün vücuduna girseydi de öyleki mi ciddiyeti anlayacaktık. Otobüsümüz viyadükten uçsa mı ciddiye alacağız. Trabzonspor maçı bardağı taşıran son damla oldu” diye konuştu.

MHK TOPLANTISI GÖRÜNTÜLERİ HAKKINDA

MHK toplantısı görüntüleri hakkında konuşan Ali Koç, “TFF, kayıtları deklare etti. Adam, ‘Ruh halimi hatırlayamıyorum.’ diyor. Hep tescilli hakemler bunların maçlarına veriliyor. Aziz Yıldırım’ın söylediği benzer biçimde, “Bunlar her şeyi yapar fakat hiçbir şeyi yapmamış benzer biçimde davranıyorlar.” dedi.

SÜPER KUPA MAÇI HAKKINDA

Sarı lacivertli taraftarlara Süper Kupa maçı çağrısı meydana getiren Ali Koç, “TFF, 7 Nisan’da oynanacak Süper Kupa maçının biletlerini satışa çıkardı. Biz çıkarmadık. Fenerbahçelilere sesleniyorum, lütfen 7 Nisan için bilet temininde bulunmayın. Herhangi bir gezi organizasyonunda bulunmayın. 2 Nisan akşamını bekleyin.” açıklamasını yapmış oldu.