Barkod nedir

Bu günlerde çarşı pazardan aldığınız her şeyin üstünde bir etiket var. Bu etikette kalınlıkları değişik dikey çizgiler ve bazı numaralar bulunuyor. Kasiyerler bu malın etiketli tarafını bir camın üstünden geçiriyor yada etikete bir ışık tutarak, fiyatlarını otomatikman yazar kasalarına geçiriyorlar.

Barkodlar önceleri marketler için, işlemlerini hızlandırmaları ve stoklarını daha iyi denetim edebilmeleri için hazırlanmıştı. Sadece sistem o denli başarı göstermiş oldu ki, hızlıca her tipte satılan eşyaya konulmaya başlanıldı.
Şimdi, süpermarketten aldığınız ve üstünde barkod olan herhangi bir malı elinize alın ve bu bir tip etikete bakarak anlatacaklarımızı kulak verin.
Gördüğünüz benzer biçimde, bir barkodda iki kısım vardır. 1) Makinenin okumuş olduğu dikey çizgiler kısmı; 2) İnsanların okuyabildiği 12 tane sayı. İlk altı sayı eşyanın tarif numarası olup, üreticiler senelik bir ücret karşılığında, bu kodları veren internasyonal bir konseyden kendi ürünlerine tahsis ettirebilirler.
İkinci gruptaki ilk beş sayı araç-gereç numarasıdır. Aynı kod birden fazla çeşitteki ürün için kullanılamaz. Şu demek oluyor ki üreticinin sattığı her değişik üründe, her değişik paketlemede, hatta paketlerin koli olarak yeniden paketlenmelerinde hep değişik araç-gereç numarası verilir. Böylece markette ne kadar mal satılmış olduğu, depoda ne kadar kalmış olduğu, hep denetim altında tutulur.
Mesela, teneke kola ile şişe kolanın kod numaraları farklıdır. Hatta kutu kolanın bir kolide 6’lık, 12’lik yada 24 tane bulunması durumunda bile değişik kod verilir.
Sağdaki son olarak sayı ise denetim numarasıdır. Bu numara tüm taranan dikey çizgilerle hafızaya alınan bilgilerin, bir çeşit sağlamasını yapar.
Görüldüğü benzer biçimde, barkodun üstünde, malın fiyatı ile ilgili her hangi bir data yoktur. Kasiyer barkodu taradığında sinyal sistem içinde bir merkeze gider, buradaki bilgisayar barkod numaralarına gore girilmiş ve daima değiştirilebilir fiyat bilgisini derhal kasaya gönderir. Bu merkez mağazadaki malların fiyatlarını daima değiştirebilme imkanı sağlar.
Çeşitli kalınlıktaki dikey kalınca ve ince çizgiler ile aralarındaki boşluklar, çeşitli kombinasyonlarda dizilerek, her biri, bir rakamı temsil eder, doğrusu altlarındaki rakamın bilgisayar tarafınca okunmasını sağlarlar.