Firavun Tutankamon nasıl öldü

Firavun Tutankamon nasıl öldü

Genç yaşta yaşamını yitirmesine karşın Tutankamon kuşkusuz en meşhur Mısır firavunu. Fakat iyi mi öldüğüne dair azca informasyon var.

2013’te bir grup İngiliz araştırmacının katkılarıyla ‘Tutankhamun: The Mystery of the Burnt Mummy’ (Tutankamon: Yanmış Mumyanın Gizemi) adlı bir belgesel gösterildi. 1968’de cesedi üstünde meydana getirilen x ışını kontrollerine dayandırılan belgeselde, firavunun kaburga kemiğinde ciddi hasar olduğu ve ayağının kırıldığı tespit edildi. Bu bulgu ışığında araştırma ekibi, Tutankamon’u taşıyan gaşgasının büyük olasılıkla kaza yapmış olduğu ve firavunun bu sebeple yaşımını yitirdiğini düşündü.

National Geographic ise başka ihtimaller üstünde durdu. Bu ihtimaller içinde Tutankamon’un at otomobilinden kasıtlı olarak atılmış olduğu ve su aygırı saldırısına uğramış olduğu yazıldı. Kaburga kemiklerinin mühim kısmı kaybolan Tutankamon kaza yapmış de olabilir. Fakat bazı iddialara gore İkinci Dünya Savaşı’nda hırsızlar firavunun bedenine ilişkin bazı parçaları çaldı.

İtalya’daki Mumya Enstitüsü’nün yöneticisi profesör Albert Zink, Tutankamon’un anası ve babasının kardeş bulunduğunu, akraba eşiyle olan evliliği sonucu doğan Tutankamon’un zayıf bir bedene haiz bulunduğunu ve sıtma sebebiyle yaşamını yitirdiğini düşünse de, kati sebebin ne işe yaradığını hala bilinmiyor.

(Toplam: 28, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer