Tek bir devirde art arda 5 yakıt püskürtmesi yapabilen Multijet enjektör, hidrolik servovalflerinin asimetrik kapatma özelliği sebebi küçük conta çapı, dolayısıyla uzun strok gerektiren bir sistemdir.

Multijet, FPT-Fiat Powertrain Teknoloji tarafından patentlidir. Bosch tarafından üretilmiş ve Magneti Marelli tarafından ECU-motor kontrol ünitesine entegre edilmiş yeni Multijet 2 enjektörde, obtüratör daha kısa strokla, daha geniş sızdırmazlık çaplarına imkan verecek şekilde hidrolik olarak dengelenmiştir. Bu yeni servovalf sayesinde yanma odasına gönderilen yakıt miktarı daha doğru ve daha hızlı kontrol edilebilmektedir. Bu şekilde, çok hassas bir ölçümle art arda 8 enjeksiyonu yönetebilmek mümkün olmaktadır.

Özellikle 20 µm ye inmiş strok, art arda iki enjeksiyon arasındaki minimum zaman aralığının önemli ölçüde, yani hidrolik seviyede sıfır süresine dek azalmasını sağlamaktadır. Bu iki ardışık enjeksiyonla, daha iyi bir yanma işlemi kontrolü için, yanma hızını düzenlemek mümkündür. Enjeksiyon oranı şekillendirme denilen bu yeni enjeksiyon tarzı sessiz çalışma, yakıt sarfiyatı ve zararlı gaz salınımlarının azalmasını sağlamaktadır.

Yenilikçi Multijet 2 servovalf, çok daha gelişmiş yanma kontrolü stratejilerine temel olan enjeksiyon oranı şekillendirme gibi daha hızlı ve daha esnek enjeksiyon kontrolüne olanak sağlamaktadır.

Enjeksiyon Oranı Şekillendirme ile gürültüyü, yakıt sarfiyatını ve Euro 6 sınırları uyarınca zararlı salınımları azaltmak mümkündür.

Multijet II ve IRS sayesinde Dizel teknolojisi, daha iyi bir yanma işlemi geliştirerek ve aynı anda başka cihaz gereksinimini azaltarak gelecekteki Euro 6 emisyon standartlarına uyma yönünde büyük bir adım atmaktadır.