Fıtık Ameliyatı Olmak Zorunda mıyım, Olmazsam Ne olur ?

Fıtık, bir tek cerrahi müdahale ile (fıtık ameliyatı ile) tedavi edilebilir.

En kolay ifadeyle, fıtığınız zaman içinde ne olursa olsun büyür. Bu gelişme hızı değişik kişilerde ve değişik fıtık tiplerinde değişen hızlardadır. Seneler içinde futbol topundan büyük kasık fıtıkları yada göbek fıtıkları ortaya çıkabilir. Bu büyüklükteki dev fıtıklar bir tek hastanın dış görünüşünü bozmakla kalmaz, hem de ağırlık merkezini de etkilediğinden sırt bel ağrılarına niçin olur. Uzun dönemde hasta hareket edemez ve kilo almaya adım atar.

İhmal neticesi ortaya çıkan dev fıtıkların onarımı teknik olarak bazı güçlükler yaratır. Karın duvarındaki açıklık oldukça büyüdüğünden ne olursa olsun dual yama kullanmakta fayda vardır. Hasta şişman olduğundan kapalı ameliyat sadece uygundur. Bunlar maliyeti ciddi olarak arttıran unsurlardır.

Dev fıtıkların ameliyatı fıtık mevzusunda tecrübe gerektirir. Fıtık deliği büyüdükçe bunun yama ile güvenli ve sağlam şekilde onarılması bazı zorluklar yaratır. Kullanılacak yamanın çeşidi, büyüklüğü ve hangi katmana tutturulacağı, ne tür yöntemle tespit edileceği bunların hepsi bilhassa ehemmiyet kazanır. En ufak hata fıtığın nüks etmesi anlamına gelecektir. Fıtık büyüdükçe, onarım daha çok deneyim gerektirir.

Kasık fıtıkları ve göbek fıtıklarının kendiliğinden kaybolduğu görülmüş bir şey değildir. Fizik kurallarına da aykırıdır. Vakit içinde bir taraftan hastanın fıtığı büyürken, ilerleyen yaş ile birlikte hastanın gerilim, kalp, şeker ve benzer sistemik hastalıkları ortaya çıkabilir. Tüm bunlar hem ameliyatı hem anesteziyi zorlaştıran etmenlerdir.

Tedavi edilmeyen kasık ve göbek fıtıklarının istenmeyen bir komplikasyonu da fıtık boğulmasıdır. Daha önceleri sırt üstü yatınca kaybolan fıtık zaman içinde asla kaybolmamaya adım atar. Bu fıtığın içindeki organların çevre dokulara yapışmaya başladığını gösterir. Bu yapışıklıklara bağlı olarak hasta yatınca hatta eli ile itince dahi fıtık küçülmez ve kaybolmaz. Bu şekilde çevre dokulara yapışan fıtıklar ameliyatta teknik zorluklara sebep olur. O nedenle hastalara biz zamanında ameliyat olmalarını tavsiye ederiz.

Kasık, göbek ve kesi yeri şeklinde karın duvarı fıtıklarının en korkulan ve ürkütücü komplikasyonu barsak düğümlenmesidir. Fıtık deliğinden çıkan barsakların kendi çevresinde 360 aşama dönmesi ile meydana gelir. Acil tıbbi müdahale gerektiren bu tablo ciddi karın ağrısı, bulantı kusma, gaz ve dışkı çıkartamama ile kendini gösterir. Kısa sure içinde hastanın yaşamını kurtarmak maksadı ile acil ameliyat ile sonlanır.

Barsak boğulması sonucu ortaya çıkan tablo zamana karşı bir yarışa benzer. Hastanın barsaklarında kan dolaşımı bozulur ve gangren gelişir. Bu noktadan once tanı koyup ameliyat etmek gerekir aksi takdirde gangren olan barsakların da çıkartılması gerekir. Bu oldukça daha riskli ve ciddi bir ameliyat anlamına gelir. Üstelik bu ameliyatta öncelik fıtık onarımından ziyade hastanın yaşamını kurtarmak olduğundan yama konmaz. Hasta düzgüsel sağlığına kavuştuktan sonrasında tekrardan fıtık ameliyatı olmak zorunda kalabilir.

Kasık ve göbek fıtıklarının ameliyatı günümüzde oldukça kolaydır. Laparoskopik (kapalı) ameliyatlar, vidasız kendiliğinden yapışan yamalar ve benzer teknolojik gelişmeler konforlu ve güvenli ameliyatlar vaad etmektedir. Hastaların bir çok aynı gün taburcu olur yada 1 gün hastanede kalır. İşe ve toplumsal yaşama geri dönüş oldukça hızlıdır buna karşılık fıtığın nüks etme ihtimali yok denecek kadar azdır.

Tüm bunların ışığında özetle şunu söylemek mümkün: Kasık ve göbek fıtıkları tedavisi kolay ve güvenli bir cerrahi hastalıktır sadece dikkatsizlik edildiğinde süre içinde yaşamı tehdit eden riskli komplikasyonlara niçin olabilir.