Forbes’un her yıl yayınladığı Dünya Milyarderler Listesi’ne göre serveti 1 milyar doları aşan 2 bin 781 şahıs var ve bu sayı önceki seneye bakılırsa 141 şahıs artış gösterdi.

ABD’li pop yıldızı Taylor Swift listeye ilk kez giren adlar içinde.

34 yaşındaki Swift, üstün dereceli kıran Eras turnesi ve konser filminin peşinden tahmini 1,1 milyar dolarlık servetiyle bir dönüm noktasına ulaştı. Bloomberg’e göre 44’ten fazla şarkının yer almış olduğu ve ortalama üç buçuk saat devam eden mega konser Eras turnesi için yalnızca ABD’de 700 milyon dolar tutarında bilet satışı gerçekleştirmiş oldu. (Bu rakama 89 konserlik internasyonal ayak dahil değil.)

Müzisyen-söz yazarı Swift, Grammy Ödülleri’ne damgasını vurarak senenin albümü ödülünü dört kez kazanan ilk sanatçı olarak kayıtlara geçmişti. Albümü 1989 (Taylor’s Version) hem de geçen senenin en oldukça satan plak albümü oldu. Swift’in başarısı bir tek müzik dünyasıyla sınırı olan değil. Adam arkadaşı Travis Kelce’i seyretmek için Amerikan futbolu maçlarına iştirak etmesi bile NFL’in izlenme rakamlarını yükseltti.

Forbes’a göre gezegendeki en varlıklı şahıs, serveti (yüzde 10 artışla) 233 milyar dolara ulaşan lüks ürünler holdingi LVMH’nin sahibi Bernard Arnault. Elon Musk (geçen yıla bakılırsa yüzde 8’lik artışla) 195 milyar dolarla ikinci sırada yer ediniyor. Onu üçüncü sırada Amazon’un sahibi Jeff Bezos takip ediyor. Suni zekâ söyleşi robotu ChatGPT’nin yaratıcısı Sam Altman da 1 milyar dolar varlığıyla listede yer aldı.

Gezegendeki en varlıklı 10 şahıs içinde ABD’den sekiz şahıs yer ediniyor ve bunların altısı teknoloji sektöründen. Listenin zirvesinde pek sürpriz yok, sıralama şöyleki:

  • Bernard Arnault 233 milyar dolar
  • Elon Musk 195 milyar dolar
  • Jeff Bezos 194 milyar dolar
  • Mark Zuckerbeg 177 milyar dolar
  • Larry Ellison 141 milyar dolar
  • Warren Buffett 133 milyar dolar
  • Bill Gates 128 milyar dolar
  • Steve Ballmer 121 milyar dolar
  • Mukesh Ambani 116 milyar dolar
  • Larry Page 114 milyar dolar

Forbes, seçkinlerin 14,2 milyar dolarlık toplam servetle her zamankinden daha varlıklı bulunduğunu deklare etti. Forbes editörü Chase Peterson-Withorn, “Dünyanın en varlıklı insanları için inanılmaz bir yıl oldu, dünya genelinde her zamankinden daha çok milyarder var. Pek oldukça şahıs için ekonomik belirsizliklerin yaşandığı bir dönemde süper zenginler zenginleşmeye devam ediyor” dedi.

2023’e bakılırsa 2 milyar dolar artan toplam servet, ABD ve Çin dışındaki tüm ülkelerin GSYH’sinden daha çok. Milyarderlerin serveti son on yılda ise yüzde 120 oranında artış gösterdi.

Listenin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.


Forbes ve BBC haberlerinden derlendi.