Filo kiralama hizmeti veren firmalar için en dikkat çekici risk, birçok işte olduğu gibi, gelir-gider dengesidir. Burada gelirler, kira sözleşmesi yaptığınız müşterilerden alınacak aylık kiralar, gider ise kullanılan kredilerin geri ödemeleri, kasko, MTV, otomobillerin periyodik bakımları, personel, ofis, vergi ödemeleri ve benzerleridir. Bunların hepsi planlanabilir. Bununla beraber en çok dikkat edilmesi gereken, müşterilerin ticari güvenilirliği ve yapılacak kira sözleşmesinin getireceği bağlayıcılıktır. Filo kiralama hizmeti veren bir şirketin sağlıklı yürümesi için, tedarikçilerine yapacağı ödemeleri aksatmaması da önemlidir. Bunu sağlamak için de ana gelir kalemi olan kira alacaklarını, kanuni olarak (çek, senet, teminat mektubu, sözleşme, temlik yöntemi vb.) garantilemek gerekir.
Günlük kiralama yapacak bir şirketin sahip olması gereken asgari sermaye, hizmet vereceği mecraya ve coğrafyaya bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Güvenli adım atmak adına, filoyu kademeli ve kontrollü olarak büyütmek ve mümkünse uzun vadeli kurumsal sözleşmeler yaparak hareket etmek riski azaltacaktır. Örneğin, turistik bölgelerde büyük otellerle çalışmak veya büyük illerde köklü şirketlerle anlaşmalara gitmek vb.
Filo yapısı da, hizmet verilecek hedef müşteri kitlesinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmelidir. Genellikle, Türkiye otomotiv sektöründe en yüksek adetlerde satış yapan markaları tercih etmek faydalı olacaktır.
(Toplam: 48, Bugün: 1 )